Během druhé světové války se vedly urputné boje také v Tichomoří. Japonským nepřátelům se tehdy podařilo rozluštit všechny spojenecké kódy. Americký námořní sbor proto vyvinul nový šifrovací systém, založený na jazyce kmene Navajo. Příslušníci tohoto domorodého národa se následně v bojích velmi osvědčili jako radisté-šifranti. Aby se nedostali do rukou nepřítele a nemohli šifru vyzradit, dostal každý z nich osobního ochránce, který měl dva úkoly: postarat se o radistovo bezpečí, nebo ho v případě hrozícího zajetí zabít. Právě z tohoto důvodu je navažskému radistovi Benovi Yahzeemu (Adam Beach) přidělen seržant Joe Enders (Nicolas Cage), který se dosud potýká s následky nedávného zranění. Joe se zpočátku ke svému nezkušenému partnerovi nechce znát. Jejich pouto se však začne vytvářet poté, co se i s dalšími mariňáky zúčastní těžkých bitev o strategicky významný japonský ostrov Saipan. Dokázal by Joe v případě potřeby zabít muže, který si mezitím získal jeho respekt? Válečný snímek je dílem nejznámějšího hongkongského režiséra Johna Woo (Operace: Zlomený šíp, Tváří v tvář). Vedle příběhu o přátelství dvou povahově i kulturně rozdílných mužů je film i velkolepou válečnou podívanou, která si v přesvědčivém zobrazení bojových situací nezadá s nejlepšími díly tohoto žánru (Zachraňte vojína Ryana, Tenká červená linie). (Česká televize)

clep

Pro mě snad nejhorší válečný film který jsem kdy viděl. Scenář by nebyl zas tak špatný, téma rozhodně není špatné, o indiánských kódovačím jsem před tím neměl ani páru, ale to provedení, okatost některých triků, ta růžová tekutina v některých záběrech co měla být asi krev, a na rok vzniku by mohli tvůrci na moře posadit křížník pálící salvu granátů vytvořený pomocí efektů a nepoužívat autentické záběry, a ten přehnaný patriotismus by si mohli taky odpustit. Herecké výkoný za moc nestojí, ale N. Cage je k smíchu, popsal bych ho asi takto "Hustodémon co na půlku zasobníku z Tommyho postřílí celou japonskou armádu", no neubránil jsem se smíchu. Režisér měl zůstat tam, kde to umí nejlépe, ve městě, a ne na tichomořském ostrově, pro toto téma by se rozhodně hodil jiný rejža, který má válečné řemeslo v ruce. Byl bych radši kdyby tento film nikdy nevznikl. Slabé 2* ()

MéďaSV

Moc jsem od toho nečekal, a tak zklamání nebylo až takové. Když se zrovna neválčí, tak sice jedno klišé střídá další (proč ta naprosto zbytečná a neukončená lovestory), ale dá se tomu ještě věřit. Ani Cage mi nevadil a podle mě to ještě zvládnul zahrát dobře (i když při závěrečné scéně jsem se mu vážně musel smát). Horší to ale bylo jak došlo na válečnou vřavu....O J. Woo nemám od dob MI2 valné mínění, ale tady se teda fakt vyřádil. Už úvodní scéna na Šalamounech byla tak trošku parodie na válku, ale bylo to tak ve fofru že sem to nějak přešel a doufal že se to zlepší...Nezlepšilo ba naopak...Japončíci (zde představeni jako nemyslící, neustále jenom pobíhající a řvoucí šílenci) ochotně nabíhají hrdinským mariňákům na bajonety, natěšeně po houfech vbíhají do dávek ze samopalů (nejradši samozřejmě Cageovi) a vůbec se chovají jakoby to už hlavně chtěli mít co nejrychlejc za sebou. Zábavné je taky přivolávání námořní a letecké podpory. Ne že bych na to byl nějakej odborník, ale tohle mě fakt dostalo-Cage a parta jeho zabijáků přiběhnou před nějakej jap. bunkr. Cage se rozhodne že to posype dávkou z lodních děl-takže koukne do ušmudlaný mapky velikosti dlaně a už hlásí jednomu z indiánů přesný souřadnice. Indián něco zakváká do vysílačky a za pár vteřin už se můžeme kochat výbuchem bunkru jak po zásahu napalmem. Ještě předtím jsme ovšem obdařeni záběry na skutečný střílející křižník, které ovšem režisér sebral někde na Youtube nebo skutečně pocházejí z II.WW - každopádně vypadají příšerně a vůbec se do filmu nehodí. Podobně je to s leteckou padporou-hláška do vysílačky a za pár vteřin už jsou tu digitální stíhačky jak ze staré PC hry-no budiž...Ještě si neodpustím jeden špek. Naše parta se omylem dostane pod dělostřeleckou palbu kolegů (nepochopil jsem proč ale to je jedno) a z druhé strany do nich ze zákopů šijou japončíci. Jak se tam tak krčej v dešti kulek a granátů, mladej navajo dostane skvělej nápad že se převleče za japončíka, provede infiltraci do jejich zákopů a přivolá jejich vysílačkou nevídaně přesnou námořní podporu. Aby to nabyla nuda vezme sebou i Cage jako svýho zajatce. Následuje záběr jak se oba v klídku vyloupnou v týlu nepřítele!! Během chvilky to tam Cage všechno s přehledem vykosí, indoš zavolá podporu a bleskurychle mizí s vybuchujícím táborem japončíků v zádech. A takovejhle ptákovin je tam ještě dost a dost. Akce je prostě žalostně samoúčelná, neodpovídá zasazení do terénu a ve výsledku působí někdy možná efektně, ale hlavně nelogicky a komicky. Zkrátka akční film to je, válečný těžko. Komu nevadí přehnaná fantasy akce J.Woo bude asi spokojen. Jinak je to spíš k pousmání a zabití 2 hodin času... ()

isikud

Když jsem si přečetl v předchozím komentáři přirovnání k Rayenovi, tak jsem film odsoudil k nezdaru už předem, protože Rayenovi se nevyrovná prostě nic. Samozřejmě je film postavený na efektech, které se mi v některým scénách pranic nelíbily a reálnosti scén jsem se musel několikrát od srdce zasmát. Cage měl celou dobu svůj drsnej pohled a když se tak na film podívám celkově, přijde mi, že je to nepovedený film v éře kdy Američani tyhle filmy točili hrozně rádi. ()

gerojmanus

Válečné filmy se mi obecně líbí a jsem rád za každý, který se tváří alespoň průměrně. Na tenhle jsem se těšil dvojnásob, hraje zde Cage a i děj se mi nezdál taky špatný. Ale prostě rukopis Johna Woo je zde vidět na první pohled a někdy tý akce bylo tolik, že jsem se lehce ztrácel ve změti kulek a výstřelů.. ()

Balisong

Spíše akční než válečný film, někdy až příliš amerického patriotismu, přece však kvalitní zábava bez nutnosti namáhání mozkových závitů. ()

Puchyr

Podle mně je John Woo génius. Dlouho jsem neviděl efektivnější válečný film s akčnímy aspekty na správné místě a dokonalýmy hereckýmy výkony. Nicolas Cage, Adam Beach, Christian Slater, Mark Ruffalo. Originalita slepit do kupy válečný žánr a o kořenit akčnímy scénamy. Nenudil jsem se ani minutu a myslým že to ani nejde neboť to nedovolí. Mě se žánr líbí a trochu upravuje film na samostaný žánr.Atmosféra, kamera, režie, hudba, efekty, zvuky, scénář a počet bojových scén a jejich kvality to vše mně vyzazilo dech Dost zajímavý. ()

Profík

Válečný film je to slušný, je tam pár zajímavých postav, slušný zvuk, v kině jsem při první střelbě málem zboural sedačky leknutím. Woo občas někde zbytečně tlačí na pilu, ale styl to pořád má. 75%. ()

Dieman

Proč tolik hvězd jsem sakra dal? Ono když se to vezme, tak s Ryanem se to nedá srovnat. To modré pásmo co tu má si myslím, že si nezaslouží. Patří to ještě mezi ty zlaté filmy Cage. A pokud se člověk oprostí od nějakýho Ryana, kterého tady budou oslavovat pamětníci, ještě když budu v důchoďáku, tak těch 70% si to zaslouží. Snad mě tu nezačnou proti mému názoru blokovat :D ()

JARDAHONDA

Válečné filmy jsou mojim šálkem.. Tento dvouhodinový snímek má podařený scénář, skvělé herce a na dynamice rozhodně nešetří. Emotivní vsuvky rozhodně nejsou na škodu, na soubojích se také neštřilo, takže v mém případě spokojenost. Malou výtku bych měl k občasné vizualizaci efektů. Např. při výstřelech z lodi působily nevěrohodně. Závěr = 85 % ()

yarca

Vojín ryan to není a cage není hanks..no a?!?akční režisér natočil válečný film a nenatočil ho až tak špatně..válečné filmy můžu a ještě víc můžu adama beache..a kazdopádně mi přišlo fér,že někoho napadlo natočit konečně film o nepříliš známé kapitole 2.světové války - čímž mám na mysli využití indiánů kmene navajo a jejich jazyka šifrování.. ()

Anka1597

Kdyby nebyly některé absolutně nedůležité scény tak zdlouhavé, přidala bych i jednu hvězdičku navíc. Tři hvězdičky dávám jen a pouze za efekty. Hudba, laděná do vážného žánru, se k filmu absolutně nehodila a vůbec nepodtrhovala atmosféru. I Nicolas Cage mi připadal, že chňapl po roli, protože neměl zrovna do čeho a vyloženě se během natáčení nudil - na jeho výrazu se to dá krásně vyčíst. ()

ferda12

Akčně natočený film, kde se nehraje na city, ale snaží se divákovi vštípit tu nejlepší akci, co lze za poslední léta nabídnout. To mě osobně nestačí k úplnému uspokojení v žánru jménem Válečný film. ()

radimhasalik

Film měl svým tématem rozhodně větší potenciál. Tvůrci však nenechali, aby si divák našel k postavám cestu. Dva indiáni sice do bitvy přináší své rituály, objevuje se i nenávist ze strany některých vojáků, ale celkově jsem měl z toho takový neslaný / nemastný pocit. Válečné efekty jsou zajímavé. Poutavý příběh chybí. Není to nic k čemu bych se chtěl vrátit. Kladné body filmu dávám jen za to, že jsem opět nahlédl do událostí kolem II. světové války. ()

UnCool

Zbytečně přeplácaně akční, pak ty dojemné pasáže vyznívají celkem ironicky. Nejvíc mě dostal výbuch střely z bazuky, kdy to vypadalo že na pozici japonců dopadl otrochu dřív Fat Man. Hrozná škoda, ten film měl potenciál. ()

andy60

Nemám větších výhrad, spíš mě Woo příjemně překvapil. To, že tam bude dobře nasnímaná akce, s tím jsem počítal, ale že to bude mít i smysluplný děj, to jsem ocenil jako nadstandart. ()

hmyzovrah

Já jsem kurva dobrej mariňák. Aneb Nicolas Cage kuchá Japončíky se vší elegancí a nádechem svištících kulek. Indiánská zápletka je zcela nezáživná, ale prostě tenhle válečnej film patří ktomu nejlepšímu své doby. ()

evita_

Nuž, akoby som to, aby to bolo dostatočne výstižné. Bola vojna, išli, bojovali, zomierali, zase išli, zase bojovali a je to nečakané, ale zase zomierali a o tomto dokola bol celý film. Nič viac, nič menej. Dosť hnusné boli poodtŕhané končatiny a priznávam že niektoré úmrtia mi boli aj ľúto, ale aj tak to nemalo tie správne grády. Akože pozrieť sa to dalo, ale že by z toho moje srdce plesalo blaženosťou to asi ani nie. ()

TomQ

Není to špatný film, námět je zajímavý. Ale zpracování mi nesedlo, ta úvodní bitevní scéna byla až skoro parodie, tak nějak to na mě působilo. ()

FildasCZ

Reaguji na golfistu a má pravdu, že je tam hdoně efektů na druhou stranu vypadá to mnohem moderněji než film z roku 2002 já očekával tak 2010-2014. Tenhle film, ale má stále srdce oproti dnešním filmum, kde predevším sazi na efekty. Válka je sakra kruta a vojáci prostě umírají a v tomhle filmu mi přišlo, že snad nemají ani velitele. Každopadně 3-4/5 hvězd po druhé bych dal 3/ 5. Každopádně rozpočet to mělo, jako kráva 115 mega na tehdejší dobu... zajímalo by mě kolik skutečně vyuzili a kolik zbytečně. Jako originální rádia :D...Kdybych to měl srovnat s Ryanem, tak je to fakt rozdíl, tak by to bylo 5 vs 2 pro Ryana ()