Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

gootchy

Na začátku vidíme zoufalý boj hrstky amíků proti šikmovokým. Všichni rychle umíraj až zbude jenom Niklas. Najednou mu za prdelou bouchne granát a je konec. Jenže za chvílu ho vidíme jak je na vozejku kdesi v nemocnici, Co to je? To měl plechový trenky, že mu to neurvalo prdel??? S tímhle na mě nechoď Johne. Ani se nedivím, že to byl propadák. A to není jediná situace, která ve mě vyvolala velmi silné WTF. Ty dvě hvězdy dávám za tu nechtěnou zábavnost. ()

fr3ak

Jó tady měl ještě Woo zapnutej "USA mod", takže tam uvidíte Cage, který je schopný s pistolí vystřílet celý kopec Japek. ()

mala_kea

Co s tímhle filmem. Ono se nabízí srovnání s klasikou i díly novějšími. A nutno říci, že Woo prohrává na celé čáře. Hodně za to může jeho manýristický přístup. Úplně cítím, jak se kochá, co pěkného předvede banda kaskadérů, jak efektně budou vypadat výbuchy a jak všechno pěkně sestříhá z několika desítek úhlů. Realističnost? Zapomeňte. Přesah? Zapomeňte! Jednočlenné komando v podání Nicolase Cage také zrovna nepřispívá nějaké uvěřitelnosti. Takže kromě excelentně předvedeného řemesla zbývá co? Letmé seznámení s málou známou epizodou války v Pacifiku a trocha jazyka navajo. PS. Film jsem přestal brát vážně hned na začátku. Do zapadlé osady kdesi v poušti přijede úplně nablýskaný autobus. Ani zrnko prachu... Pak už těžko něčemu věřit. ()

MickeyStuma

Jako sedmý americký snímek si král akčního filmu John Woo vybral téma z dob druhé světové války a připomněl tak významnou roli indiánského kmene Navahů a jejich jazyka v americké námořní pěchotě, známé jako Windtalkers, v boji proti japonskému nepříteli. Vznikl tak kód Navajo a co si budeme povídat, kam se hrabe německý šifrovací stroj Enigma. Příběh sleduje amerického vojáka Joe Enderse, který dostal za úkol chránit vojensky vyškoleného radiotelegrafistu Navažského Bena Yahzee. Zpočátku se Joe na Bena dívá nedůvěřivě, ostatně jako ostatní, takže slovo si vezme i starý dobrý rasismus, ale postupem času k němu pomalu nachází cestu. O nic jiného tady v podstatě ani nejde. Snímek názorně ukazuje, jak se Kód Najava používal během válečné vřavy a to je všechno. Jednodušší to už snad být ani nemohlo. Válečné scény v režii Johna Woo jsou neobvyklé, takže se na něco takového poměrně dlouho zvyká. Je to dáno i vlivem subjektivní kamery, která byla takto ve válečném filmu použita snad poprvé. I když záběry z pohledu vojáka měly určité kouzlo už ve snímku ´Tenká červená linie´ (1998). Na první pohled vypadá bojiště jako neskutečný zmatek, ale John tím chtěl jen naznačit, že životnost obyčejného vojáka je v takové situaci skutečně jen pár vteřin, maximálně minut. Kdo přežije, doslova a do písmene se podruhé narodí.  A to není všem dnům konec. Moralita samozřejmě na samém konci nechybí, ale po emoční stránce to moc nezabírá. John Woo jako obvykle udělal kus své efektní práce, ale špatný scénář mu zavděk moc nepřidal. Naopak mu to spíš uškodilo, i když čert ví, jestli to nebylo dáno také vlivem odkladu uvedení snímku kvůli události 11. září. Buď jak buď. Zpracováním je to válečný snímek neobvyklý, ale mezi nepovedené by se řadit nemusel. Potřebuje jen svůj čas. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/50/General_douglas_macarthur_meets_american_indian_troops_wwii_military_pacific_navajo_pima_island_hopping.JPG/220px-General_douglas_macarthur_meets_american_indian_troops_wwii_military_pacific_navajo_pima_island_hopping.JPG ()

levente

Těšil jsem se mnoho, zklamaný odcházím. Podle všeho, tedy hlavně podle režiséra, to mělo být skvělé, akční válečné scény pod Wooovou taktovkou, to bude delikatesa, ale opak je pravdou. Příběh je příliš malý a Nicolas se snaží natahovat přehráváním. Ale to dělá povětšinou. Mrška. ()

Besyn

Woo už sice natočil lepší kousky ,ale i tak se jedná o nadprůměrný válečný film současné hollywoodské produkce. ()

Narayan

Dobra akcni zalezitost z 2. sv., bohuzel postrada vyraznejsi pribeh a jde jen o tu akci, ktera je zde takrka nepretrzita. ()

Dárius

Tady není co řešit.Skvělý Nicolas-ten chlap kde se objeví,tam perlí.A to jsem ho neviděl ještě hrát na"Mandolínu"!!!! ()

Jeand´Boa

Je pravdou, že jsem chtěl být hodnější a hodnotit o hvězičku víc, ale pak jem si tento snímek pustil ještě jednou a musel jsem sám sobě přiznat, že za tím pozlátkem velkoleposti není zas tak chutný bonbon...není to válečný film, je to spíše akční film o klucích, co mají na sobě uniformu...proto přiznávám, že sic po nutném protření očí, ale finálně dávám hvězdy tři... ()

Kingjiri

Válečný filmy nejsou mym oblíbenym žánrem, ale Kód Navajo mi tuhle mojí skoro averzi trochu vyvrací. Po technický stránce pěkně natočený s dostatkem akce na velmi slušný úrovni. Jenomže John Woo má smůlu, že tohle všechno se od něj očekává, takže to nikdo příliš neocení. Největší vadou na kráse je na muj vkus až příliš uspěchanej scénář, jinak nemám větších výhrad. Slušná akční jízda bez hlubšího myšlenkovýho přesahu, čtyři slabší hvězdy. ()

dalziel

Myslím si že tento film je vynikajúci.Lenže neustále porovnávanie s hentým a tamtým a že režiser je taký a hentaký je úplne mimo.Škoda.Trocha odprostennia sa od predsudkov a film by bol zľadiska hodnotenia oveľa vyššie. ()

Kadas97

Veľmi nedocenený film, pretože si ho každý porovnáva s nenapodobiteľným Vojínom Ryanom. Originálna zápletka sa do prostredia druhej svetovej vojny nehľadá ľahko a preto nechápem nespokojnosť niektorích divákov. Ja osobne som celý film videl niekoľko krát a nenudil som sa. 8 z 10 ()

tranquill

"Už tu nikdo neumře!" Ze všech válečných dramat na mne tohle zapůsobilo asi nejsilněji. Není jen o válečných situacích, ale ta další "indiánská" linie ho posunula mnohem dál, tak jako se postupem času měnily názory a vztahy mezi bílými a indiánskými vojáky. K tomu perfektně zvládnutá režie akčních scén a dokonalá kamera. A těžké emoce... Jednoznačně plný počet! ()

jojo-Jozin

V těchto filmech válka vypadá docela jako.....No, prostě tomuhle bych dal žánrový přívlastek pouze jeden - akční film. ()

Odpadlik

V dnešní době je už zvykem točit válečné filmy co nejsugestivnější, s dobrou kamerou a střihem, pyrotechnickými efekty a počítačovými triky. Bylo tomu tak mj. u Zachraňte vojína Ryana či Tenká červená linie a nejinak je tomu i u tohoto snímku. John Woo opět posunul snímání válečných scén o něco dál - dokonalá kamera, nájezdy, stříhy, perfektní dynamika, a při tom chladná, přímočará surovoast válečného zabíjení. Obrovská spousta explozí, válka v celé své nahotě. Někde je to možná malinko "na efekt" (je vidět, jak si Woo libuje v celkovém pohledu na válečnou vřavu, viz invaze a první boje na japonském ostrově), některé scény nesou příliš jasné známky kouzlení v "kompjůtru" (salvy z válečné lodě, nálety letadel), ale - namohu si pomoci - na to kosení "Japončíků" se sakra dobře kouká. To ovšem neznamená, že by se režisérovi nepodařilo zachytit zbytečnost, marnost a hrůzu válečné vřavy. Snad nejlépe to dokazuje často bezmocný a odevzdaný pohled ve tváři výborného Nicholase Cage. Nemohu si pomoci, ale použiji pro něj otřepané označení "Pan Herec", Kód Navajo (i když český překlad je trochu zavádějící, protože o ten kód zase až tolik nejde) mě v tom zase o něco více utvrdil. ()