Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

major.warren

Prázdniny v Římě pro mě představují jeden z nejkrásnějších a skutečně nejdokonalejších filmů všech dob! Nestárnoucí klasika, kterou si každé Vánoce znovu a znovu vychutnávám. Musím přiznat, že jsem dlouho odolával (poprvé jsem viděl na Vánoce 2017), nicméně od té doby se jedná o jednu z mých absolutních srdcovek. Nejpůvabnější romantická komedie, doslova moderní pohádka, dalo by se říci, úchvatně natočená, geniálně zahraná. Miluju to! Nejen pro nádhernou tvář a vlasy mé "dvorní herečky" Audrey Hepburnové (princezna Anna), která zde přirozenou krásou těla i duše předvádí svůj životní výkon, ale i díky Gregory Peckovi (Joe Bradley), největšímu sympaťákovi, co kdy v Hollywoodu byl. Hereckou sestavu skvěle uzavírá jedinečný Eddie Albert v roli fotografa Erwinga. William Wyler natočil nezapomenutelné dílo, které hluboce zasáhne tisíce a tisíce diváků po celém světě - stačí zapnout a dál už se dá jen žasnout a po skončení se upřímně rozplakat. Zároveň zde máme dokonale nevtíravou reklamu na Řím. Mistr scenáristiky Dalton Trumbo byl skutečný umělec! Úchvatná kamera Henriho Alekana nás provází tímto nezvyklým prázdninovým dobrodružstvím na cestě Římem s dokonalou výpravou a kostýmy a také působivou hudbou Georgese Aurica. 100%. Tohle musí vidět zkrátka každý... ()

Dexter1

Celkom roztomilá komédia s pár vtipnými vsuvkami a nádherným Rímom. Ale aj napriek skvelým výkonom a dobrou réžiou v tom vidím priemer. ()

Foma

Byl jsem trochu unavenej, když jsem se na to koukal, takže první půlhodinu jsem se i tak nutil se dokoukat, ale pak najednou, zapomněl jsem na svět, na sebe, na svou únavu, a byl jsem jen zcela fascinován. A zůstalo to ve mně ještě několik dní, a to se nestává přece jen tak často. Nádhera, a nejvíc se mi asi líbil portrét Říma a jeho obyvatel, kterej je přesnej, vtipnej, krásnej a připomněl mi období v něm strávený. O Audrey, Gregorym, Wylerovi atd, nemá cenu psát, to už napsali jiní líp, ale znovu opakuju - nádhera. ()

*Elfík*

Co říci k tomuto skvělému filmu? Ono to vlastně nejde tak snadno. Už jen ten krásný příběh, který rozhodně není typický pro romantickou komedii. Tedy kromě toho zamilování ano, samozřejmě. Ale vymyslet zápletku pro RPČL - tedy romantický příběh čisté lásky, to dá celkem fušku. Dále tu máme herce. Audrey Hepburn. Ta by nebyla špatná ani v tom nejhorším filmu na zemi! Dokonce, možná, kdyby ji obsadil Ed Wood do svého, no, výtvoru, tak by to byl zaručeně lepší režisér. Teoreticky. A Gregory Peck byl absolutně k sežrání. A Řím? Jen kvůli tomuto filmu jsem se těšila do Říma a musela jsem navštívit všechna místa, které projeli/prošli. A to včetně schodů s fontánou, které jsem sešla nejméně třikrát (bohužel bez zmrzliny). A.... mohla bych ještě pokračovat, ale mám lepší nápad. Podívejte se na film sami. Věřte mi, nebudete litovat! ()

Vědma

"....toto bude patrně výtah." Matka romantických komedií, která je definována charismatem svých hlavních představitelů a krásou Říma. Žádná z jejích následovnic nemá její kouzlo a hlavně její hořkosladký smutný konec. ()

Dont

Fantastický mix romantiky a humoru v podání hvězdné dvojice Gregory Peck a Audrey Hepburn, která se mi v žádné jiné roli nelíbila tolik, jako princezna na prázdninách v Římě. Oceňuji také bezchybně zvládnutý závěr. Některé filmy zřejmě nestárnou a tohle je jeden z nich. ()

Aleee89

William Wyler je ve světě filmu bezesporu pojem, proto jsem nemohla vynechat tento oscarový romantický film. Audrey Hepburn byla krásná a roztomilá, Oscara si zaslouží, Gregory Peck? To je fešák, na kterém mohou ženy oči nechat. Oba svoje party zahráli bravurně (stejně jako postava Irvina, kterou hrál Eddie Albert). Film je milý, pohladí na duši, dnešní romantické filmy by si z něj měly vzít příklad, protože romantická komedie se dá natočit velice vkusně bez patosu. Tady bylo navíc mnoho vtipných scén a situací, což film mírně odlehčilo, ale na druhé straně mu pak vzápětí ještě dodalo další plusové body. Tento film je prostě povinná látka! ()

kajas

Klasika, která mě míjela po mnoho let a která dala světu skřítkovskou krásu Audrey Hepburnové. Její princeznu Annu jsem si oblíbila hned během prvního banketu (ano, vyzutý střevíček), ale ještě víc mi padl do noty sympaťák Peck. Chemie mezi nimi byla působivá, film bych přesto tak vysoko v žebříčku neviděla, už jenom kvůli pomalejšímu tempu (i když to asi bylo v padesátých letech běžné). Nekonvenční závěr ale potěší i dojme. ()

Lennnnna

Nelze se divit, že křehká Audrey Hepburn je dodnes považována za jednu z nejkrásnějších žen a zůstala i dodnes ikonou. Je to totiž především její půvab a neopakovatelná elegance, kterou dokázala svým postavám vtisknout, co činí z jejích filmů nezapomenutelné. I po tolika letech je tahle křehká romance stále krásná a dojímavá. Dnešní filmoví režiséři by se měli učit.... Takhle by totiž měl vypadat romantický příběh! A díky takové kráse, zůstanu navždy romantičkou:o) ()

Parlay

Díky rozkošné Audrey, sympaťáku Peckovi, všudypřítomnému humoru a atmosféře plné pohody a laskavosti jsou "Prázdniny v Římě" snímkem, který bude jistě oslovovat ještě mnoho dalších generací, pro něž bude stejnou legendou, jakou je jí už dnes. Některé filmy zkrátka a dobře oplývají nepopsatelným „kouzlem osobnosti". ()

Sheldra

No jo, je to romantická komedie, ale Audrey je tak roztomilá a Gregory Peck tak senzačně po staru chlapácký, že si tenhle film opravdu zaslouží přízvisko legendární! ()

Fanucci

Po zásluze opěvovaný film...opět famózní Hepburn, charizmatický Peck. Vtipný film se super dialogy, závěr romantický, ale nepřesládlý (setkání princezny s novináři)...dokonalý balanc. To se málokdy vidí. Paráda i po téměř 60 letech. ()

Lauri

Nemůžu nic jiného, než naprosto kouzelné Audrey Hepburn toho Oscara přát. Tento film mi vážně stačil, abych věděla, že ona byla prostě neskutečná. Příjemný film, který si plný počet zaslouží. ()

GILLWANDER

Pekný film, ktorý už dnes nenatočí žiaden režisér. Je to stará škola, žiadne umelé dialógy, ani cukríkový dej, alebo herci, z ktorých by sa vám po štvrťke hodinky začalo robiť zle. Klasika so všetkým čo môže daný žáner žiadať. Legenda, ktorá tu zostáva. Prázdniny v Ríme je svojim spôsobom už národným pokladom, ktorý nám ukazuje ako vyzerá práva nefalšovaná romantika. (Pri dnešných romantických bludoch sa už nedá ani zaspať) Skvelý herci, (Gregoryho Pecka mám veľmi rád), zamatový ale nie presladený dej, skvelá hudba i réžia. Výborný film so všetkým čo môže nadpriemerný romantický film žiadať. Krása. 9/10 ()

Reesam

Vyvolalo to ve mně takový hřejivý pocit, a nejen protože Řím je má srdeční záležitost, a procházela jsem se spolu s Audrey a Gregorym po památkách ve filmu jako kdybych tam byla zrovna teď, ale hlavně proto, jak je to minimalistický, ale zároveň to je milejší než lecjaká jiná romantika dnes. ()

Carlossss

Krásnější princezna než Audrey Hepburn neexistuje a režisér si to jistě uvědomoval. Prázdniny v Římě jsou pohádka pro dospělé, která potěší na srdci každou romanticky založenou duši. Vždyť ten konec je slaďárna na entou. Ale je natolik výborně zahraná, že se vryje do paměti na hodně dlouhou dobu. Věřím, že Oscar pro Audrey je zde zasloužený a umístění v TOP 50 to jenom potvrzuje. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)