Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Sidonka

Je to velice vtipný, dobrodružný a zábavný příběh, přestože je plný (alespoň pro většinu lidí) nejobyčejnějších činností a věcí. Jít se nechat ostříhat, zajít do restaurace, jít na zábavu, to jsou tajné a dosud nesplnitelné sny jedné mladé urozené dívky, které by jí na chvilku mohly udělat šťastnou. Málokdo si možná přitom uvědomí, že takovéto zdánlivě banální věci nemusí být těžko splnitelným sen jen pro privilegované princezny. Například pro velmi nemocné nebo hodně chudé, sociálně vyloučené ženy je to stejně nedostupný zážitek. V tom má tato romantická odlehčená, pro někoho i naivní komedie, punc reality a nese jednoduchou, nicméně silnou myšlenku. Radujme se z toho, co máme, z těch nejprostších věcí, jsou lidé, kterým je i toto zapovězené. Spoiler: Realitu pak nejvíc nabourává přeslazený konec filmu, kdy se pánové od tisku, kteří by ve skutečném životě pro nevšední článek udělali cokoli, zachovají nevěrohodně, naprosto proti své vlastní přirozenosti. Už proto nemůžu dát této jinak vcelku povedené romantické komedii 100%. Je to místy zidealizované na můj vkus až moc, všichni občané, zvláště pak muži, jsou v tom nočním Římě tak bezelstně neškodní, čistí, takže i omámená dívka si může klidně po setmění vyjít na ulici... Já vím, u tohoto žánru by mně podobné věci vadit neměly, nicméně nemůžu v sobě zcela utišit vnitřní kritický hlas, který protestuje, že takhle pohádkově to v životě přeci jen nechodí. I přes výše uvedené výtky podařená záležitost, při které jsem se nejednou upřímně hlasitě zasmála. ()

Pierre

A po půlnoci sundám skleněné střevíčky - a bude konec pohádky. Ach ne, proč konec pohádky? Radovánek s  krásnou princeznou Annou v prostorách Říma bych si dokázat užívat několik set.  Dlouhou dobu strašně  příjemná moderní pohádka. Jsou v ni tři věci, které mi stačí ke štěstí. Je tam Řím, ve kterém jsem nebyl a asi v něm jen tak nebudu. Je tam Audrey Hepburn, kterou jsem nikdy nepotkal a potkat ani nemůžu. Je tam ale i  zmrzlina, kterou moc rád lížu.   A tak si můžeme  užívat tu krásnou Audrey Hepburn, příjemného gentlemana Gregoryho Pecka, a trojici  doplňujícího sympaťáka fousáce  fotografa v podání mě neznámého Eddieho Alberta, sledovat všechny jejich milé příhody, atmosféru starých časů, kdy se k sobě lidi (i když všechny tři hlavní postavy v podstatě kují nějaký podvod) chovají hezky, všechno když tak spraví káva (kolikrát tam to kafe Peck zmíni? Pětkrát?:D), a snem mladých princezen je zajít si do kavárny.  I když jsem mladší ročník, dá se říct, že jak někdo relaxuje, a vypíná  u  novodobých telenovel, mně k podobným účelům může posloužit tento film (Hello-Hello), který chovám ve velké oblibě a docela často se k němu v myšlenkách vracím, takže ačkoliv jsem ho viděl dneska teprve potřetí, už jsem si k němu vypěstoval i určitou nostalgii (pěknou vzpomínku mám například  na jedno konejšivé zhlédnutí a debatu o filmu na messengeru  v první vlně covidu, kdy mě celkově film dost provázell) Krásný výlet do filmové klasiky, starých časů, starého Hollywoodu a  vlastně taková oslava možností života a ideální film pro nás snílky  a pohádkáře. Každý, by si chtěl užít alespoň jeden den přesně podle svých představ. A snad každý, by chtěl dělat doprovod někomu tak okouzlujícímu jako byla princezna Audrey Hepburn, která se pro tuhle  roli snad narodila a osobně si pod jejím jménem na první dobrou vybavím v první řade (kromě písně Moon river) Prázdniny v Římě. Takže tento starý snímeček je pro mě asi taková bezprostřední pozitivní láska jako třeba písnička Ahoj, slunko...a kam se na něj hrabou některé oficiální pohádky. Člověk je ale tvor hřísný, a tak by mě mohly napadat rouhačné myšlenky o tom, že doba už se změnila a z komediální stránky toho po letech (a možná i na svou dobu) ve filmu moc není, a i bych si trochu zalitoval, že si Řím a princeznu nemůžu prohlédnout v barvách. Až takový troufalec jsem.:D Naštěstí nejsem profesionální kritik a mám k němu daleko asi jako k matematikovi. Jsem jen mladý snílek... tentokrát rozjímající  černobílých obrazů.:D Nelze ale nemilovat film, který v někom já dokázal probudit turistické teleportací sklony při představě, že bych se proměnil v římského  turistu a tu zmrzlinu  bych si tam s princeznou Annou Audrey kupoval já a viděl naživo, jak pokorně a přátelsky podá ruku obyčejnému prodavači květin, který ji kytičku na konec nechá. Kdyby na mě ale náhodou vážně přišly nějaké  pochybovačné myšlenky,  nejsem ovšem potrestán, ale ještě odměněn dokonalým, leč krutým závěrem, ve kterém se pro mě skýtá  i další osobní přesah. Často se možná v životě stává, že člověk zažije nějaký hezký vyjímečný  zážitek (a nemusí to být nutně setkání s princeznou), který ale později pomine, život jde zase dál v zajetých,  kolejích, a zbydou (jenom/alespoň) vzpomínky. I princezna si zažila nejkrásnější den ve svém životě, ale nemohla utéct před svými vladařskými povinnostmi, a tak se musela vrátit, a jak pro ni, tak pro novináře tímto skončilo toto odtržení se z reality, ale  princezně zůstaly (jenom/aspoň) fotky a novináři dojem z posledního setkání na tiskovce (nezapomenutelná hra očí, nezapomenutelné ukázaní zapalovače, nezapomenutelný potlesk ze strany novinářů...no a konečně a hlavně ten NEZAPOMENUTELNÝ konsternující závěrečný úsměv.) To je ten nenaplněný osud přátelské lásky jednoho dne, který dělá z milého film, film vyjímečný.  Takových neobyčejně obyčejných filmů o jedinečnosti okamžiku, jednoho dne, radosti z žití a věčných vzpomínek asi mnoho není. A takových milých princezen asi taky moc ne.   Zatímco podobných osudů potenciálního přátelství/lásky, které přerušily okolnosti by mohlo být pořád dost.  Vim, že sentimentálně teď vypadám,  pěkně jsem si ve svých nových  chlupatých ponožkách (Ježíšek existuje) u televize v Římě zasnil.  A nezlobím se na toho, kdo to nečetl až sem. Prostě se jen (stejně jako já) zasnil  v Římě. Věřím na přátelství mezi národy, i mezi jednotlivci.❤ () (méně) (více)

Freemind

Na tento film jsem se schválně díval před odletem do Říma - a svůj úkol splnil, těšil jsem se pak na ty mé "římské prázdniny" jako malé dítě. Tři hvězdičky dávám trochu z trucu, Audrey je samozřejmě famózní a líbilo se mi i několik nevšedních postupů, které obvykle dělají z "obyč" filmu kultovní dílo. Také mi to ale bohužel až příliš často připadalo natahované a přeslazené, sledoval jsem to sice se zájmem, ale ani jednou mne to nějak výrazněji nebodlo, nehnulo to se mnou. Snad, kurnik, nepřestávám být romantik ... :( ()

Orlau32

Co se u tak báječného filmu dá komentovat ? Úžasný, milý, vtipný.... nádherná Audrey HEPBURN a můj miláček mezi všemi herci Gregory PECK . Vtipné dialogy, báječné a vtipné scény, krása Říma, kus srdcervoucí romantiky. Viděla jsem to asi 10 x a nyní to ! konečně ! mám i ve své filmotéce. ()

blackrain

Film vypráví o princezně Anně, která chtěla být alespoň na malou chvíli zcela obyčejným smrtelníkem. Chtěla dělat to, co dělají obyčejní lidé, kteří nemusí neustále myslet na etiketu a na to, že budou mít za zády reportéry. Prostě si chtěla užít Věčného města podle svého. Audrey Hepburn byla ve své roli velmi okouzlující. Velmi milý a příjemný film, který vás pohladí po duši. ()

ABLABLABLA

Pravá romantika se smutným ale zato mnohem lepším a méně očekávaným koncem. Nejvíce se mi líbila rvačka na taneční lodi, a poté zdokumentovaná fotka z bitky, kdy Audrey Hephurn udeří jednoho z agentů kytarou. Jinak Audrey Hephurn byla nejen úžasná herečka ale i neskutečně krásná a charismatická dívka s nádherným úsměvem a spolu s Gregorym Peckem v tomto filmu vytvořili nádherný pár. Prostě zbožňuju staré černobílé filmy, ať už zahraniční jako právě Prázdniny v Římě nebo Byt, tak české (a těch je opravdu nespočet). ()

kaylin

Dívat se na tuhle dvojici je prostě radost. Peck a Hepburn si skvěle rozumějí a je mezi nimi potřebná chemie. Prostě si je zamilujete, a to i proto, že jsou v Římě a že je tohle vlastně pohádka o jedné princezně a jednom princi, který bohužel není ze šlechtického rodu. Nádherná ukázka toho, že Hollywood uměl točit romance, které jsou krásné, emotivní a příběhově zajímavé. Jen se skoro bojím, že ten minulý čas je na místě. ()

vorheese

Ve své době možná veledílo, ale rozhodně ne nadčasové, protože pro oči diváka 21.století je to je nesnesitelně protahovaná série zcela předvídatelných dějových zákrut. ()

MajklCZsk

Skvělý film, který staví základ přemnohým klišé, avšak z nich vychází zcela nekýčovitě a originálně. On totiž ony nám tolik známé situace nebere jednu za druhou, nýbrž se jim zručně vyhýbá. Závěr je pak pocta scenáristické práci jako takové. Trošku mi to připomínalo La La Land, někde jsem zahlédl i části, které Amélie z Montmartru doslovně cituje. Po Někdo to rád horké největší romantický klenot klasického Hollywoodu. Šarm, elegance, krása a láska. Zkrátka nádherné. ()

jajinka

Krásnej snímek s nádhernou Audry Hepburnovou.. Jak princezna nechce, aby se vědělo, že je princeznou.. Téma od té doby mnohokrát zpracované.. ale tohle byla klasika. ()

gojackill

Rozkošná Hepburn je sice sladká, ale Peck se chová jako homosexuální sociopat. Viděl jsem to velmi rád ve dvou s přítelkyní v jednom malinkatém kině, ale přijde mi, že je to dost slabý a silně přeceněný film. A kvůli tomu jen ty dvě. ()

Kaluž

Tak to vypadá, že kamkoliv v Římě postavíte kameru, zaberete vždy nějakou tu malebnou krásu. Jednou se tam budu muset podívat. Prázdniny v Římě poprvé a jistě ne naposled. Můj oblíbený Byt od Wildera to sice nepřekonalo, ale podívaná je to taky náramná. A ta Audrey je neskutečná kost, takže za pět s očima dokořán. ()

swed

Klasika všech klasik. "Prázdniny v Římě" jsou filmem, který nestárne. Takřka pohádkový příběh je zasazen do italské metropole, v jehož centru se nachází poklad nejcennější - Audrey Hepburn. Ta ve své nejlepší roli působí naprosto přirozeným dojmem a vyzařuje zní obrovské charisma. Filmu nemám co vytknout, vše je zde na svém místě. Po více jak půl století zůstávají "Prázdniny" stále tak svěží a dojemné, jako tomu bylo v době jejich vzniku. Co se konce týče, tak ten jen potvrzuje jedinečnost celého filmu. 10/10 ()

YURAyura

10/10 To se neokouka - Audry ve sve prvni velke a hned oscarove roli prinezny je super a Pecka jakbysmet. Takove filmy uz se netoci ()

Damiel

100 % - Pro mě jednoznačně nejlepší film s Audrey, love story jako hrom. Chemie mezi ní a Gregorym Peckem by zkratovalo i ten nejsilnější jistič. Prostě nádhera od začátku až do konce, který je udělaný úžasně, úplně jinak, než jak by příběh uzavřela většina dnešních režisérů. ()

runner85

Je to krásny film s nádhernou Audrey Hepburn. Krásne mesto a pekný príbeh. Bohužiaľ moc dlhý. A aj keď bol hlavný hrdina gentleman. Pomôžete mi pri vyzliekaní, prosím? Nepomôžem! ( to síce nepovedal, ale nepomohol :D ) Tak som mu to moc nežral. P.S pre všetky mladé dlhovlasé "princezné". Nestrihať vaše úžasné vlásky, nestrihať! ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)