Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

PALINO

NAVAJOVIA si za svoj prínos v II. svetovej vojne určite zaslúžia filmové spracovanie a tak je škoda, že z tohto pohľadu natočil JOHN WOO "iba" dobrý film, ktorý mal rozhodne na viac. Jedno z najväčších pozitív filmu tvoria herci Adam Beach a hlavne Nicolas Cage, ktorý svojho seržanta Endersa zahral veľmi dobre. Bojové scény sú z hľadiska žánru dobre natočené, no častokrát im chýba väčšia nápaditosť, čo je v prípade filmu Johna Woo trochu prekvapujúce. Hudba JAMESA HORNERA je pomerne nevýrazná, nesnaží sa na seba príliš upozorňovať, ale určite nie je zlá. A niečo podobné možno povedať i o samotnom filme. ()

Wotan odpad!

Říkal jsem si, že by tohle mohl být Ryan v Tichomoří. Docela naivní představa. Abych pravdu řekl, tak jsem to ani nedokoukal. Možná za to mohl dabing, ale ani originál by tuhle nechtěnou "komedii" nezachránil. Dělostřelecké granáty tu vybuchují jako kdyby byla pokaždé trefená benzinka. Docela mě padla čelist při scéně, když byli američtí vojáci přibití k zemi palbou zakopaných Japonců a najednou, kde se vzal, tu se vzal Cage se svým indiánským šifrantem za japonskou obranou linií. Náš hrdina vystřílel komunikační centrum a přilehlý zákop. Jestli tohle bylo myšleno vážně, tak v kolonce žánr chybí komedie. ()

rozbris

Nicolas Cage to snad musel v bývalém životě zažít na vlastní kůži, protože není možné aby to tak dobře zahrál. Hodně mě tento film vzal, hvězdička dolů není za špatný scénař, nějaká chyba, jen za ukončení, které mohlo být pro diváky jiné:-) ()

Lukoboss

Válečné filmy mám vcelku rád, takže jim občas dávám trochu vyšší hodnocení, než si možná zaslouží. U tohoto snímku to ale neudělám, jelikož to prostě nejde. O výrazných kvalitách mě nepřesvědčil, zapadl do průměru a jen náhodou se na něj podívám znovu. ()

keoma26

Tenhle kousek z mozaiky Johna Woo bych nezatracoval ... pokud se Spielberg soustředil na to, jak válka "vypadá" tím, že ji vizualizoval nikoli z jednotné perspektivy nějakého božího oka, ale přímo z roztříštěných center válečné vřavy, která v sobě odrážela i to, co zračí zorničky umírajících vojáků, pak Woo se jednoznačně zaměřuje na "hlas" války, na to, jakým jazykem volá do zbroje, jakým komunikuje, a jakým způsobem ohlušuje smysly (viz Cageovo zranění). Samozřejmě, že je tahle ambice co do možnosti vyjádření pomocí filmových prostředků odvážnější, těžší a nevděčnější... ()

jondoe

Solidny vojnovy film, ale v porovnani z vojakom Raynom o dost horsi. Mal som problem ztotoznit sa z postavami a bolo mi srdecne jedno ci preziju alebo sa dostanu domov. To vsak nie je chyba rezie, ale skor chyba scenaristu, ktory mohl na postavach trosku viac popracovat a do zaveru vtlacit nejaku srdcervucu scenu. John Woo bojove situacie zvlada v tomto filme velmi dobre, ale aj tak jeho najlepsim filmom pre mna zostava Tvarov v Tvar. A Nicolas Cage vo filme tiez nebol najhorsi a tato uloha patri medzi jeho lepsie. Takisto aj Christian Slater bol velmi dobry. Je zaujimave, ze vojnove filmy nevyhladam a malokedy ich pozeram, ale vacsinou im dam celkom slusne ohodnotenie. Aj k tomuto filmu som pristupoval skepticky a po precitani par komentarov som od neho vela necakal. Ale nejako vyrazne ma nesklamal a aj napriek nedostatkom, ktore tento film ma, ho povazujem za zlahka nadpriemerny a myslim, ze pre tych ktory maju radi vojnove filmy je urcite pozeratelny. ()

Luciášek

Souhlasím s Limou. Pro mě Cage strašně nesympatický a prkenný, já mu nevěřím ani toho vojáka. Mělký děj, k nikomu z hrdinů jsem si nestihla v té salvě kulek a stovkách mrtvol vytvořit vztah, prostě mi to bylo celé jedno a nezachránili to ani Navajové, chtěla jsem jen ať už je konec. ()

iXtr3m3

Hlúpučký ale efektne spracovaný snímok so skvelým Cageom a Beachom v hlavných úlohách a to nehovorím o ďalších zvučných menách ako Noah Emmerich, Mark Ruffalo atď. Jasné, nie je to ako Ryan, Harbor a podobne, ale ani zďaleka to nielenže neurazilo, ale spracovanie bojov a atmosféra boli v niektorých momentoch doslova peckové. ()

Theraphosa

Tak na tomhle "braku"si dovolím trochu se povozit.Tolik nelogičnosti a nehorázné trapnosti jsem už dlouho neviděl(výkřiky typu nééééé byly naprosto mimo,to by se ve druhé světové všichni naučili zpívat).Nicolas Cage se do válečných filmů hodí asi jako cibule do zmrzliny.Během celého snímku postřílel snad 200 lidí pomocí samopalu Thompson,který držel(také celý film) v jedné ruce-hold kdo umí,ten umí.No,nesmíme opomenout naše rudé tváře.Zatímco ani jeden z této dvojice nesáh v první půlce na zbraň,ve druhé je popadl snad nějaký amok a Japonci jim skákali před hlaveň.Celkově tento snímek působil jako nevyrovnaný trapný pokus Johna Woo o prorazení ve válečných filmech.Radši si zkouknu jakýkoliv díl Band of brothers a zážitek bude o 200% lepší. ()

Paity

Nějak Kó Navajo asi neumím dostatečně ocenit, přitom mi válečné filmy nevadí a zajímám se i o historii. ()

Gogo333

Začátek s Cagem neskutečně trapný, pak co nastoupí Navajové se to zlepší. Akce ujde, i když je semtam dost nepřehledná. Cage se chová občas dost divně. Zajímavý je, že tam Cage Thompsonem kosí davy Japončíků bez přebíjení i když má zásobník jen na 30 ran, v následující scéně, když má klid zásobník přebije a v scéně na to vystřelí pár ran a pak chce zachránit svého kolegu a ejhle náboje nejsou i když chvilku předtím nabíjel. Stejně tak někteří vojáci používají Browning jako těžký kulomet s pásovým zásobníkem, asi jim nikdo neřekl, že maj v zásobníku jen 20 ran. Ve filmu to pořád bouchá a po hodině mě už to nebavilo. Potěšil Slater a Isaacs za "mlada". Myslím, že tomuhle filmu se už radši příště vyhnu. ()

Schuldiner

Je opravdu jen málo dobrých válečných filmů a tenhle tam ROZHODNĚ nepatří! Navíc v něm účinkuje Cage, který je pro mě pouze druhořadým hercem... ()

Hanes88

Tak tento válečný film určitě není vůbec špatný! Naopak...děj je dobře zpracovaný, vůbec jsem se nenudil. Zklamání akorát efekty - ne že bych se na nich nějak zakládal, ale prostě zde to zmínit musím. Vím, že se tu hodně zmiňoval k srovnání film Zachraňte vojína Ryana a já musím taky srovnat, ikdyž jsem to původně neměl vůbec v úmyslu, a to právě ty efekty. Když si člověk vezme o 4 roky starší film a ten má všechno mnohem realističtější atd.....no prostě u tohoto filmu mě to zklamalo a proto jen 3*. ()

Prochy38

Film nelze srovnávat s Četou, Apokalypsou nebo Zachraňte vojína Ryana, ale mně se to hodně líbilo. Mám slabost pro N. Cage, což, jak dobře vím, zde není úplně běžná záležitost. Proto si taky myslím, že má Kod Navajo tak slabé hodnocení. Řekl bych, že mezi tu špičku válečných určitě patří. Byť má i slabší chvilky, mně to tehdy v kině fakt sedlo a neplánuju to měnit. ()

prezdivaka odpad!

Když vám ve skladu zbyde asi padesát tun pyrotechniky a šéf MGM řekne: Napiš něco hodně americkýho, plnýho odvážnejch scén a krve. A na konci musí geroj umřít jako v těch ruskejch válečnejch filmech, co jsou tak obdivovaný. ()

Yoss

Cisty priemer.Nicim vynimocny pohlad na udalosti Druhej svetovej vojny, ktory bol hadam zaujimavy iba tym, ze priblizil ulohu Navajov v tomto konflikte. ()

Cement73

Vojnové filmy ja osobne môžem. Kód Navajo je jeden s tých slabších, aj keď má svoje svetlé momenty. Až už nič iné tak aspoň kus histórie. ()

conery1

" Prvú medailu ktorú mi dali som hodil do mora. A za čo si ju vlastne dostal? Že som neumrel. 15 chlapcov, čo bojovalo so mnou ju dostalo tiež - za to, že umreli. Tak že?" Naivné chvíle s naivne tváriacim sa Nicolasom striedali desiatky mŕtvol, vlajúca americká zástava a pár múdrych protivojnových myšlienok. " Ty si katolík? Býval som. Keď ma birmovali povedali, že som Kristov vojak. Ale niekde cestou som zmenil armádu. Aj ja som bol katolík. Ale keď som hovoril svojím jazykom, kňazi ma za to na dva dni priviazali k horúcej peci." ()