Coca-Cola versus komunismus! Hollywoodský režisér Billy Wilder (1906–2002) je v našich končinách nejvíc známý populární převlekovou fraškou Někdo to rád horké (1959). V jejím stínu stojí trochu neprávem jiná bláznivá veselohra Raz, dva, tři (1961), která se sžíravým vtipem reagovala na tehdejší politickou situaci v rozděleném Berlíně. A to byl také důvod, proč se u nás před rokem 1989 nesměla promítat. Jak bylo Wilderovým zvykem, u zrodu filmu stála prověřená látka, stejnojmenná jednoaktovka Ference Molnára, kterou režisér viděl už při její berlínské premiéře v roce 1929. Šéf berlínské pobočky Coca-Coly McNamara (James Cagney) se má postarat o dceru svého nadřízeného a jeho organizační schopnosti jsou podrobeny ďábelské zatěžkávací zkoušce, když během pár hodin musí z dívčina odrbaného komunistického nápadníka udělat společensky přijatelného ženicha.
Takto stručné shrnutí děje zdaleka nevystihuje, co všechno se ve filmu stane. Wilder se svým stálým spolupracovníkem I. A. L. Diamondem zachovali pouze kostru Molnárovy předlohy, dodali aktuální rámec a spoustu jedovatých výpadů, v nichž nešetřili komunisty, kapitalisty, ani nacisty (bývalé). A to vše podali ve zběsilém tempu kulometné salvy. Zběsilé tempo tehdejší doby však bylo rychlejší. Ještě během natáčení v berlínských exteriérech byla přes noc postavena nechvalně proslulá zeď a vyhnala filmaře do Mnichova. V době premiéry filmu v polovině prosince 1961 už byla situace v Berlíně úplně jiná, než jak ji vidíme ve filmu. Snímek propadl u diváků ve Spojených státech i v západním Německu, ale čas prověřil jeho hodnoty a dnes řady jeho obdivovatelů i nadále houstnou. (Česká televize)

Chegi

Tak spolu s Někdo to rád horké, je tohle pro mě nejlepší komedie Billy Wildera. Těch hlášek!! (pro nás možná ještě o něco vtipnější, než pro diváky na Západě) Tempo je už od úvodních titulek naprosto zběsilé, výrazně tomu přispěje postava Otty, jako protipólu hlavní postavy, čímž může vzniknout spousta špičkování a narážek na kapitalismus i komunismus. Taková malá studená válka, při níž je dost horko. "Máme s Kubánci takovou dohodu. Oni nám posílají doutníky, my ji rakety." "Fuj, podvedli vás, tohle je pěkně mizerný doutník" "Žádný strach, posíláme jim mizerné rakety!" ()

klúčik

Výborná komédia... Moja obľúbená scéna je naháňačka vo Východnom Berlíne, kde ruský agenti jazdia na rozpadajúcom Moskviči ... 80%. ()

Zagros

Vždy mám velkou radost, když narazím na mně neznámý výborný film. Tentokrát tím skvělým filmem byla úžasná komedie Raz, dva, tři - velmi svižná a vtipná konverzačka. Děj je jednoduchý a uhání neskutečnou rychlostí. V době svého vzniku to musela být naprostá bomba. Raz, dva, tři si dělá dobrý den z Američanů, Němců i Rusů, vůbec na nikom nenechá nitku suchou. Když si uvědomíme rok vzniku (1961) a vnímáme Berlín na pozadí, občas z toho až mrazí. Tvůrci se nezastavili před ničím. Výborné obsazení a ještě lepší herecké výkony v kombinaci s třeskutými dialogy, které se na vás valí jeden za druhým, dělá z této komedie film, který jsem si zamiloval a rád si jej kdykoli pustím znovu. ()

Han22

Raz, dva, tři je po dlouhé době starý film a tuším teprve druhý z roku 1961, kterému můžu naprosto bez přemýšlení napálit 5*. Už strašně dlouho jsem se tak úpřimně, od srdce a prakticky nonstop nesmál, jako u tohohle filmu. Wilder to opět dokázal, v šíleném tempu pálí gagy, vtípky, nekorektní humor na všechny strany. Ocitáme se v Berlíně roku 1961, kde se obchodní zástupce Coca Coly snaží získat postup. Má se postarat o nezvedenou dcerku šéfa celé firmy, což se zdá jako snadný úkol, dokud nezjistí, že se dcerka vdala za revolucionáře z Východního Berlína Pfiffla. McNamarovi se podaří zajistit rozvod a nechá ho zavřít, jenže dcerka je těhotná a tak je nutno dostat mladíka z vězení a udělat z něj během pár hodin gentlemana proti jeho vůli. V centru je Cagney, herec který se vždy čas od času vynoří v nějaké roli a je fantastický. Jeho neutuchající elán a choleričnost mi připoměla to nejlepší z de Funése. Nezaostává ani Bucholz, který svého revolucionáře hraje stejně zaťatě, jako čeští herci v různých budovatelských filmech. Pozadu nezůstávají ani další herci včetně nádherné Lisolette Pulver (Spesart) a poprvé jsem viděl Ralfa Woltera (Sam Hawkins z Mayovek) jak vypadal v civilu. Králem je ale Wilder, který pálí do všech stran - do německé nacistické minulosti (Schlemer), do komunistického idealismu v kontrastu s pragmatismem starších aparátčíků i do vlastních řad zbohatlíků v USA. Úžasná honička v Berlíně, dramatický výslech nebo skvělá taneční scéna, kde si aparátčík po vzoru Chruščova zuje botu a mlátí do stolu, načež Chruščovův obraz spadne a pod ním je Stalin. Moc mě na závěr pobavilo, jak rychle se Bucholz ve finále do toho kapitalisty vžil :) Úžasný film a další z mnoha pětihvězdiček pro geniálního Wildera. Komedie roku 1961. ()

Scevola

Wilderovi sa podarilo natocit nesmierne dynamicku, politicky nekorektnu komediu, ktora je aj po tolkych rokoch neuveritelne vtipna. Takeho MacNamaru by som ako riaditela zamestnal hocikde :) 9/10 ()

dopita

Klasická komedie, která je opravdu vtipná a se spoustou geniálních scének. Čím více filmů Billyho Wildera jsem viděl, tím více si všímám, že nejsou jen o geniální režii, ale že jsou to vždycky výborně vystavěné příběhy. ()

peetriss

Bláznivá politická taškařice úmyslně přehrávaná a zaváděná do extrému s úctyhodnou kadencí hlášek. Kupodivu se nejedná o jednostrannou palbu, účinně cíleno je na obě strany tehdejší železné opony. 90% ()

Rozjimatel

Výborná bláznivá komédia so šialenou kadenciou humoru. Človek sa musí poriadne sústrediť, aby mu nejaký vtip neunikol. A že je tam tých vtipov veľké množstvo a veľmi kvalitných. A čo veľmi oceňujem, nie sú jednostranné, ale idú na úkor všetkých možných skupín - nie len komunistov, ale komédia nešetrí ani kapitalistov, nacistov, či aristokraciu. ()

Marys

LFŠ 2011: Posledný film LFŠ u mňa doplatil na neskorú nočnú dobu, únavu a to, že bol premietaný v dusnom a pohodlnom Slováckom divadle. Preto bolo skrátka nemožné vnímať tú hláškovaciu sprchu. Každopádne ako predchodca sitcomov, za čo som ho ja označil, obstál u mňa na výbornú, súc možno bol až príliš prehnaný. ()

Pawlisman

Střeštěná komedie plná skvělých hlášek a dialogů. Celé je to jedna jízda a divák si ani neodpočine. Na tu dobu - skvělé. Pro mě již sem tam nuda. ()

beniczech

Úctyhodně gradující kulometná, pardon, verbální palba odehrávající se v poválečném rozděleném Berlíně. Z pohledu tehdejší doby neskutečně cením politickou nekorektnost (jak já to slovo nesnáším) v době vzniku Berlínské zdi, přímočaré, jednoduché i inteligentní vtípky na účet východu a USSR, což si v dnešní době lze čím dál tím více jen stěží představit, i když, The Interview nebo Sasha Baron Cohen se s tím taky zrovna nepářou. Příjemné překvapení, brilantní herecké výkony (Cagney, Buchholz), rozhodně se někdy podívám znova, tleskám. /90%/ ()

bratr.Milan

Na mě to bylo až příliš americky zběsilé. Celou dobu se tam přehnaně křičí, a tlačí se na pilu. Kadence je asi třicet hlášek a vtipů za minutu. Některé jsou geniální, jiné trapné, ale při té rychlosti je obtížné rozlišit, které jsou které. Nestačil jsem se nad tím ani zamyslet. Herecký projev mladého komunistického manžela Otty mi byl nepříjemný. Udělal jsem asi chybu, že jsem si před tím pustil slovenskou televizní adaptaci Raz, dva, tri s Milanem Lasicou v hlavní roli. Scénářem i herecky je mnohem lepší, škoda, že nevznikla jako plnohodnotný film. ()

deathka

Bláznivá komedie plná vtipných dialogů a narážek. Na můj vkus bohužel příliš bláznivá a příliš ukřičená. ()

ddf76

Další genialní skvost od Wildera. Tentokrat se trochu inspiroval Ninockou a natocil vybornou komedii se skvelymi hlaskami :). James Cagney roli reditele Coca-Coly pro Zapadni Berlin opravdu exceluje. ()