O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Troška se v těch pohádkách vysloveně našel. Škoda ale, že od něj jsou všechny na jedno brdo. Nicméně je potřeba uznat, že tahle byla první. Každopádně u mě měla smůlu, že ke mně první nepřišla, ale byla až v sérii za daleko lepšími. A jelikož si švec taky mohl odpustit to tílko na styl pohádkový středověk a stejně Troška si mohl odpustit některé záběry, ve kterých nebylo vidět nic jiného, než záblesky slunce, nemůžu jít víc, než na tři hvězdy.(25.12.2015)

Pokud jde o Zdeňka Trošku stává se pomalu tradicí, že se tady nikdy se zdejší většinou neshodnu. Nemyslím si, že to bylo Troškovu vrcholné dílo především z technických důvodů. Nepochopil jsem co měly znamenat ty záběry proti ostrému světlu nejen že to není příjemné pro oči, ale ještě není skoro nic vidět. Pokud jde o samotnou pohádku spíš než celek se mě líbí její jednotlivé části, hlavně uvěznění Míši Kuklové a její vysvobozování bylo skvělý i když si teda nejsem jist jestli úplně nejvhodnější pro nejmenší děti. Dobrýmu koukání na pohádku tady dost pomáhal i výběr extériérů, který má Zdeněk Troška tradičně velmi kvalitní. Míša Kuklová se mě dost líbila a když se jí v pohádce dostávalo příkoří dost mě sralo, na druhou zlý tandem Růžičková - Blanarovičová byl fakt dobrej, jejich postavy ve mě probouzely ty správné ušlechtilé myšlenky směrem k princezně.(25.12.2014)

Krásná klasická česká pohádka.(27.5.2008)

Prakticky neuvěřitelné na téhle skvělé pohádce jsou 3 věci, natočil to Troška, hraje v tom Kuklová a přesto to není (censored), Jasněnka je až na ty typicky Troškovy čarodějnice velice příjemná pohádka s výbornými exteriéry a skvělým Honzou Potměšilem v hlavní roli(29.11.2004)

Svého času vyšla na tuto pohádku zdrcující kritika v Dikobrazu, vyčítající "Jasněnce" údajnou děsivost a záměrné strašení a psychické týrání dětského diváka. Co si budem povídat - na takovou "Pannu a netvora" nebo "Deváté srdce" nemá, co se děsivosti a ponurosti týče, tenhle film ani náhodou, ale jinak jde o pěkný originální příběh, čnící vysoko nad Troškovu současnou tvorbu a ostatně i nad soudobou pohádkovou produkci. Kdepak je dnes Dikobrazu konec? "Jasněnka" vyhrála na celé čáře...(3.9.2007)

• - Ve scéně, kdy Černava (Yveta Blanarovičová) shodí Jasněnku (Michaela Kuklová) ze schodů, spadla Michaela Kuklová tak nešťastně, že zalehla jednu z krys. (fiLLthe3DD)

• - Natáčení probíhalo současně s natáčením Troškova filmu Slunce, seno a pár facek (1989). (fiLLthe3DD)

• - Je již tradicí, že režisér Troška obsazuje do svých filmů svoji tetu Venuši Humhey. Tentokrát se mu však v roli Sluneční paní nezamlouval její hlas a především akcent. Proto ji při postsynchronech nadabovala Jana Preissová (funhouse)