Král Ubu

Drama / Komedie

Česko, 1996, 88 min

• Houdini

Český Lev 3 : Kamera, Výprava, Hudba + 4 nominace: Herec HR - Marián Labuda, Herec VR - Karel Roden, Výprava, Střih(8.9.2004)

Čekal jsem to lepší. Ale narozdíl od komentáře "DDT" se mi Krvavý román líbil víc.(22.11.2006)

Tradičně brabcovsky vychytané výtvarné pojetí a výborné herecké obsazení vytváří dost kýčovitě pochmurné zjevení, které rozhodně není pro každou příležitost. Ale když se trefíte do nálady, je to (pozitivně:)) působivý zážitek.(19.4.2004)

Nefalšovaná groteskní avantgarda devadesátých let. A navíc, vážně vtipná. Zobrazení věčné lidské touhy po moci, majetku a ovládání lidí, v postavě zbabělého, negramotného primitiva z dna sociálních poměrů, který za pomoci, čeho jiného než násilí, vyšplhá na vlastní trůn, na kterém v podvlíkačkách s načesaným kohoutem a ukradenou korunou rozhoduje o osudu národa, je chvílemi až geniálně trefné. A to bez diskuze díky dvojici Labuda - Bílá. I když Lucku musel režisér nepochybně držet dost na uzdě, což např. Troška neřešil, spíše naopak, zde jí to sedlo úžasně. I Karel Roden tu herecky tak nějak nachází sám sebe. Vskutku skvělá legrace a originální zpracování mne stále nutí přemýšlet ještě o jedné hvězdičce navíc.(10.4.2016)

• kingik

Král Ubu by rád kraloval, ale český film ho nepodržel. Film je to opravdu hrozný po všech stránkách: Klady: žádné. Zápory: zpracování je otřesné, Brabec, který neumí kvalitně vyprávět příběh, tentokrát se však nijak nepředvedl ani jako kameraman, herecké obsazení je tragické, a to mám na mysli neherce typu Bílá, o skutečných hereckých výkonech se však nedá hovořit ani u zkušených profesionálů, kteří se chovají jako pitvořící jedinci, celkové vyznění snímku je dost přiblblé a vzešel z toho asi jeden z nejhorších českých filmů, co jsem měl možnost v polistopadové éře vidět. Brabec ani v dalších svých projektech se nemínil režijně a vypravěčsky zlepšit, výsledkem je zbytečný film, na který si nikdo nikdy nevzpomene. 0%(6.2.2013)