Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Andre3000

Amélie z Montmartru jako by Anně z oka vypadla. Gregory Peck sice výtečný, ale jejích kvalit nedosahuje. Navíc si střihnul mírné podrazáckou roli. I když jsem původně od filmu čekal něco trochu jiného, tak sem se bavil celou dobu a po Casablance jsem konečně přišel na další ze starších divů filmové kinematografie. ()

sulimo

Pro mě jeden z nejkrásnějších filmových romantických příběhů vůbec. Je obdivohudné, že po šedesáti letech, to nepůsobí kýčovitě, což je u většiny takto starých snímků takřka pravidlem. Naopak to působí ve všech směrech naprosto správně tak, jak má pravá romantická komedie/drama působit a současné romantické záležitosti mohou na Prázdniny v Římě ledatak vzhlížet z bahnitých vod podprůměru až odpadu. Prostě nadčasová záležitost a perla stříbrného plátna s hvězdami první velikosti, a na kterou když se aspoň jednou za rok nepodívám, tak to nejsem já. Nádhera. ()

Ripper

Úžasná romantická komedie s božskou Audrey Hepburn.Velký dík Williamu Wylerovi za tenhle dokonalý snímek. Nezapomenutelný zážitek . . . ()

mortak

Tímto filmem si žena vytvořila ideál dovolené. Vdáná žena v domácnosti (neboli princezna ve svém zámku) na dovolené (prázdninách) uteče na krátkou chvíli svým povinnostem jako úklid, děti (etiketa na bálech) a zažije cudně erotické dobrodružství (nebo i sexuální - to podle naturelu jak jejího, tak manželova). Řím je město bez zločinu, kde i mladá dívka může bez problému přespávat na ulici, protože občané jsou sice rázovití (taxikář, kadeřník), ale mají srdce na správném místě. Cosmo (Bravo) - princezna zažívá tzv. cosmo (bravo) -dobrodružství: bláznivá jízda místním dopravovadlem, ochutnávka místních specialit, trh a nesmí chybět rvačka na místní veselici. Tak se film jeví dnes. Tehdy to musela být pecka, protože v době vzniku filmu získala žena poprvé svobodná práva. Mohla si bez povolení manžela založit účet v bance, samostatně nakupovat, či též právo na vlastní pokoj (viz Woolf a její esej) apod. A tady si princezna dokonce nechá ostříhat vlasy nakrátko!!!!! Staré panny v kině se musely hrozit, kam ten svět míří. Další rovinou filmu je změna ženských vzorů. Aristokracie ustupuje po válce do pozadí a místo princezen tu máme herečky. Vtipy jsou sporé a naivňoučké (rest místo press; Peck: Mladá dívka v tuto dobu na ulici. Chcete učinit prohlášení?), a vše je podřízeno slunné pohodě. ()

blitzer

Dnešní romantické komedie mne míjejí velkým obloukem a jsou mým snad nejméně oblíbeným žánrem. Hlavními devizami Prázdnin v Římě jsou milý, pohádkový příběh s příjemně decentním závěrem a především velice půvabná Audrey Hepburn. ()

Carrie_3

Audrey Hepburn považuji za jednu z nejkrásnějších hereček minulého století. Ona hrát princeznu ani nemusela, ona jí prostě byla - sama o sobě byla kouzelná, milá, elegantní a noblesní. Pokud vezmete v úvahu tuto kombinaci, musela být role šitá Audrey na míru. Příběh se odehrává ve velmi příjemném prostředí - máme možnost se toulat římskými uličkami, poznat místní trh či navštívit zdejší pamětihodnosti. Co se týče Gregoryho Pecka, výběr nemohl být lepší, mezi ústřední dvojicí to neustále jiskřilo, což ději přidávalo příjemný nádech. Tato romantická komedie si nepochybně zaslouží nejvyšší hodnocení - pokud vezmeme dobu, kdy byl film natočen, herecké výkony či hudbu - nelze hodnotit jinak. Osobně mě nejvíce potěšil závěr, rozhodně nebyl očekávaný, dopadl tak, jak měl. Nebudu dále spoilerovat, ale jednoduše závěr stál za to, při jeho průběhu jsem měla lehké mrazení v zádech a připitomělý úsměv na tváři. ()

papaJA21

Nejmilejší film všech dob, můžu kdykoli. Pokud možno dívejte se na originál. Zejména u tohoto filmu dělají původní hlasy půlku té krásné atmosféry. ()

dr.fish

Pohádka o tom, jak novinář-rybář chytil zlatou rybku, ale pustil ji na svobodu, jelikož se do ní zamiloval. Nechal tak plavat velký kšeft, ale zachránil svou čest, o které ani nevěděl, že ji vlastně má. Snímek mi přišel naprosto tuctový, kromě závěru, který nabídl prostor k přemýšlení. Celkově spíše zklamání, na Wylera hrubý průměr....70% ()

campix

Kolik znáte filmů podobného ražení, kdy se žena či dívka z královské nebo velmi zámožné rodiny spustí s níže postaveným mužem a i přes některé problémy se do sebe zamilují. Ano opravdu je jich spousta. Ale proč jsou Prázdniny v Římě tedy tak jedinečné ? Především jsou už z roku 1953 a stali se naprostým kultem romantických komedií, navíc v hlavních rolích jsou megahvězdy té doby - Audrey Hepburn ( které ty dlouhé vlasy sluší o něco více) a také elegán Gregory Peck. Také je film lehkou cestománií po tzv. věčném městě a to sebou nese i podmanivou atmosféru. Oscary zasloužené a obdiv generací také, jen tu pátou hvězdu zatím nepřidám. ()

WolfR

Krásný filmve krásném městě s krásnou romantickou dvojicí. Charismatický Peck září a nepřekonatelný Audrey Hepburn ještě víc. Závěr nečekaný a silný. Nicméně podobný příběh přineslo již skoro o 20 let dříve Stalo se jedné noci, 4 hvězdy. ()

otík

Naprosto nádherná romantická komedie, která svou čistotou a něhou může všechny jen povznést nad dnešním neromantickým a necitovým světem. Skvělé herecké výkony, skvělý Řím a skvělý příběh. ()

SoolenJV

Nápadité spojení americké romantické komedie s prvky italského neorealismu. Překvapivě ne úplně šťastný konec, skvěle obsazení herci a ve všech ohledech nádherný Řím podpořený skvělou kamerou. ale pět hvězd nedám, něco mi tam ještě chybělo - snad to byl větší spád či více humoru. Nevím, ale i tak klasika romantické komedie. ()

reky

Moc příjemný film, který pobaví a zároveň pohladí po duši. Nejdená se však o komedii tak, jak je známe dnes. Nějaké uměle vytvářené humorné situace diváka nečekají, takže výbuchy smíchu se nekonají, spíš pouze spokojený úsměv. Film táhnou oba hlavní představitelé, Audrey Hepburn - jak skvěle hraje, tak i vypadá, křehkost a ženskost, která z ní vyzařuje, této roli náramně přidávají. K tomu připočtěme krásné prostředí Říma, zvláštní atmosféru, která film provází, klišé prostý závěr a máme plné hodnocení. 92% ()

Madlenka26

Po pro mě nevydařeném snímku Snídaně u Tiffaniho, zde máme nestárnoucí klasiku v čele s naprosto překrásnou, přirozenou a neodolatelnou Audrey po boku šarmantního elegána s uhrančivýmy oči. Takto si já představuji klasiku. Scéna kdy Gregory nespustí oči na tiskové konferenci z Anny je nádherná. Není nad čím přemýšlet 5* ()

Mol

I DON'T KNOW HOW TO SAY GOODBYE. I CAN'T THINKG OF ANY WORDS!!! Mno teda musím říct, že tenhle film jsem měl dlouho doma než jsem se na něj vůbec podíval. Jednou jsem ho zkusil načnout a po prvních asi 5 minutách jsem to vzdal. Myslel jsem, že to bude taková ta klasická romantyše na kterou nemám zrovna vždycky náladu. Dneska jsem to konečně prubnul a nelituji. Gregory Peck hraje tu klasickou roli gentlemana, kterej bydlí v malinkatým bytě, má hluboko do kapsy a šéf v práci na něj tlačí. Musím pochválit i jeho parťáka Eddieho Alberta, kterej byl strašnej sympaťák. Nakonec Audrey jak jinak než překrásná. Film mě neskutečně vtáhl do děje. Už už jsem to vyděl na silný 4 hvězdy, jenže pak přišel konec a já tomu musím dát plný hodnocení. Takhle citově nekončí moc romantickejch filmů. Bravo. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)