O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• slovenský

O princeznej Jasněnke a lietajúcom šustrovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Zdeněk Troška natočil "pohádku", která je opravdu hodně drsná. Mučení, mlácení, nadávání, nesnáze kladných postav, to není úplně to pravé pro prcky, ale dospělý divák si to užije a jako celek působí dobře.(1.6.2014)

To jsem z toho jelen (a parohy mi ne a ne narůst, zřejmě nedostatek vápníku). Čím to, že režisér Kameňáků a filmů s princeznami, ať už cukrují s drakem nebo jsou ze mlejna, byl schopný natočit půvabnou a chvílemi docela temnou pohádku, navíc nepostrádající originalitu? Nebo bych se spíš měla zeptat, co se to stalo s režisérem, který nám kdysi dal pohádku s mladou a krásnou Míšou Kuklovou, okřídleným ševcem, dvěma neodolatelnými čarodějnicemi a vpravdě oslňující Sluneční paní, a poskytl zábavnou dětskou podívanou prostřednictvím Boty jménem Melichar, abychom pak od něj dostávali spíš facky než slunce a seno, případně jeho zásluhou zjišťovali, že kamenný vtip tíží na krku víc než kámen? Zřejmě nějaká kletba poražených čarodějnic.(3.8.2007)

Krásná klasická česká pohádka.(27.5.2008)

Tuto rozpravku som zboznovala a kazde Vianoce som na nu cakala viac, ako na darceky pod stromcekom.(8.9.2009)

O třídu lepší než Princezna ze mlejna. Jenom ta Míša Kuklová by se konečně mohla naučit víc než dva looky.(18.2.2003)