Muhammad Ali: Tváří v tvář (2009)

Tenhle dokument se mi líbil a přišel mi i originálně pojatej a natočenej. Líbilo se mi, jak tam ti staří boxeři boxujou proti kameře, to tomu dodává takový zvláštní kouzlo a lepší dojem. Dozvíme se tam hodně zajímavých věcí o Alim. Byla to prostě nejen sportovní, ale taky společenská ikona. Jeho slovo mělo váhu a hodně lidí ho uznávalo. Zároveň to zajímavě ukazuje, jaká je box vlastně show a jedna velká provokace. Velkohubý prohlášení a nafoukaný kecy k němu prostě patří. Výpovědi pamětníků a soupeřů dodávají všemu pocit autenticity. Je tam cítit, že z něj mají ohormný respekt a chovají k němu úctu, což dneska není. Jeho konec je smutnej, ale do značné míry si k němu pomohl sám. Je to ale škoda, jak dopadl. Jediný, co mi tam vadilo, bylo to jejich vyprávění o nich samotných. Odkud jsou, jak se k boxu dostali atd.. Když o tom ale přemýšlím, ono to tam asi být muselo. Chtěl jsem dát tři, ale zvednu to o hvězdu a deset procent a určo se na to ještě jednou podívám. 70%

Hezké vstávání (2010)

Příjemná komedie a pro mě jednoznačné překvapení. Nic jsem od toho nečekal a fakt jsem se mile pobavil. Je tu hodně vtipných momentů a prvoplánových vtipů jen pár. Vynikající je ale obsazení, Ford si roli nehorázně užívá, Keaton nezůstává pozadu a jejich vzájemnou nelásku jim věříme, McAdams je příjemná, ale trošku zaostává a místy je na facku až. Je to ale svěže natočeno, utíká to a fakt se na to hezky kouká. Hudba příjemná, co chtít víc. Jediné, co zamrzí, je konec. Ten upadne do klišé a předvídatelnosti a srazí to hodnocení o deset procent dolů. Prostě by to potřebovalo lehce zkrátit, tak o deset minut. Konec zbytečně sladkobolný a trošku laciný. Jinak ale příjemná komedie, která pobaví a zpříjemní den. 70%

187 - Kód pro vraždu (1997)

Povedený filmeček, který je nesmírně zajímavý a možná i realistický. Reynolds se tu hodně vyřádil a příjemně mě překvapil. Má dost nápadů, který využívá, hraje si s obrazem a kamera je výborná. Některý záběry hodně zajímavý a neobvyklý, to se mi líbilo. Samuel L. Jackson je výbornej a roli mu naprosto věříme, vystihl to dobře. Atmosféra hodně drsná, temná a depresivní, což je pozitivní. Hudba sedla, vyjadřovala přesně to, o čem ten film je. Škoda jen toho konce, ten mě trošku zklamal. Proměna vraždícího studenta byla lehce násilná a nevěrohodná, konec trošku moc přitaženej za vlasy. Nebýt toho, dal bych o deset procent víc. Ještě bych vytknul místy lehkou zmatenost a nepřehlednost. Jinak ale super film, který určitě ještě párkrát uvidím. Zatim jasně nejlepší Reynoldsův film. 70%

Tantra (2010)

Jakože neni to špatnej dokument, ale tak nějak mu zoufale chybí gradace a náboj. Pořád to plyne, plyne a plyne a člověk čeká, co z toho vlastně vyleze a ono nakonec nic. Některý povídání je zajímavý, nejlepší jsou samozřejmě záběry z "terapií". Ty lidi tam vypadaj hodně zajímavě a chtě nechtě se zamýšlíte, jestli byste něco takovýho zvládli. To je ale všecko. Prostě tu chybí styčný bod, vysvětlení a stručný rozdělení tantry, člověk mnohdy neví, o čem je vlastně řeč. Babčáková a její průpovídky tu nemají valný význam a působí jako vata. Tomu dokumentu prostě chybí něco, co by ho učinilo zapamatovatelným. Je to zručně natočený, má to dobrou kameru, ale trochu to pokulhává ve scénáři. Pro mě zajímavý zážitek a čistý průměr. 50%

Halloween 4: Návrat Michaela Myerse (1988)

Co si budeme povídat, tohle je nastavovaná kaše. Atmosféra prvních dvou dílů je pryč, nápaditost jakbysmet a nastupuje prostě klasický slasher se vším všudy. Moc se mi nelíbilo, že tu z Michaela udělali nadčlověka, to k němu nějak nejde. To, že se hýbe pomaleji, ale vždy je před svou obětí, tu už bylo řečeno několikrát. Je tam prostě hodně klasických hororových klišé a nelogičností, na druhou stranu si to na nic nehraje. Nebylo to úplně hloupé a uteklo to, jinak je to takové nemastné neslané. Pleasence už podle mě moc přehrává a nějak už se mi ten jeho charakter nelíbí. Fajn byla taky hudba a místy kamera, jinak ale nic moc. 50%

Pamětnice (2009)

Dost jsem se bál, když mi kamrádka tohle pustila, protože jsem o tom kdysi cosi nelichotivého četl. No, nakonec to tak zlé nebylo, ale to je asi tak všechno. Snaha nacpat do filmu co nejvíc starých herců je hezká, ale nefunguje. Je tu totiž hrozně postav a jen minimum jich má své opodstatnění Navíc pak nemají co hrát, což bije do očí. Jediní, kdo ještě jakž takž ujdou, jsou Libuše Švormová a Stanislav Zindulka, ostatní bohužel nic. Neherci jsou taky špatní a na některých scénách je to hodně vidět. Sám Magnusek je z nich nejlepší. Někdy to působilo jako z Kameňáku, což není dobře. O režii nemluvím, ta nebyla dobrá. Zápletka s tím udáním je zbytečná a dělá z filmu něco, čím není. Co k tomu dál říct? Hudba nic moc. Dvě hvězdy dávám proto, že mi to nevadilo a nerozčilovalo. Pár momentů je povedených a jednou jsem se dokonce zasmál. Jako sranda film pro kámoše je to super a frajeřina, ale dát to do kin mi přijde špatně. 30%

Vše pro dobro světa a Nošovic (2010)

Sice jsem přišel o dvacet minut později, i tak mě dokument strhnul a pobavil. Sice se mi nelíbil tolik jako třeba Český mír, ale přišel mi hodně povedenej. Moc se mi líbila kamera, která je dost akční, Klusák se dost odvázal. Líbil se mi i režijní styl, kdy padající hlávky zelí jsou snímány pomalu jak z hororu. Hudba je opět podařená. Klusákův přístup se mi líbí, i když je fakt, že z některých lidí dělá trošku blbce, líbí se mi, jak nahlíží na film. Sice tu chybí pohled nějakýho trošku spokojenýho zaměstnance a ne jen pár vět, ale je to fajn dokument. Myslim, že Klusák (ať už sám nebo s Remundou) jednou natočej geniální českej dokument ala Michael Moore. 70%

Misery nechce zemřít (1990)

Jedna z nej adaptací kingovek, což potěší o to víc, že Misery je jedna z jeho nejlepších knížek. Poměrně věrný přepis je úžasně minimalistický, ale napětí, které tam je, je dokonalé. Atmosféra se dá krájet a scény, kdy ona odjede do města a on se projíždí po bytě s cílem prchnout, patří k nejlepším. Vyzdvihl bych taky skvělou Sonnenfeldovu kameru, která to celé dotváří a zprostředkovává jedinečný zážitek. Co dál? Kathy Bates je prostě neuvěřitelná, jde z ní strach a na druhou stranu jsou chvíle, kdy je vám jí líto. Naprosto dokonalý výkon, já být její dítě/manžel/přítel, po zhlédnutí se jí ukrutně bojím:))). Caan je taky vynikající, sice na Bates nemá, ale odvádí hodně dobrý výkon. Fakt věrná adaptace, která ukazuje, že i s minimem postav se dá natočit napínavý a atmosférický film. Čtyři dávám proto, že linie s šerifem to lehce zpomaluje a je tam pár takových nepravděpodobných momentů. To, že chybí scéna se sekačkou, je škoda, nicméně to nějak zásadně nevadí. Parádní film. 90%

Souboj Titánů (1981)

Uznávám, že dost lidí tenhle film bere za kult, protože na něm vyrůstala. To je OK. Já to viděl poprvé celé až teď a musím říct, že mi to nepřišlo tak hrozné, jak jsem se bál. Jsou tam zajímavé momenty, hlavně u soubojů, jak je to zdařile nastříhané tak, aby nebylo moc poznat, že ti herci s nikým nebojují. Hudba mi taky přišla dobrá a docela rychle to uteklo. Příběh byl sice rozvláčný a skákalo se z jednoho místa na druhé, ale jinak to šlo. Horší to bylo s triky, je fakt, že ta úroveň je žalostná (a myslím, že i na tehdejší dobu, možná záměr, těžko říct), ale rozhodně to má svoje kouzlo, takže to není tak hrozné. Co mi ale vadilo, byl Hamlin. Ta role mu nesedla, navíc neumí hrát, byl prkenný a občas se jako zadíval do dálky a máchal mečem. Andromeda taky nic moc, spíš taková naivní "pipka". Nejlepší tak byli samozřejmě Bohové v čele s Laurencem Olivierem. Celkem roztomilý filmek, jehož zhlédnutí rozhodně nelituji, ale vidět ho znovu už nemusím. 60%

Kočka na rozpálené plechové střeše (1958)

Škoda, že tohle se dnes už netočí. Brilantní dialogové drama s nadčasovým tématem. Přetvářka, lži a boj o majetek je věčný. Po pomalém rozjezdu přijde pěkně hutná jízda. Atmosféra hustá, že by se dala krájet a nikdo by v té rodině nechtěl být. Naprosto jsem chápal postavu Paula Newmana a to, proč "chlastal". Výkony vynikající. Jak Newman, tak Taylor, ale také ostatní hrajou perfektně a je vidět, že jim Brooks stoprocentně věřil a dobře vybral. Ač snímek nezapře svou divadelnost, jedná se o výbornou podívanou, kterou určitě vřele doporučuji všem. Mnohokrát zde kritizované zakončení mi nevadilo, přišlo mi to v souvislosti s celým předchozím dějem fajn. 80%

Časové pásmo bylo změněno