O princezně Jasněnce a létajícím ševci

• slovenský

O princeznej Jasněnke a lietajúcom šustrovi

Pohádka

Československo, 1987, 87 min

hezká pohádka, jenom ten pokus kopírovat wericha s burianem byl zbytečný. a taky nechápu proč kuklovou dabuje silva sequensová. že by pokus kopírovat tři oříšky pro popelku, kde je předabován trávníček?:)(19.9.2005)

Pohádka ještě z dob, kdy Troška točil hezké pohádky. Nejlepší je zde pak duo Růžičková / Blanarovičová. :)(17.12.2012)

Tato pohádka se mi nějakým záhadným způsobem vždycky vyhýbala, a tak namlsán ucházejícím hodnocením a některým příznivými komentáři jsem ji zkusil. A dostavilo se docela zklamání. Celý film je totiž plný trapné infantilnosti, a to bohužel nejenom v případě čarodějnice a její dcery (Blanarovičová už zřejmě cvičila na budoucího čerta a „vrcholem“ je scéna radování se), ale i drtivé většiny dalších postav. Humoru zde bylo minimum (tedy až na tu jednu dnes už nekorektní narážku na naše spoluobčany). Až od zmizení Jasněnky z tržiště to na chvíli chytlo pořádnou šťávu, jenže od konfrontace s královským vojákem se to zase navrátilo do starých kolejí. O logických kiksech (a že jich bylo) radši pomlčím, avšak potěšila mě zdařilá technická stránka filmu (a třeba ten kohout byl hodně fajn). Hodnotím ještě průměrem, ale opravdu žádná sláva. „Třebas holka špitala ze spaní.“ – „Ale dvojhlasně?“(29.12.2013)

Bez pochyby nejlepší pohádka Zdeňka Trošky. Tahle pohádka je skutečně pohádková a není to pohopouhý výcuc z několika pohádek ("Z pekla štěstí"), nebo výcuc z výcucu ("Z pekla štěstí II") a ani bláznivý pelmel ("Princezna ze mlejna II"). Filmu vévodí sympatické herecké obsazení v čele s Michaelou Kuklovou a Janem Potměšilem. Trochu drsnější pohádka, kterou bych doporučil spíše starším dětem.(25.12.2005)

Zlá a krutá pohádka..... vlastně ani nevím, kdo mi tam vůbec byl sympatický....uřvaná princeznička, poblázněný janek Jíra, nebo brutálně ošklivé a nepohádkové čarodějnice..(29.7.2008)