O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi
TV spot

Jednoho rána nevyjde slunce, jenže králi se nechce vstávat a zabývat se problémem odloženého svítání. Vzápětí se na hrad dostaví Sluneční paní se stížností na čarodějnici z Černých lesů, která zabila a upekla jejího zlatého kohouta. Král sice váhá, ale rozhodne ve prospěch Sluneční paní. Kohout obživne, slunce vyjde, ale rozzlobená čarodějnice předpoví králi, že se Jasněnka provdá za usmoleného ševce. Princezně to pranic nevadí, ale králi ano, a tak nechá dceru zavřít do věže, aby kletbě zabránil. Mezitím čarodějnice potká v lese dva chasníky, kteří se přou, kdo z nich je ve svém oboru lepší. Dá jim materiál a lhůtu tří dnů, během níž má každý vyrobit to nejlepší, co dokáže. Kovářský tovaryš Ondra vyrobí železnou slepici, která běhá a snáší železná vejce, švec Jíra vyrobí z jemné kůže křídla a odletí. Když se dozví o princezně ve věži, vyletí na ochoz, aby se na ni podíval. Oba se do sebe zamilují, a když je přistihne král, podaří se jim v poslední chvíli uletět na Jírových křídlech. Žijí spokojeně v malé světničce, kde Jíra dělá boty a Jasněnka je prodává na trhu. Dcera čarodějnice Černava však začne Jasněnce její štěstí závidět, a tak ji unese a uvězní na svém hradu. Jírovi po princezně zůstane jen červený střevíček, který mu ukazuje cestu. Napije se však kouzelného lektvaru zapomnění. Podle kletby si vzpomene pouze tehdy, pokud najde něco, co nikdy neztratil. (TV Nova)

jfaba

Jasněnka, Chamaré, Melichar a jahody (i Jak rodí chlap, dejme tomu), tak to je asi to "nej" od Z.T. Ostatní už jsem ani neviděl. Viděl, ale ne celé. Kameňák asi 5 minut a nevím, který díl to byl. Je to celkem jedno. Proč to ale píšu do Jasněnky? Ono to na chuděru vyšlo. Není to rodinné stříbro našich pohádek, ale rozhodně lepší než ta ze mlejna s tím malým, ale šikovným; debilem..! Z toho se mi zvedá kufr. ()

Enelya

Asi i ve svých 22letech budu stále v hloubi duše dítě a budu milovat lehce kýčovitou, uřvanou Princeznu ze mlejna než dle zdejších komentářů tuto kvalitní českou pohádku. Jasněnku od dětství nemám ráda a ani s věkem se bohužel můj vztah k ní nezměnil, dle mého názoru podprůměr mezi českými pohádkami. ()

natalanka

Krásná pohádka.... jen Kuklová kdyby tam tolik nevřískala. Je to jako stádo myší. Ale jinak... fakt nádhera a dobrý nápad. :-)) ()

Gig

To byla doba, kdy ještě Troška točil FILMY. Přitom taky imfantilni postavy jako v dnešních jeho pohádkách a přesto měly něco navíc, měly co říct a měly duši a vřískali tam, kde museli vřískat.... Co však dnešním pohádkám zůstalo, tak to je výpravnost a barevnost. To ostatní se bohužel vytratilo. Jedná se možná vůbec o jednu z posledních "krásně českých" pohádek. ()

xpaja

Pro menší děti spíš uřvaný horor než pohádka, ale i tak nejlepší Troška. Raději než "nejlepší" bych měl použít výraz "nejméně špatný". Dávám --- == 50% == --- . ()

martins

Ano jeden z vrcholů tvorby Zdeňka Trošky. Dvorní herečka Helena Růžičková v roli zlé čarodějnice. Yvetta Blanarovičová jako její dceruška. Též výkon dua Kuklová(dabing ovšem Sylva Sequensová) a Jan Potměšil velmi dobré. ()

Fíma

Před dávnými a dávnými časy byly doby, kdy Troška uměl točit filmy. Když jsem byl ještě malé Fímátko, patřila tato pohádka k mým nejoblíbenějším, takže nemohu jinak než za plný počet. ()

ZHODNOTITEL

ZÁHADNÉ PŘEKVAPENÍ, KDY MÍSTNÍM HODNOTITELŮM ASI NEVADÍ TROŠKA a nebo někteří škarohlídi ani ještě dodnes nevědí, kdo tuto pohádku režíroval, a možná se díky tomu stala kultem jako Slunce, seno... Dnes by ten film možná nebyl tak krutý, jak je místy zde, ale za těch pár let se pohádka přehoupla do kategorie národních filmových pokladů A JISTĚ TO ČEKÁ I NĚKTERÉ DALŠÍ FILMY PANA TROŠKY ()

jungewolf

I když je to nejlepší výplod páně Troškův, tak jen 3 - 3,5 * a 60 %, víc ani omylem a to jen za skvělou čarodějnici H.Růžičkové a její dceru Černavu (Y.Blanarovičová) . ()

Víteček

Jestli tohle je Troškův nejlepší film, tak tedy potěš koště. Teatrální a hysterické, divně natočené a s natahovaným příběhem a s absolutně tragickou rolí Yvetty Blanarovičové. Potměšil tam není špatný, ale tu roli co má, no nevím. Ze všeho nejlepší jsou asi použité hrady a zámky, ale to na dobrou pohádku rozhodně nestačí. Než tuhle pitvořivou infantilnost prznící i jazyk, to raději jakoukoliv ze TV pohádek v kartonových kulisách. 30 %. ()

Simako

Mám strašně rád pohádky, ale hlavně ty české!!! Tato patří k těm nejoblíbenějším. Troufnu si říct, že je to Troškův nejlepší počin!! Za pět!! ()