Také princezna chce někdy prožít docela obyčejné dobrodružství a zamilovat se. Příběh romantický až staromódně sentimentální, ale také plný humoru, který čerpá z nejlepších tradic amerických komedií. Jeho hrdinkou je půvabná mladá princezna Anna, následnice trůnu imaginární evropské země, jež přijíždí na státní návštěvu do Říma. Po vyčerpávajícím programu je na pokraji sil a je jí na noc podán uklidňující prostředek. Dříve než droga začne působit, se Anna tajně vydává do nočních římských ulic. Cestou se dostaví ospalost, a tak ani neví, jak se ocitla na noc v bytě novináře. Ten ji následujícího dne chce nejprve využít pro senzační reportáž a provádí ji společně s kamarádem fotografem po Římě… Režisér William Wyler vtiskl komedii nenápadnou dokonalost a lehkost. Pod jeho vedením zkušeného a světem protřelého novináře Joea Bradleyho ztělesnil Gregory Peck (Případ Paradinová, Milionová bankovka, Starý gringo, Mys hrůzy). Křehkou, v cizím prostředí poněkud bezradnou princeznu Annu, neodolatelným způsobem ztvárnila Audrey Hepburnová (Snídaně u Tiffanyho, Šaráda), která také za svůj výkon obdržela Oscara. Dalšího Oscara získala Edith Headová (za nejlepší kostýmy pro černobílý film) a scenárista Ian McLellan Hunter za původní scénář, který svým jménem kryl skutečného autora Daltona Trumba, jenž byl na černé listině). (Česká televize)

papyrosaurus

Někomu to asi přijde jako naivní příběh z červené knihovny, ano je to pohádka pro dospělé,..... ale to teplo Říma, které sálá i z černobílého filmu a neskutečně půvabná Audrey rozkošně hledající svou botku....moc krásný film který člověku přece jenom přinese trochu klidu do duše. ()

Barbuchas

Stejně jako Snídaně u Tyffanyho a My Fair Lady mi Prázdniny v Římě přijdou jako moderní pohádka. Ale Audrey je opravdu roztomilá a vtipná, takže vůbec nevadí, že děj je sladký jako cukrová vata.Krásná, vznešená, ale občas pěkná rebelka- to mi na Audrey sedí. ()

poet

Niektoré filmy sú proste nestarnúce :)... Dobrý výber hercov a ešte lepší príbeh, ktorý aj napriek roku výroby vôbec nenudi. ()

Hepy13

Jestli je tenhle film černobílej? Nevadí! Audrey Hepburn ho vybarví do všech barevných odstínů. Překrásný film. ()

Vesecký

Bodejť by to nebyl oscarový film, tenkrát ještě Američani uměli udělat pěknou romantickou komedii. Ovšemže se jim tos překrásnou Audrey a šaramantním Peckem zdařit muselo... Příběh snad neokoukatelný, milý. Ano, korunované hlavy a vůbec známé osobnosti to nemají v životě lehké. Ceremonie a oficiality, to by nebylo nic pro mne. A o tom tenhle příběh je. 63 let starý a stále aktuální... ()

Curunír

Geniální romantická komedie s bohem Peckem a s nádhernou a mladinkou Audrey Hepburnovou. Nelze ani zapomenout na okouzlující černobílý Řím, jemuž se dostalo prostoru jako snad žádnému městu ve filmu a jehož pohodová atmosféra sálá z každého filmového políčka tak silně, že by jste nejraději všecho nechali a přesunuli se do něj, aby jste vše zažili na vlastní kůži... A ten závěr musí odrovnat úplně každého, byť má jen kousíček srdce, já se za ty slzy, které se mi draly do očí, nestydím. Zvuky kroků Gregoryho Pecka odrážející se na mramorové dlažbě, mi budou znít v uších ještě dlouho... ()

pend

Dva z mých nejoblíbenějších v hlavních rolích, výborná režie, krásné scenérie Říma, co víc si můžu přát. ()

RadimFišer

Krásné nahlédnutí do skutečného světa romantiky, kdy se muž snaží využít ženu a pak si to pod náporem osobní zodpovědnosti a cti rozmyslí. Novinář američan prožívá nádherné chvíle s princeznou, kterou najde na ulici a poznává, jak skvělá a zajímavá je to holka. Poznává její skutečný vnitřní svět, její pohled na svět mimo osobní a tiskové audience. Film je tak dokonale vygradovaný, že na konci se cítíte v její kůži, cítíte tu hranici mezi lidmi, kterou chce ona odstranit, ale nemůže v důsledku dvorních konvencí, které ona musí dodržovat. Nezapomenutelná jízda na skútru skrz věkysáhlé město Řím, kolem fontán, dlouhých křižovatek a bulvárů. Pravý romantika, ale bez sexu. Fantastické vyvrcholení na konci v obrovském sále, při audienci tiskových agentur a jejího tajného milence. Odchází zpátky kralovat a my cítíme nádech všech lidí, kteří se na ni dívají a nemohou z ní spustit oči. Je na ní tolik zodpovědnosti, kterou ona sama nechce a její otázky jsou tak povrchní a nedůležité. Radši by byla v silném obětí mužských ramen, než být obdivovaná jenom proto, že je princezna. Nádherný náhled do duše ženy ve vysokém sociálním postavení. Díval jsem se na tento film v hospodě ve 3 hodiny ráno, abych měl klid a plně jsem si to užil. Doporušuji všem. Jediné co by mě zajímalo, jaktože má Audrey takové oči jakoby do stran a nahoru. Zvláštní zkosení, podle mě to totiž nemá vrozené, ale nějak ji upravili...proč dávám za pět- plnost, originalita, nádherná kvalita černobílého filmu, nahlédnutí do života plného trápení, památné a nádherné obrazy z Říma, citové prožívání bez sexu, památnost a hluboká dlouhodobá platnost filmu. Můj první film s Audrey Hepburn ()

Blecha3

Před shlédnutím jsem měl nějaké pochyby, trochu jsem se bál, že jde o nadhodnocovanou věc, která mě třeba zklame... Samozřejmě úplně zbytečně. Bavil jsem se totiž výborně. A potěšil mě konec. A Audrey Hepburn je božská! ()

P-puma-

Audrey v jedné ze svých největších rolí. Ona mladičká a roztomilá Gregory naopak postarší, charizmatický a protřelí životem. Dohromady tvoří skvělí pár, kterému sekundují vtipné scénky a úžasný závěr. Jeden z mých oblíbených filmů. ()

strangercz

Naprosto nádherný a okouzlující film. Audrey Hepburn je nejen neskutečně krásná ale taky výborná herečka. Dávám si facku, že jsem se na to podíval až po takové době ()

grerar

Od půlky filmu jsem čekal tenhle konec, ale pořád jsem se obával něčeho alá Absolvent, nebo co já vím nějakej divnej romantickej film o princeznách, co si berou chudáky... Ho ho. Nee, těším se, až si film budu moci vychutnat znovu tentokrát bez toho divnýho pocitu. Nejnapadnutelnější je charakter Pecka, na druhou stranu to mohlo odpovídat tehdejší době. Dnes bychom se toho asi nedožili, nebo lépe řečeno na rozdíl od doby padesátých let máme o dost více rozvinutou síť bulvárních novinářů a možnosti přímé žurnalistiky pomocí mobilních telefonů by takové prázdniny v Římě jakékoli celebritě značně ztížily. Jinak vše bylo řečeno a odnášeno do septiku, proto se nebudu rozplývat nad filmem nebo Audrey... Ale jo, na základě tohohle jednoho filmu ju jdu zařadit mezi oblíbené herečky. Je to film, pro který nebudete litovat necelých dvou hodin času. Howgh, fajv stárz 5* ()

KlárkaD

Ano, "obyčejná" pohádka. Ale zatraceně hezká a podaná v neuvěřitelně elegantní podobě, na čemž má zásluhu převážně překrásná Audrey a šarmantní G.Peck. Kdo by se nezamiloval, že? Já tedy přímo vášnivě. ()

jasanka

Moc pěkný filmek. "Filmek" se mi u tohoto případu hodí víc než jednoduše "film", protože jde o moc milou a uvolněnou podívanou. Je zajímavé, že ve své doby byly komedie brány jako umění. To už se dnes bohužel moc nevidí, cokoli má titulek "komedie", má automaticky pro lidi nižší hodnotu. Nejvtipnější byla jednoznačně scéna v kavárně. Celý děj byl pěkně poskládaný. Úsměvné a pohodové, tak by se dala shrnout většina filmu. Co mě ale trochu zklamalo, byl konec. Přivítala bych trochu větší happy end. ()

Darth Vader

Tak tento film mě donutil si přepsat žábříček nejlepších filmů! Překrásná Audrey v toli princezny je tak okouzlující, že jsem neměl ani na minutu šanci se nudit.. námět je už sám o sobě pohádkový a nabízí se trošku kýčovité klišé, ale nic takového se nestalo. Hlavní herci jsou roztomilí, nikoli však trapní jako tomu je v mnoha novodobých filmech! Já nevím co bych měl na tomto skvostu vyzdvizhnout... Tohle se prostě musí vidět!!! ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

28.05.2019

Spielberg oživí Cortése

Spielberg oživí Cortése

29.03.2018

Steven Spielberg nám právě dodal sci-fi Ready Player One a v červenci 2020 se od něj dočkáme Indiana Jonese 5. Tím ale jeho dobrodružné vyžití nekončí, zároveň totiž hodlá produkovat seriál o Hernánu… (více)