Reklama

Reklama

Boris Karloff ztělesnil nejproslulejší monstrum filmové historie ve snímku, kteří mnozí považují za bezkonkurenčně nejlepší horor všech dob. Dr. Frankenstein (Colin Clive) je odhodlán vzepřít se koloběhu života a smrti a z kusů lidského těla sestaví živé monstrum. Zručná adaptace novely Mary Shelleyové, pod kterou je podepsán režisér James Whale, a Karloffův procítěný portrét monstra toužícího nalézt svou vlastní identitu povýšil Frankensteina na jedno z nejzásadnějších děl světové kinematografie. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (212)

Campbell 

všechny recenze uživatele

Franki je jeden z těch Universaláckých klasik který mi nepadl do oka. Whale je zručný režisér, film je krátký, herci výborní ale mě prostě Franki nikdy v životě moc nebavil. Nejradši mám třeba Draculu či Vlkodlaka. Tak teď jsem zmínil asi největší mínus(pro mě samozřejmě). Ted je čas na nějaké pozitiva a to nejlepší musím zmínit nejdřív naprosto výborný Karloff v roli Frankiho, jeho vzhled či chůze je naprosto úžasná a nemá žádného konkurenta. Když jsem u hercích tak ještě zmíním výborného Doktora Frankeinsteina kterej byl také úžasnej a jeho "It´s alive" prostě musí sežrat každej. Whaleova režie je dobrá nikam nepospíchá průběh děje nechá plynout, ale možná že je to i na škodu protože se poměrně dlouho musí na to "něco" čekat. Filmů s Frankeinsteinem jsem viděl poměrně dost a mám radši ty méně slavné typu Frankeinstein meets the wolfman, aj... No nic Franki sám o sobě mě už asi nikdy nechytne, ale i přesto ho musím doporučit každému kdo s ním ještě neměl nic co dočinění, je to klasika přece:-) ()

PetrPan 

všechny recenze uživatele

Zatímco Dracula táhl zejména díky démonickému Lugosimu, tak postava Frankensteinova homunkula rozhodně není tak působivá, a to i přes vynikajícího Borise Karloffa. Naproti tomu se Whaleova adaptace díla Mary Shelley pyšní lépe vyprávěným a chytlavějším příběhem a zejména skvěle vygradovaným finále s honem na netvora a v rámci možností až epickým zúčtováním. A přičtu-li si i jednu nebývale emocemi nabitou scénu s mrtvým dítětem, vychází mi, že s tímhle "univerzálním monstrem" jsem byl de facto nadšen za plný počet. ()

Reklama

Subjektiv 

všechny recenze uživatele

O mnohých filmech němé éry se nebojím prohlásit, že nezestárly, Frankenstein, byť již ozvučený, mi neohlodaný tím zubem nepřijde. Vždyť dnes působí až roztomile legračně. Kulhavý hrbáč pomocníkem posedlého vědce. S dějem nesouvisející romantická linka, která v člověku vyvolává podezření, že ve 30. letech byl milostný vztah ve filmu jakousi povinností. I ty naše jsou tím nezdravě nasáklé. Monstrum s jednoduchým vnitřním světem a mozkem vraha. Děs, kterým dnes plníme spíše snímky jako je Addamsova rodina... Neupřel bych Frankensteinovi kvality nevidět z těchto dob i snímky, které mi i bez mhouření oka daly mnohem více než zástupy těch dnešních. A co mám odsud? Stvoření mýtu o šíleném vědci, který nenávidím. Tisíckrát citované scény s mlýnem, oživením monstra a holčičkou, jeho zjev a expresionismem nasáklé kulisy a interiéry (za Metropolis či Caligarim nehezky zaostávají, špatné však nejsou). Poloněmé, polomluvené herectví. Silné **. ()

PKD 

všechny recenze uživatele

Mladičká Mary Shelleyová napsala nesmrtelný (byť zde značně odkloněný od předlohy) román, který je bezesporu v r.1818 historicky 1. zástupcem žánru toliko u mě oblíbeným SF/H. Zbytek je již historie. Sice už dávno nemám v oblibě ozn.samotného monstra, když je to příjmení jeho tvůrce ale což. Vystavěné je to parádně. Perfektní kamera, která dá zvláště vyniknouti opravdu vysokým stropům:) a záběry na onu hlásku/strážní věž či co, ve které má jistý dr. laboratoř, jsou pro mne osobně doslova pastvou pro oči. Začátek pozdějšího šílenství, kdy se z Karloffova stvoření stal mega vydělečný merchandising. Dlužno podotknouti, že předloha sama, jest o dost pochmurnější a nihilističtější. V tomto a jiných vzácných vyjímkách, mi to ovšem tak nevadí. Když se jedná o dílo jako tento film. Ale byl by to jistě nářez, pokud by pan Velryba natočil přímou adaptaci, který by snad i v té době, rozpočtově šla udělati. A pokud tehdejší diváci omdlívali při projekcích a kvůli tomu pak musel býti dodatečně natočen úvod od Edwarda Van Sloana, který v něm diváky slabších povah varuje, tak si představte, co by tak dělali, při přímé adaptaci samotné knihy. A asi nejslavnější věta v dějinách filmu je samoz. ,,It´s Alive!´´. ()

Hamaradža 

všechny recenze uživatele

Skvelo natočený miľník kinematografie, škoda len že atmosfericky ako i myšlienkovým rozmerom plochý. Mrzí ma že ide o púhy horor či akýsi blockbuster 30tych rokov (Knihu som nečítal, bol som na divadelnom predstavení), aj keď vo svojej dobe určite nezabudnuteľný, potenciál tu bol veľký a pozerá sa na to dobre. Uvidím koľko mi povie nevesta. Také silnejšie 3* ()

Galerie (143)

Zajímavosti (84)

  • Stvůra byla původně pojmenována “Adam“, poté co si ji ale publikum “překřtilo“ na “Frankensteina“, byla tato scéna vystřižena. (džanik)
  • Boris Karloff alias "The Monster" není uvedený v úvodních titulkách. Místo jeho jména je za řadou teček uveden otazník. Je to proto, že i v divadelních zpracováních románu M. Shelley, které předcházely, b\l představitel Netvora úmyslně držen v anonymitě. (Alfréda)
  • Maskér Jack P. Pierce poprosil Karloffa, aby si vybral falošné zuby na pravej strane. Jeho tvár potom pôsobila vpadnutejším dojmom. (Hystory)

Související novinky

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Před třemi lety se Universal pokoušel po vzoru Marvelu nastartovat vlastní filmový vesmír, který by zahrnoval klasické figury tohoto studia: Frankensteinovo monstrum, jeho nevěstu, Drákulu, Mumii,… (více)

Freddy a Frankie plánují návrat

Freddy a Frankie plánují návrat

08.01.2008

Dnes potěšíme příznivce dvou slavných hororových ksichtů. Freddy Kruger a Frankensteinovo monstrum jsou sice i přes žánrovou příbuznost dva naprosto odlišné a vzdálené fenomény, ale v uplynulých… (více)

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)

Reklama

Reklama