Bývalý námořní kapitán James McKay přijede na Západ se svou snoubenkou Patricií Terrillovou. Mladá žena je dcerou nejmocnějšího muže v kraji, majitele obrovského ranče Henryho Terrilla. James se budoucímu tchánovi zamlouvá, ovšem jen do chvíle, kdy odmítne bránit se proti násilí. Do tohoto kraje ruka zákona nedosáhne a muži musejí často bojovat s honáky Terrillova konkurenta Rufuse Hannasseyho. V sázce je totiž drahocenná voda, kterou oba rančeři potřebují pro svůj dobytek. Nenávist mezi oběma rody vrcholí a schyluje se k válce. James neví, jak to na Divokém západě chodí, přesto však stále odmítá změnit své zásady. Jen málokdo vidí, že je v mnoha ohledech statečnějším mužem než místní rváči a siláci... Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele. (oficiální text distributora)

pollstro

Wyler tímto netypickým a v poklidném stylu natočeném westernu bez surovosti a násilí dokazuje, že ctnost nemá v americké tradici velké zastoupení, ale i přesto lze pomocí ní odvyprávět epicko-široký westernový příběh zabývající se otázkou, zda rozum, důvěra, lidskost, upřímnost a slušnost je lepším řešitelem konfliktů, než samotné násilí, chtivost, neslušnost a s ní spojená agrese. Zcela tradiční filmařský přístup ve standardních situacích. Odvyprávěný epos z Divokého západu, který je komorní, tichý a téměř intimní v každé své scéně. Monumentální western, který sice může být příliš dlouhý na to, co ve skutečnosti nabízí, ale i přesto neobsahuje nudný okamžik a neustále si získává divákovo pozornost, ačkoliv se po celou dobu tváří až moc sebevědomě. Příběh o muži, který ve vzájemném konfliktu dvou znepřátelených rodů hledá především sám sebe. ()

Gortyna

Mně to připadalo dost prostomyslné. Od prvního záběru se Simmons bylo jasné, o co půjde. Jediná skvělá postava byl Burl Ives v postavě otce Hannasseyho. To se člověk nasmál, jen jak se objevil. ()

Gig

Mokřiny, krásná učitelka Jean Simmons, námořník, tedy kovboj Gregory Peck, rozmazlená dcera majora Caroll Baker, drsňák Charlton Heston, výborný nečernobílý Burl Ives, jeho syn - zbabělec - "Zaštěkej." Chuck Connors. A takhle bych mohl pokračovat. Hudbu Jeromiho Morosse zná každý milovník westernů. Navíc tu máme dobrý příběh, kde každý má své chyby. Poseroutka, co není poseroutku a hraje si na něho, narozdíl tvrďák, co se z něj vyklube zbabělec. Tento příběh by vůbec nemusel být westernem a fungoval by i jako dobré drama. Ale tato forma s kolty a koˇnmi mu sluší moc krásně.  Navíc doporučuji původní český dabing, kdy rozmazlenou dcerušku perfekně nadabovala Hana Macuichová a rančera Burla Ivese Josef Větrovec (Santer). ()

Utah

Romanticky laděný snímek z prostředí divokého západu, ve kterém nabývá přibývající spád a vytváří v kontrastu výborných hereckých výkonů Gregory Pecka, Carroll Bakerové, Jean Simmonsové, Burl Ivese a Charlton Hestona v pozadí nezapomenutelné prérie velmi okouzlující lidský příběh. Nejvíce si cením hereckého výkonu Jean Simmonsové, která do příběhu vkládá nezapomenutelnou lásku. ()

Amaranta

Velkou zemi hodnotit nebudu, jen bych vypisovala jednu chválu za druhou... Ale dovolím si malou údivnou poznámku - jak je možné, že tuto nejklasičtější klasiku vidělo na ČSFD tak málo lidí? Jestliže náhodou zbloudíte na můj profil a přečtete si toto nabádání, tak neváhejte, zhlédněte a oceňte pěti hvězdičkami! ()

brasek

Romantická dráma s ľahkým nádychom divokého západu... dva a pol hodiny nudnej romantiky a aj to slabej, poslednú polhodinu sa dej ako tak rozbehne... ale rozhodne to nie je nič výnimočné, čo by ma nadchlo. Osobne si myslím, že film je preceňovaný... niečo žánrovo podobného je Duel in the Sun a aj keď má nižšie hodnotenie, ten snímok je živší, má atmosféru a divák je vťahovaný neustále do deja, tu bohužiaľ to postrádam. Pre priaznivcov klasického westernu tento snímok určite nie je zaujímavý. ()

milhouse86

Ja len súhlasím s tunajším obsahom: "Klasický film Williama Wylera vznikl v roce 1958. Je ukázkou toho, že i western lze vytvořit bez zbytečné surovosti, s důrazem na hloubku charakterů a přitom divácky přitažlivě. Své samozřejmě sehrálo vynikající herecké obsazení s Gregorym Peckem v čele." ()

hn253

Nádhera, film nemá chybu, Peck, Heston i Simmons jsou úžasní. Film nestárne a i přes pomalejší tempo a délku si užijete každou chvilku. ()

zigy

Zápletka je to solidní, film obsazený samými dobrými herci, ale místy je to mdlé a roztahané až hrůza.... ale pak naštěstí vždy v pravý čas zazní úžasná hudba - zejména úvodní a závěrečná znělka nažene okamžitě husí kůži, prostě jedna z nejpůsobivějších westernových melodií. Nebo scéna, kdy Heston s ostatními kovboji dojíždí osamělého majora, aby mu pomohli, je ukázkou spojení dokonalé hudby a obrazu. ()

rhiannon

V dětství můj nejoblíbenější western - a zjišťuju, že ani dvacet let tuhle skutečnost nezměnilo (pouze po bok snímku imaginárně přidalo další dva westernové skvosty, Tenkrát na Západě a Butch&Sundance, které jsem plně docenila až mnohem později). Krásné oči Jean Simmons, správní chlapi v čele s Charltonem Hestonem, nádherné hudební téma a hlavně scenérie velké vyprahlé země. Můžu na to koukat stále dokola. Ze zvědavosti jsem si přečetla i literární předlohu (Ambush at Blanco Canyon) a ani mě moc nepřekvapilo, že je tak trochu o něčem jiném - a mnohé změny příběhu výrazně prospěly. V povídce zemře jediná osoba (tedy Buck, major s ostatními do kaňonu nakonec vůbec nevjede); charakter většiny postav je mírně odlišný, třeba Rufus Hannassey i Steve Leech jsou ve filmu mnohem sympatičtější, takže se stírá černobílé zaškatulkování jednotlivých osob; a ušetřeni jsme i dlouhých vysvětlujících monologů, které se do filmového formátu právě nehodí. Vadila mi snad jediná změna: motivace Jima McKaye vyhnout se boji se ve snímku přesouvá do pozice amerického Mirka Dušína, kdežto v předloze je popsána posedlost jeho otce po obhajobě vlastní cti, která ho dohnala k řadě duelů a nakonec zahubila nejen jej, ale i jeho manželku (duelové pistole Jimova otce tak v této souvislosti získávají daleko mrazivější význam). ()

honzzaq

Chtěl jsem napsat něco o rozvleklosti a Mirkovi Dušínovi, ale už bych se opakoval po těch přede mnou. Musím ale vyzdvihnout fenomenální záběry. ()

buchannon

Ze začátku to vypadalo průměrně a celkem nezáživně. Jaké však bylo moje překvapení při vyústění filmu, uvědomil jsem si, že každé slovo, každý kamínek, dokonce i každé supí hovno má ve Velké zemi svoje místo, aby opravdu bylo patrné, jak jsou zde vybudované charaktery postav. Po zhlédnutí tohoto westernu ho řadím mezi klasiky žánru, narozdíl od filmů s Džonem Wejnem, které jsou jen pro "skutečně velké chlapy". ()

Winster

Krásné a velkolepé. Odhodlával jsem se déle hlavně pro stopáž. Nicméně stojí to za to. To co tu dokázal G.P je něco neuvěřitelného. Ano tohle je pravý gentleman. Jsem vděčný, za takové filmy. Děkuji. ()

Taliga

Dokonalé filmové dielo, kráľ všetkých westernov. Gregory Peck stvárnil skutočne charakterovú postavu. Takisto výkony ostatných postáv sú priam mystifikačné. William Wyler dokázal, že je majster medzi majstrami. Ďalším geniálnym prvkom je hudba. Skrátka úžasná. A takto by sa dalo pokračovať... Jednoducho som na filme nenašiel žiadne negatíva a patrí mu odo mňa najplnších 100%. To sa nestáva tak často. ()

dwarf

Naprosto úžasný western. Nejsem milovnicí tohoto žánru jako takového, ale pár úžasných filmů se v něm zrodilo. Velká země, Sedm statečních, V pravé poledne a jim podobní jsou klenoty. ()

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu