Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

papadoce

Videl som už ďaleko horšie vojnové filmy ako Navaho a to napriek tomu, že sa jedná skôr o priemer v prípade bojujúcich indiánov. Zároveň je to ale dosť suverénne najlepší film od Johna Woo a to napriek tomu, že ide o vojnový priemer. Tak zlý je to totiž režisér. Boje boli tak nejako stredne natočené, hluché pasáže boli nudné pasáže, a Nikky Klietka sa snažil. Pozerateľný film, ktorý som absolvoval ako povinnú jazdu, lebo som dlhé roky cítil, že to musím vidieť. Videl som. Nenadchlo, ale neublížilo a prežil som. Howk, dohovoril som. ()

Najt

Pro mě je tohle jeden z top válečných filmů, je to velká a zběsilá akce, už jen ta první akce, kde to Nicholas Cage kropí Thompsonem jak sviň, to já mám rád. Je to válčení jak má být a Japonsko bylo neúprosný, byl to tvrdý a krutý boj a Woo to vystihl. Porovnávat Ryana a Navajo je nesmysl, v Evropě se válčilo jinak než v tichomoří a tenhle film je pro mě daleko lepší, než třeba taková Thin Red Line. Obsazení skvělý a hlavně Nicholas Cage to zahrál mrdózně, celej film stojí na něm. Pro mě srdeční záležitost a nezle hodnotit jinak. ()

snake

Skvělé, film je zajímavý hlavně tím, že spojuje klasický válečný film se zajímavou indiánskou kulturou.Líbí se mi též narážky na rasizmus v americké armádě.Nicolas Cage a Adam Beach se svých rolí ujali skvěle.Atmosféru filmu navozuje hlavně krásná hudba. ()

goofey

Mám rád válečné filmy a dá se říct, že jsem jich už pěknou řádku viděl, ale tohle spíš spadá do kategorie akčních filmů. Ve válkách bylo spoustu obětí, ale kolik nám jich naservírovali zde, to se mi zdálo až příliš. I přesto zde byla spousta kvalitních záběrů a nijak bych tento film nechtěl odsuzovat. Nakonec je na každém jej posoudit sám podle svého. ()

HanSolo

Pozoruhodný válečný film se skvělým námětem, průměrným scénářem, vynikající technickou stránkou, nadprůměrnými hereckými výkony a řemeslnicky dobře zvládnutou režií. John Woo natočil po Tváří v tvář svůj druhý nejlepší hollywoodský kousek, který je podle mě spolu se snímkem Černý jestřáb sestřelen tím nejlepším z válečného žánru, co vzniklo od dob Zachraňte vojína Ryana. ()

Zlaticko1

Az moc prilis nerealisticke. Efekty zbrani asi tak zpetinasobnou efektivitou, behani se samopalem v jedne ruce a kosit japonce jedna basen.. To uz je na me moc ;) Je videt, ze tento snimek proste patri mezi ryze akcni strilecky, a je jedno v jakych letech se to odehrava.. KDyz valecny film, tak aspon realisticky ;) ()

Tuniak DF

Až pateticky hrajúci sa film na vojnovú drámu. Je to akčné, je to vojnové, je tam Cage... a je to nuda. Keby to aspoň ukazovalo, aká je vojna zlá, ale tu rieša nevedno čo (ani americké hrdinstvo tu nie je zdôrazňované), ak tu čosi vôbec niečo rieša, okrem akčných prvkov. Odporúčam skôr "Zachraňte vojaka Ryana, Apokalyps Now, Olovená Vesta" ()

V.N.

Když čínský režisér natočí film o amerických indiánech ve službách US Army, nemůže z toho vzniknout nic jiného než nasládlá fraška, plná patosu, nevěrohodnosti a srandovního hereckého projevu Nicolase Cage. Tuším že po zhlédnutí tohoto filmu skuteční Navajo vykopali válečnou sekeru se kterou hodlají skalpovat, nebo alespoň řádně poranit, jistého asijského rejžu. ()

borohub

Moc pěkný film, začátek sice nic moc a myslel jsem si že to vypnu, ale děkuji sám sobě, že jsem to nevypnul už jen z důvodu, že bych se připravil o moc dobrý film. Chvílema jsem nechápal jestli mi blbne kvalita, nebo jestli tam opravdu přeskakují autentické záběry, ovšem to by byla jediná taková výtka. Moc dobrá zábava, doporučuji ()

helrohir

Tomuto vojnovému filmu možno chýba hlbšia myšlienka alebo ucelenejší príbeh, hoci spomienka na neopevovaných hrdinov US Army je určitým zadosťučinením a náznakom, že tu všetko nie je len o strieľaní a zabíjaní, avšak práve akcia je to, čo ma na tomto filme zaujalo najviac. Holt akčný režisér sa nezaprel a po vizuálnej aj technickej stránke naservíroval prvotriedne vojnové peklo. S pokusmi o dramatično je to však o poznanie horšie. Aby sa tu len nebojovalo, režisér dostal "orginálny" nápad o tom, že hlavného hrdinu budú mátať spomienky z minulosti a doma ho bude čakať aj nejaká tá zdravotná sestrička. Do filmu mi vôbec nezapadli ani rôzne šamanské scény a v podstate všetky prestrihy medzi jednotlivými bojovými scénami mi prišli ako prázdna a zbytočná výplň. Herecký ansámbel bol vcelku sympaticky zvolený, hoci ten Cage sa fakt tvári nejako znudene. 75%. ()

johnsnow

John Woo je proste majster a pridajte k tomu suprového Nicholasa a máte dokonalý film ktorý je nielen výborným ale je i poctou pre kmeň navajo pretože nebyť ich ktovie akoby dopadla vojna. ()

dzberry

Když on ten Cage porád kouká jako chovanec ústavu pro choromyslné, který se nedokáže smířit s tím, že mu někdo ukrad jeho cínového vojáčka...a k tomuhle jeho jednomu celofilmovému pohledu tady musíte snášet ještě i tuny nepřekonatelné americké bojovnosti a odvahy, přežít dlouhé minuty srdíčkových momentíčků a v neposlední řadě protrpět spoustu blbých a nepravděpodobných žvástů... Ploché a nepoutavé jako hruď dvanáctileté navažské squaw... ()

Guran

Dlouho jsem se rozhodoval, kolik mám dát hvězdiček, ale dal bych 7,5/10. Nejvíce jsem se těšil na skvělou válečnou atmosféru, ale bohužel u toho jsem se pozastavil. Udělal jsem chybu, když jsem si myslel, že to bude podívaná jako Spielbergovo Ryan, kde těžko může divák uvěřit, že to bylo jen sehrané divadlo, jako každý jiný válečný film. Zde máme Nicolase Cagea po boku indiána. Musím říct, že příběh je dobře propracovaný, ale u válečné atmosféry je to už slabší. Nemohl jsem si odpustit výkony Cagea proti Japonským vojákům, které připomínaly Johna Ramba. Film "Rambo" je suprový film, ale vidět ho v jiném filmu s jiným názvem nemusím. Další mínus je ta muzika co několikrát zazněla při válečném kontaktu. Také jsem čekal, že film bude asi smutný, když je to o válce, kde mnohokrát zbytečně umírali mladí muži, ale smutek jsem nějak nepocítil. Možná to byl úmysl tvůrců nebo se jim to jen nepodařilo natočit. Na druhou stranu vizuální stránka není špatná, ale po čase jsem zjistil, že se nejdná o válečný film do slova. Akce je tu koneckonců míň. Spíše film, který jen ukazuje indiány v Americké armádě jenž bojují v Pacifiku. Herecké výkony jsou skvěle zmáknuty, i vedlejší role to zvládli na jedničku, jak už jsem zmínil scénář, který se mi také velice líbyl. Film "Kód Navajo" není vůbec špatný film, efekty, herci, děj, to vše je senzační, ale své mouchy to má a s filmy jako "Zachraňte vojína Ryana", "Pearl Harbor" nebo "Černý jestřáb sestřelen" se to srovnávat nedá, ale nudit se při tomto filmu určitě nebudete. Válečné snímky mám hodně rád a při tomto jsem se dobře bavil. Vojin Ryan to sice není, ale podívaná je to pěkná. ()

Brano

Typický americký vojnový film, ktorý je preplnený hrdinstvom a oddanosti k svojej vlasti. Priebeh deja je nudný a veľmi nezaujme. V úplnom závere som takmer zaspal. Ani po technickej stránke ma to veľmi nezaujalo. ()