Tři tisíce let touhy

• Austrálie Three Thousand Years of Longing (více)

Akademicky vzdělaná doktorka Alithea Binnie s tváří Tildy Swinton vede svůj život osaměle se striktně racionálním přístupem. Na svých cestách se ale v Istanbulu střetne s kouzelným džinem z lahve, kterého hraje Idris Elba. Výměnou za svou svobodu jí džin nabídne splnit tři přání. Neodolatelná nabídka má ale háček. Doktorka je zběhlá v mytologii a moc dobře ví, že s džinem není radno si zahrávat bez následků a že takto splněná přání se často zvrtnou a obrátí proti tomu, kdo po nich toužil. Džin jí začne vyprávět fantastické příběhy ze své historie a historie lidí. Nakonec se doktorka nechá zlákat a vysloví přání, které oba dva překvapí. (Bontonfilm)

dopitak

Viděno v našem miloském kině, anglicky s řeckými titulky. Hrozná nuda, u které bylo nejtěžší nezívat a nevidět, jak zívaji všichni kolem. Esteticky je část kdy džin vypráví, docela solidní, ale celkově je to těžko koukatelné. Nebavilo. A ty tlustoprdky nahatý to dorazily. ()

JASON_X

Stárnoucí chlapi se zhusta rajcují směšnými fantaziemi, ve kterých se do nich zabouchnou mladé krásné holky. A stárnoucí ženské se zase opájejí romantickými fantaziemi o vysokých, svalnatých a dokonale empatických džinech, jako třeba zjevně pí autorka literární předlohy (personifikovaná charmantní a nestárnoucí Tildou). Dokud děj zůstával v orientu a vyprávěl příběhy a la 1000 a jedna noc, potud jsem neměl námitek a náramně si ho užíval, moc hezká podívaná. Ale od té doby, co se profesorka s údajně vyvanulými tužbami náhle změnila v tokající slepičku s vlhkýma očima, šel příběh postupně do kopru. A londýnské finále už působilo málem jako retardovaná červená knihovna a agitka na multikulturalismus a ekologii. A taky mi pilo krev, že při scénách ze současnosti s velkým počtem zúčastněných lidí (přednášky, letiště), měl každý druhý na hubě stylovou roušku. Takže to asi zároveň měla být agitka pro přizdisráče na nošení roušek. Poslední třetina filmu tak předchozí dvě třetiny nekompromisně zařízla, škoda. ()

ScarPoul

Kedysi som videl Kura na Slivkách a dostalo sa mi vizuálnej žranice. Potom som pozrel ranné filmy Terryho Gilliama a bol som unesený jeho bizarnosťou a rozprávačským talentom. No a teraz prišiel George Miller a skĺbil niečo zo Sartrapi a Terryho a pridal do toho svoj trademark nejsť v zaužívaných konvenčných rozprávačských postupoch a vytvoril toto. Úplne chápem, že sa to minulo účinku a že to ľudia považujú za nudu. Ten príbeh má ale veľmi veľa vrstiev. Dá sa čítať rôznymi spôsobmi. Je tu symbolizmus, je tu lyrickosť a rozprávkovosť, je tu romantická línia a jej dôsledky a fakt, že nakoniec o tie tri želania v zásade vôbec nejde. Ale o príbehy a ich dôležitosť a potom zase len o tie príbehy a ich dôležitosť. A vy si po dopozeraní môžete veriť čomu len chcete, ale faktom zostáva, že tie príbehy tu budú, aby boli vyrozprávané znova, len možno trošku inak. Ten film skrátka neustále skúša čím by vás ohúril alebo emočne načal. V dnešnej dobe to bol hlúpy pokus. Na takéto typy filmov už takmer neexistuje publikum. Ja som za existenciu tohto skvostu ale neuveriteľne rád. Pre mňa tam funguje všetko. A potešil aj štek Davida Collinsa z Umbilical Brothers. ()

corpsy

George Miller so svojím, takmer dekádu starým MAD MAXOM, rozprášil mnoho terajších akčných tvorcov a ukázal, ako sa to robí. Myslím, že niečo podobné dokázal aj týmto snímkom, keď moderných fantasy tvorcov, tak trochu zahanbil nielen formálne, ale aj naratívne. Je to rozprávka, ktorá sa krásne vyníma ako možné povinné čítanie ( pozeranie ) pred spaním. Síce komerčný prepadák, ale viac ako dobrý film. ()

maddy

Fantasy romanca, kde to v tej fantasy časti funguje len tak z polovice, nakoľko sa to snaží tváriť provokačne (všade prítomná nahota), ale nakoniec vyústi iba do obyčajnej fantasy rozprávky pre dospelých bez akejkoľvek hĺbky alebo pointy. A v tej romantickej časti to už nefunguje vôbec, nakoľko medzi ústrednou hereckou dvojicou, aj keď stvárnenou vynikajúcimi hercami (Tilda Swinton a Idris Elba), nie je absolútne žiadna chémia a celé sa to v podstate preklopí po hodine do tej romantickej časti úplne silene a bez citu. Priemerná podívaná, kde síce pobaví pár vizuálnych nápadov a dynamická Millerová réžia, ale vo výsledku je to skôr taký filmový mess, ktorý by sa chcel tváriť neskutočne intelektuálne, ale výsledok je presne opačný. Obávam sa, že ten Fury Road bol v réžii Millera skôr iba výnimka. CELKOVO: 5/10 ()

italka63

Jako vždycky Tilda v roli strašidla, o kterého by si žádný, ani barvoslepý chlap kolo neopřel. Vždycky hrůza. Idris byl skvělý, hezky udělaný vizuál s působivou hudbou a myšlenka, že láska může být vesmír objímající, ale může bolet. Tak radši nikdy v Turecku nekupujte suvenýry, nikdy nevíte. ()

BoredSeal

Dokud se film se silnou výtvarnou stránkou a super efekty (kéž by někdo věnoval takovou péči adaptaci Sandmana pro Netflix) věnuje vyprávění příběhů, funguje jako slušná romantická pohádka. Ke konci se ale nepodaří úplně uspokojivě zakončit děj dalším příběhem v současnosti. ()

Hees

Ak to mám správne uchopiť musím povedať, že minulosť džina naozaj podarená a budúcnosť to je už horšia záležitosť. Teda myslím tú budúcnosť v ktorej figuruje Tilda Swinton to je teda naozaj veľmi slabé, žiadna chémia medzi hercami, aby bolo uveriteľné, že akože sa budú milovať. Trailer je tiež zlý, pôsobí dojmom ako keby mal tento film plný sexu čo absolútne tak nie je, ale tým som sa nenechal ovplyvniť pri hodnotení (len to spomínam). Ja vlastne neverím ani, že by si tá staršia žena priala toto čo si priala. No a čo je do neba volajúca hlúposť je zase dva či dokonca viac koncov, kedy si človek povie ok takto to dopadlo a za chvíľku je to zas inak a inak ... Divák už nedokáže prijať horko sladký koniec? Tomuto filmu chýba hrozne veľa vecí a funguje len ako rozprávka o minulosti džina a tam funguje dobre. ()

M.i.k.e

Miller je mužem mnoha tváří a na jedné straně dokázal stvořit Šíleného Maxe, kdy Fury Road je stále jeden z největších nářezů poslední dekády a na straně druhé je podepsaný pod Happy Fett a prasátkem Babe. No a pak je tady tenhle kousek, což je filozofická pohádková fantasy romanťárna, která je velmi dobrá v jednotlivostech, ale jako celek moc nedrží pohromadě a má tendenci v určitých pasážích uspávat. K dobru je třeba Millerovi připsat to, že nešel cestou některých kolegů a neroztáhl to na dvě a půl hodiny a udržel se v rozumných a koukatelných mezích...60% ()

Aljak

Mám z toho zmiešané pocity. Dejová línia odohrávajúca sa v súčasnosti s doktorkou Alitheou ma moc nebavila, ale tie džinove spomienky presiaknuté orientálnou atmosférou - to už je iná reč. Tie ma skutočne bavili, či už po epickej stránke, alebo po vizuálnej, ktorá bola skutočne vydarená. No musím uznať, že Idris Elba mi do tejto role džina vôbec nepasoval a miestami mi dokonca vadil. Ale inak po príbehovej stránke to bolo fajn. Akurát tá súčasnosť bola taká ... nevýrazná. 3* ()

Nach

Překrásný příběh inspirující se příběhy tisíce a jedné noci. George Miller mi dokazuje, že ani pohádka mu není cizí. Příběh o tom, jak se vědkyně setká s džinem, který nejspíše je jejím předkem, mě naplnilo radostí z dobře vykreslených postav a skvěle propracované historii světa jíž jsou postavy součástí. Doporučuji všem, kteří rádi méně akční pohádkové příběhy, kde často hovoří jedna postava ke druhé. 80% ()

cariada

Netradičně pojetá legenda o džinovi v lampě. Který sice splní tři přání, ale to by ho nesměla najít vzdělaná žena, která vlastně nic nechce a tak to pojme jinak a hlavně si s džinem povídá. ()

ad

Škoda poslední půl hodiny, zbytek filmu jsem se velmi bavil a nechal se unést Millerovou režijní fantazií (i když jako seriál by to možná fungovalo lépe), aby to nakonec celé vlastně skoro nikam nevedlo, respektive vedlo k obyčejné pohádkové romanci a očekávatelně jednoduchému rozuzlení. ()

FrankSusta

Musím se přiznat, že se trochu nechávám ovlivnit zdejším hodnocením. To jen aby bylo na začátek jasno. Ale pakliže se jste na hraně čtyř a tří hvězd a přečtete si pár naštvanějších recenzí, kterým bohužel musíte dát za pravdu, tak ty tři dáte. Ale hned na začátek. Film měl velice slibný úvod a dokud/pokud šlo ve filmu jen o snivou fantasy, byl jsem spokojen. S nástupem Idrise Elby se film začíná trochu motat v kruzích a moc ''uměleckých'' dialozích občas přerušené trochou toho humoru (který ale když už, tak už, funguje). Jenom ty věčné kecy, které se sice zabývají zajímavými myšlenkami mytologie, lásky a podobně, tak nedokážou člověka občas úplně chytit a tam se to motá v takových kruzích. Stejně jako pár příběhových zlomů, kde se furt všechno jakoby loudá pomalu dopředu a najednou se stane něco strašně rychle a... pak je zas ta nudnější část. Takže to jsou ty věci, co tomu ubírají na síle. Jinak to je samozřejmě moc pěkně a barevně natočený a... to je vlastně všechno. Ten vizuál to vlastně strašlivě tlačí dopředu a já si na něho nemohu stěžovat. Georgovi Millerovi tohle století a jeho filmařské možnosti prostě sedne. A herci docela fajn. Takže tak. Rozhodně se jedná o zajímavý film, ale zhruba takhle si představuji (minimálně ode dneška) promarněný potenciál v podobě dobrého vizuálu a nápadu. ()

CatcherBlock

Desire is a only deception, but strong and destructive..... our brain is the biggest and the same time smallest weakness, or strongest.... Miller je na stará kolena silný hráč, co mě velmi baví.... Tohle byl hrozně moc můj šálek čaje.... Just kepp going George ()

Radiq

Pokud chtěla Tilda Swinton vypadat tak nepřitažlivě, co to jde, tak se jí to povedlo. Vypadala jak nějaká knihovnice ve stádiu frigidnosti č. 5. Ani Idris Elba to tady zrovna nevyhrál. Ještě nikdy jsem ho neviděl v takhle degradující roli, kde vypadá jak nepovedeně namaskovanej gigolo, směšně zmutovanej černej elfí Pytlík a s tupým hereckým výrazem. Vůbec se to k němu nehodilo a úplně byl mimo svoji ligu. A že se to celé motalo kolem příběhů, tak ano, nějaký ten příběhový děj to mělo, ale vůbec ne zajímavej. Džinové a všechno kolem té arabské kultury tam odkudsi z východu mě nikdy nebralo a ani tato moderní verze mě nepřesvědčila o opaku. ()

jedna_vrana

Alithea: "Láska je dar. Je to dar seba samého, ktorý sa dáva zadarmo. Nie je to niečo, o čo by človek mohol niekedy požiadať." Tento film som si pridala do „Chci vidět“ asi vo chvíli, keď som zistila, že tam budú hrať Tilda Swinton a Idris Elba v hlavných úlohách. A tak som si film pozrela bez toho, aby som si pozrela recenzie a hodnotenie. Našťastie. Neovplyvnená - hodnotím 4+ hviezdičkami. V tomto filme som dostala možno aj viac, ako som čakala. Odrastená na príbehoch „Tisíc a jednej noci“, keď pre mňa sultán a hárem boli romantické pojmy. Ak vylezie Gin z fľaše v 21. storočí, neviem si pre neho predstaviť krajšiu tisíc-druhú poviedku, ktorá mi mohla byť ponúknutá. Preto tentokrát priemer hodnotení na csfd neberiem vážne. To vážne? ()

Junkie XL složí hudbu k Furiose

Junkie XL složí hudbu k Furiose

24.05.2022

Skladatel Tom Holkenborg aka Junkie XL (Alita: Bojový Anděl, Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti) znovu spojí síly s mistrem Georgem Millerem (Šílený Max: Zběsilá cesta) a složí hudbu i pro… (více)

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři… (více)