• LiVentura

Příliš šité chutí doby.!(22.6.2009)

"Co je to za novoty? - Jo...to bude až do vítězství - Tak to už vydržíme, ne?" Jedni z nejlepších herců své doby nám tu předvádí výborné okupační drámo, které, podle mně, není skoro vůbec zasažené dobou výroby. Nechápu co ostatní viděli, ale já viděl střet několika charakterů k nastalé situaci a doslova rodinný odboj. Skutečně tak rudé, jak se tady uvádí, to ani zdaleka není. Högerův krásně ustrašený ředitel a vedle něho skvělá Vlasta, jako jeho pravý opak. Rozhodně to mohlo dopadnout daleko hůř. Kdyby se film nechal pár let uležet...ale kdo mohl tušit co bude. Přesně jako v době, ve které se film odehrává, nejistota, strach, ale i rozhodnost konat.(7.6.2013)

Höger v netradicni roli zbabelce a vlastne zaporaka, v dramatickem pribehu z valky. Gestapo apod. Trochu me nebavila Chramostova, ale to je muj problem. Nektere sceny/fraze mi prisly az zbytecne moc hystericke, ale film je to pekny, a neni problem ho zkouknout.(17.4.2015)

VYNIKAJÍCÍ Höger. Naprosto skvěle zahrál zbabělce, i když jsem čekala, že tato postava nebude až tak jednoznačná, jednostranná... ale to je věc scénáře. Byl tam fakt fuj a to ho mám jinak hodně ráda.(15.9.2009)

Velmi povedené drama z období okupace s výborným K. Högerem, který se představí jako inženýr Racek, jenž svou zbabělostí, netečností a snahou nečinit si problémy, zapříčiní dramatický rozpad jeho rodiny. Rackovy psychologické pohnutky jsou ve snímku dostatečně nastíněny a dovolím si tvrdit, že nejde o naprosto jednostrannou postavu. Jeho manželku si zahrála skvělá V. Chramostová, jíž patřila zejména druhá polovina filmu, v níž gradovala rodinná tragédie. Drama se prezentuje dobře vykreslenou tísnivou atmosférou strachu před okupanty, kolaboranty a udavači. Ve snímku vystupují herecké hvězdy té doby, děj nenudí a je stále co sledovat. Ve vedlejších rolích nejvíce zaujali Z. Dítě, jako člen ilegální organizace, O. Krejča a J. Mareš v rolích kolaborantů a S. Neumannová v roli hlučné, avšak bohaté Rackovy matky. Po Uloupené hranici další vynikající filmový počin pana režiséra Weisse.(27.8.2012)