Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Houda666

Vynikajúci snímok s krásnou Audrey v hlavnej úlohe. Škoda len hromadnej bitky na záver filmu, ktorá sa doň vôbec nehodí a kazí tak trochu celkový dojem. Moje hodnotenie: 90% ()

widla

Prostě nádhera! Audrey Hepburn je nádherná, Řím je nádherný, všechno je nádherné... Staré filmy, mám pro ně slabost :-). ()

Maynard.

Jen malej kousek mi chybí k absolutní spokojenosti a úplnému pocitu štěstí... I přes to, že je film černobílý, tak nám ukazuje krásy toho malebného města, ve kterém se navíc pohybuje někdo tak půvabný jako Audry Hepburn. Bohužel sem film viděl s příšerným dubingem, nechápu jak k této mladičké náslodovnici trůnu mohli přidělit tak otřesný dubing (ale to není chyba filmu). Herecké výkony velice sympatické, ústřední dvojice prožívá pocity štěstí a snad i nešťastné lásky a já jim to úplně hltám. Výborné je první setkáni princezny s novinářem, to se člověk i od srce zasměje. A podobných momentů je zde mnohem víc. Na film se kouká tak nějak úplně samo a budejť by ne, když je na plátně taková kočka... Na závěr sem teda čekal, že se za ním princezna vrátí, ale nedočkal sem se bohužel, ale to už by byl happy end, což by do tohodle kousku prostě nazapadalo. Holt to nemaj potomci velkých panovníků příliš snadný, když se ani nemůžou zajít jen tak pobavit... Asi bych s nima neměnil :o). ()

Cejny

Abych se popravdě přiznal, tak staré černobílé filmy moc nevyhledávám a málo kdy vydržím celou jejich stopáž . Prázdniny v Římě jsou však v mém případě výjimkou. Z celého filmu je cítit ještě taková ta galantnost a gentlemanství, které jen podtrhuje Gregory Peck. 80 % ()

Babous

Pěkný klasický film: jestli chcete začít koukat na americkou klasiku, tímhle třeba začněte, protože se jedná přímo o ukázkový případ. Vážně tu je všechno: znuděná princezna, ostřílený novinář, věčné město, vtip, napětí, láska a romantika a ke konci i drama. Škoda, že to končí tak jak to končí, ale k filmu se to hodí víc, než nějaký uměle našroubovaný happy end. ()

b.tabor

Jeden z nejhezčích romantických filmů, který jsem kdy viděla :) A. Hepburn & G. Peck tvoří nezapomenutelnou dvojici, dali tomu opravdu šťávu, skvělé herecké výkony. A ke všemu děj se odehrává v Římě, co víc dodat, prostě romantika. Nic není přehnané! Akorát ten konec bych udělala jiný, možná někdo řekne, že jsem naivní, ale mám ráda šťastné konce :-). ()

slovan1

Takže, dávat body jen za to, že je to klasika, že to má zde (dle mého dost nadsazené hodnocení), za to, že je Audre Hepburn kost a milé se směje a bůh ví za co ještě, fakt dávat nebudu. Kruci, kde jsou nějaké emoce, nějaká jiskra nebo fungující chemie mezi ústřední dvojici...? Nikde. - - - - - - - Filmu neupírám jakýsi glanc a svůj půvab, ale sorry, plnou palbu nebo i 4 hvězdy dat nemohu. ()

Sdoom

No jo no, můžu si stokrát říkat, že nemám rád romantické komedie. Ale když pak vidím Gregoryho Pecka a Audrey Hepburn v mistrovské režii Williama Wylera, nemůžu jinak než se rozplývat nadšením a dát 5 hvězdiček. ()

fruitbueno

Jeden den v životě princezny Audrey... Neuvěřitelně krásný film. Takový milý, hezký, takový, ke kterému se člověk bude vracet celý život... ()

ferero

Tohle je naprostá jednička ve svém oboru. S každým dalším zhlédnutím objevím nějaký nepatrný detail, který dělá film tak vyjímečným. 98% ()

gutshoter

Nebudu zastírat, že jsem čekal větší přísun emocí. I přes tu oldschoolovou školu, kterou jsem čekal a na kterou jsem se těšil. Nicméně film na mě zapůsobil svou noblesou a hlavně tak pohádkovou princeznou, mimo jiné skvěle zdabovanou. ()

vitekpe

Remeslne samozrejme bezchybne, ale story je tak zaprasena, ze tedy je evidentnim tahakem jen a jen krasa Audrey... ;) 3+ ()

BMAJTZ

Jasně je to jasná ukázka filmu, který je poplatný době, ale ruku na srdce, dnes už by za to Audrey asi Oskara těžko získala. Velkým plusem je závěr filmu, který by dnes už nikdo nenatočil, a nebo by po první projekci zůstal na podlaze střižny a byl rychle přetočen. Druhým velkým plusem, že celkové schéma je takové civilní a scénář není typický opakujícím se klišé většiny romantických komedií posledních 20 let. Za mne příjemný oddychový film na který se dobře kouká, ale na druhou stranu ty dvě hodiny nejsou ničím moc opodstatnitelné. Lehký nadprůměr, ale víc jak tři hvězdy tomu nedám. ()

bari68

Klasika romantického filmu s nenásilnou a príjemnou komédiou.24 hodín v Ríme a hneď prázdniny? ... Áno . Charizmatický Gregory Peck a krásna , milá, slaďučká ,sympatická ....Audrey Hepburn Vás o tom presvedčia. ()

leon_id

Tohle je nesmrtelna klasika romanticke komedie, vubec se nepovazuju za nejakeho velkeho fandu cernobileho filmu, ale tohle dilo na me udelalo opravdu velky dojem. Nemalou zasluhu na tom ma neodolatelna Audrey Hepburn a charismaticky Gregory Peck, ale take moc pekne exteriery, ktere poskytlo mesto Rim. Za zminku take urcite stoji "akcni sceny" za vsechny napriklad zbesila jizda na motorce v centru mesta a vecerni rvacka na lodi. Z tohodle dila se jiste ucilo mnoho reziseru a ja davam bez rozmysleni za plny pocet. ()

GeorgeHans

Verím, že po ďalšom zhliadnutí pribudne aj posledná hviezdička. PS: A Audrey by ani 100* nestačilo, ešte pár filmov a bude moja absolútna number one. ()

Pollock

První film, který jsem viděl s Audrey Hepburn. Když jsem se občas k někomu podíval mezi oblíbené herečky, tu a tam jsem narazil na černobílou fotečku Audrey a já si říkal, copak na ní asi všichni mají. Po shlédnutí Prázdnin v Římě jsem pochopil. Úžasná, roztomilá a nenucená, navíc s Gregory Peckem dotváří perfektní pár. Shlédl jsem už i její další filmy, ale tato komediální lovestory, navíc v uličkách Říma, je zkrátka neopakovatelná. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)