O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• Československo

O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

Vybavuju si, když tahle pohádka byla nová (už toho taky hodně pamatuju, ale to je spíš tou cvičenou pamětí než věkem, zatím), že se v nevím jakém časopise, který odebíral jeden rodinný známý, objevil článek v rubrice "nemusíte se mnou souhlasit", který Jasněnku totálně rozebral a udupal. Bylo to hodnocené jako násilné, křečovité a příliš brutální dílo, které by děti vůbec vidět neměly. Mně se to líbilo už tenkrát (přiznávám, že svou roli v tom sehrálo i to, že od dětství znám Sluneční paní a říkám jí teto). Drdovy pohádky jsou skvělé, však taky jejich vydání v mé knihovničce je pěkný salát, jak to bylo (a je) často čtené. A vůbec, může být film, kde se létá, špatný?(5.9.2010)

Jediná pohádka Zdeňka Trošky, která není tupá a kýčovitá jako většina jeho ostatní produkce. Byť jako dítě jsem tuhle pohádku moc nemusela (snad pro trošku strašidelnější nádech) a spíš jsem milovala "Princeznu ze mlejna", dnes přicházím "Jasněnce" o to víc na chuť.(15.1.2009)

Tuto rozpravku som zboznovala a kazde Vianoce som na nu cakala viac, ako na darceky pod stromcekom.(8.9.2009)

Kde jsou ty doby, kdy Troška natočil Jasněnu ! Výjimka potvrzuje pravidlo :-)(29.1.2003)

Opravdu krutá pohádka! V dobovém tisku se Z.Troška svěřil, že točí pohádku, která chce ukázat skutečné zlo. A to se mu podařilo. Ponižování Jasněnky čarodějnicemi v horrorových kulisách je hotová tortura a sežehnutí čarodějnického sídla i s jeho vládkyněmi působí velmi uvěřitelně. Zdánlivě marný boj krvácejícího J.Potměšila se zloduchem je jakousi třešinkou na dortu hrůzy. Přitom Troška ani tak nestraší, jako třeba J.Herz, ale spíše děsí...Kdysi dávno mě uchvátily palác Sluneční paní a letecké scény, dnes se spíše jen dívám a na ony první zážitky z filmu vzpomínám.(2.1.2011)

• - Jíra poprvé vzlétl na zámku (s děravou střechou) Vítkovec u Holan. (M.B)

• - Helena Růžičková v jednom z rozhovorů uvedla, že kvůli dlouhým nehtům a kostýmu její postavy si na toaletu mohla dojít buď před nebo po skončení natáčení. (fiLLthe3DD)

• - Na začátku pohádky jsou čarodějnice Helena Růžičková a její dcera Yvetta Blanarovičová u krále, a dcera čarodějnici při oslovení vyká. Později už si s maminkou jen tykají. (Karlos80)