Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

Roman Albach

Jednoznačně nejlepší romantická komedie, kterou jsem viděl. Jen nevím, jestli označení komedie je správné. Začátek trochu línější, vše se zdá předem nalinkované, ale přesto vás ten film po pár minutách uchvátí. A samotný konec z tohoto snímku dělá film s velkým F. Když jsem viděl Prázdniny v Římě poprvé, měl jsem strach, že se za odcházejícím G. Peckem objeví Audrey Hebburn... zaplaťpánbůh, že tomu tak nebylo a divák může zatlačit slzu a uvědomit si, ano, takto by to přeci bylo. ()

Merkin

Celou dobu mně přišlo, že snímek dosahuje stěží tří hvězd. Ale pak přišlo několik momentů, které ukázaly sílu Prázdnin v Římě. Především potom závěr, který narozdíl od typických holiwoodských happyendů je až krutě ,,lidský".Pěkná věc, skutečně pěkná věc, když vydržíte až do konce:) ()

eagle-eye

Kýč jak bič. Prý klasika klasik. V 50-tých letech se točili jiné pecky (Mzda strachu, 12 rozhněvaných mužů). Zaujal mě herecky pouze G.Peck, ta bábovka byla naprosto bez sex appealu, nevýrazná žába... ()

Mathew55

Vtipné, krásné, skvěle obsazené, nápadité, pohádkově roztomilé, zkrátka ve všem pozitivní - takové jsou Prázdniny v Římě. Sice stále nechápu kult, který je tak fascinován Audrey Hepburn, ale musím uznat, že byla opravdu krásná. A mrzí mě, že se sympaťákem Gregory Peckem jsem neviděl víc filmů (pokusím se to napravit). V málo romantických filmech je duo, které by k sobě tak 'přirozeně' pasovalo. Roman Holiday je i po 61 letech filmem, který zaručeně pobaví a který stojí za to vidět. ()

DocBrown

Na romantické filmy moc nejsem, ale tohle je jedna z mála vyjímek. Samozřejmě z velké části kvůli Audrey Hepburn, která byla prostě v krátkých vlasech zcela dokonalá (a když zmokly, tak ještě lepší). Z další části kvůli nádherné atmosféře, která s časem navíc zraje jak víno. Za český dabing, ačkoli ještě ze zlaté doby dabingu, bych musel o 1* dolu, Bartoška i Rösner (jeden z nejelpších dabérů) jsou skvělí, ale Audrey je prostě nenadabovatelná a volba dabérky se vůbec nepovedla. Navíc jsem zcela nepochopil překlad dead-ringer jako buchta, to úplně mění smysl. ()

F.W.Colqhoun

I dreamt I was asleep in the street, and a young man came. He was tall and strong. He was so mean to me... It was wonderful. Hodně mě bavilo představovat si alternativní verzi Prázdnin. Co všechno bych s princeznou Annou dělal, kdybych byl na místě šarmantního Gregoryho Pecka já a kdyby mi připadala stejně sexy jako jemu. (Nepřipadala, půvab a talent Audrey Hepburn mi vždy připadal poněkud přeceněný.) A jak hezké by z toho byly fotky. Prázdniny jsou totiž klasická hollywoodská limonáda a tedy trochu nuda. Za diváckou trvanlivost vděčí několika zajímavostem: Mile křivým zubům slečny Hepburn; umírněným výpůjčkám objevů neorealismu - totiž že točit venku se vyplatí - a potažmo skvělému zachycení letní atmosféry města měst v časech, kdy se po barokních prvcích fontány di Trevi mohly houpat snědé děti. A v neposlední řadě překvapivě nehollywoodsky střízlivému závěru. ()

pjotr76

Úvodem je třeba říci, že žánr romantické komedie je u mě tak nějak v klatbě. Jen velmi nerad a víceméně pod nátlakem na komedie tohoto typu chodím. Nicméně... nicméně Gregory Peck a Audrey Hepburn jsou natolik skvělí a řekl bych, ač to adjektivum nemám rád, okouzlující, že jsem byl, jsem a vždycky budu touto romantickou komedií doslova uchvácen. ()

Radim

Povinně by měli vidět všichni tvůrci slaďáků, aby viděli, jak se to dělá. Příběh je sice jednoduchý, taková Popelka naruby, ale skvělí Gregory Pack a Audrey Hepburn a skvělá režie dělají z tohoto filmu klasiku - a v tomto žánru asi ještě nepřekonanou. ()

Bouřňák

No, na to, jak je tato romantická komedie vynášena do nebe, jsem byl trošičku zklamán, ale skutečně jde o podařený a místy i vtipný film. Zejména Audrey Hepburn je roztomilá a dokonalá, pár scén je kouzelných a úsměvných. Rozhodně doporučuji dívat se ve dvou, pak se tento film bude jevit jako téměř dokonalý. ()

quelhar

Nemám příliš rád starší filmy a když se dočtu, že je film perlou kinematografie, tak mě to spíš odradí než naláká. Ale v tomto případě mě film po pár minutách chytil a bavil jsem se velmi dobře až do konce. Je to opravdu jiná romantická komedie, než se točí v těchto letech. Ale nepostrádá nic. Zasloužená pozice v Top100. ()

Lionheart

No co dodat! Navenek profláklé téma s nádherným lehce nahořklým koncem, ale také s pocitem, že to tak mělo být. Inteligentní vtipné narážky a krása Audreyiných očí tomu dodávají punc. ()

Prochy38

Již kultovní romantická komedie. G. Peck je chodící charisma a nádherná A. Hepburn není třeba chválit. Jasně zasloužený post na csfd 66. místo (12/2010). Opravdu příjemný zážitek! Škoda nenaplněné lásky! "Vloupám se do jejího pokoje přestrojen za teploměr!" :D ()

peetriss

Ani plnokrevná komedie, ani plnokrevná romance - vlastně od každého trochu, ale především výborná pohodovka, přesně, jak se na prázdniny sluší a patří, v neposlední řadě však výborná oslava obyčejného života, ze které čiší kouzlo a přirozenost. Výborně řemeslně zvládnuto, Gregory Peck, Eddie Albert a především nepřekonatelně krásná Audrey Hepburn dodávají svým mistrným herectvím filmu tu správnou duši. 90% ()

derryl

Když se člověk u tohoto filmu zasní, na mysl mu vytanou tyto skutečnosti: věčné město Řím, neskutečná krása Audrey Hepburn a její oslnivé herectví, bravurní výkon Gregory Pecka a mistrovská režie největšího režiséra starého Hollywoodu Williama Wylera a místo snění jsou tu fakta, které nemohou nechat jediného filmového milovníka chladnými. Krása, krása, krása, která nikdy nezestárne. ()

Itar

Mezi třemi a čtyřmi, nicméně vzhledem k nepochopitelnému místu v první stovce zaokrouhluju dolů. Zvláštně rozvláčné tempo, místy pokulhávající scénář... a i ta Audrey byla taková nějaká nevýrazná. Nejvíc tak nakonec potěšil Eddie Alber v roli fotografa, jehož výkon byl bezchybný. ()

angloumene

Tentokrát mě typ této "dětské" romance zrovna neupoutal. Může za to zejména přílišná zjednodušenost, přehrávání a velká očekávání z mojí strany :) ()

Mirah81

Božsky roztomilá Audrey Hepburn a neskutečně charismatický Gregory Peck v příjemné,leč předvídatelné romantické komedii. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)