Anna proletářka (1952)

V rámci rozšíření svých kulturních znalostí jsem se pustil do tohoto kdysi oslavovaného a bezmála povinného filmu, který je v dnešní době stejně zatracován jako byl ve své době vynášen do nebes. Těžko říct, komu dát za pravdu. Úvodní část se dá brát jako netradiční kritika sociálních poměrů období první republiky. Pokud se odprostím od neustále vnucované ideologie, jde v této části o nadprůměrné drama, které se dívá na nejopěvovanější etapu naší historie z jiného, snad pravdivějšího, pohledu. Herci své role zvládají, interiéry krásné a hudebnímu doprovodu taky nelze co vytknout. Bohužel, děj a vůbec celé to revoluční dusno, graduje a film poměrně svižným tempem překračuje hranici vkusu. Vše se točí jen a jen okolo dělníků a jejich potřeb, výrazy jako "nedá me se, sjezd, ruský vzor, strana" se objevují téměř v každé druhé větě, každá kladná postava je utlačovaný chudák, každá záporná je kněz, policista, podnikatel a měšťan nebo pravicový politik. To filmu na atraktivitě nepřidává a když se v závěrečné čtvrtině soudruzi, kteří přes hodinu a půl plácali o světě beze zbraní, vydají do ulic a melou se se strážníky hlava nehlava, jsou pozitivní dojmy již téměř zapomenuty.

Kdo chce zabít Jessii? (1966)

Navzdory sympatickým (a oblíbeným) hercům v hlavních rolích, mě tento film moc nenadchl... Pár světlých okamžiků bych našel, ale špatných dojmů je tolik, že nad tím tentokrát nemůžu přivírat oči. Děj je značně přímočarý a vlastně nejde o nic jiného než o nudný maraton jednotlivými obrazy završený slaboduchým happyendem. Dojem nenapravila ani hudební složka, ani herecké výkony. Popravdě nevím, jestli jsem kdy viděl Sováka, Menšíka a Medřickou hrát hůře. Proto vám raději doporučuji přečíst si stejnojmennou knížku Macourka a Vorlíčka, než ztrácet drahocenný čas tímto filmem.

Admirál (2008)

Upřímně přiznávám, že jsem po shlédnutí Admirála plný rozpačitých dojmů. Navzdory slibnému názvu i traileru se námořním bitvám věnují jen v úvodní čtvrthodince filmu a ve zbytku Kravchuk líčí průběh občanské války v Rusku a to spíše z pohledu vyšších kruhů. Pokud pak k nějakému střetnutí dojde, vězte, že se bude jednak o čistě pozemní operaci a daleko více pozornosti než válčení se věnuje milostnému románku mezi hlavním hrdinou a manželkou jeho přítele, Annou. Kromě ústřední dvojice je většina postav naprosto plochá a jen těžko vzbudí nějaké sympatie, ač se o to hodně snaží. Celý film se nese v uměleckém stylu a občas není zrovna snadné rozlišit, co bylo tvůrčím záměrem a co ne. Jakkoli tedy logika občas pokulhává, vizuální stránka (avšak ne digitální triky) alespoň částečně vyvažuje zklamání. Práce s kamerou je na vynikající úrovni a některé zaběry jsem si vyloženě vychutnával. Přesto asi (alespoň podle mě) zůstává mezi vnímáním českého a ruského diváka značná propast, která nám brání v tom, film odpovídajícím způsobem docenit. Navíc bych snad i překousl přehnané vlastenecké vyznění a nezdolnost "bílých" gerojů, ale degradování československých legionářů na zrádce a zloděje již ne. Jakés takés vlastenecké cítění mám také a toto černobílé vidění mě docela naštvalo a pokazilo dojem z filmu.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Film, na který se snesla taková vlna odborné kritiky na jedné straně a příval neopodstatněného nadšení na straně druhé, jsem si nemohl nechat ujít. A musím říct, že nezapomenutelným zážitkem byla už samotná návštěva kina. Takové davy enormně nalíčených puberťaček jsem dlouho neviděl. Výrobci bílého zásypu na zadek musí mít rekordní tržby :) A mé dojmy z filmu? Paradoxně nedopadl nejhůř, do sálu jsem vcházel se spoustou obav, z nichž většina se nenaplnila v plné síle. Příjemně překvapily akční scény s vlkodlaky, bohužel ale šlo jen asi o tři minuty čistého času a to je na dvouhodinový film zoufale málo. Pozitivně hodnotím i některé rockové skladby na soundtracku, i když si nejsem jistý jestli se úplně hodily k dění na plátně. Od minulého dílu se toho moc nezměnilo a děj ze všeho nejvíce připomíná brazilskou telenovelu. A to se vším, co k tomu patří - s výkony, dialogy, cílovým publikem i zápletkou. Bella má stavy, které by ji mohl závidět leckterý abstinující narkoman, plácá nesmysly o věčné lásce a stárnutí. Jakoby toho nebylo dost, hází očkem tu po jednom, tu po druhém pohádkovém strašidýlku v dosahu. Milostný trojúhelník jako když vyšije. A ač byl výsledek předem jasný, fandil jsem spíše Tayloru Lautnerovi, který tentokrát působil o fous sympatičtěji než Pattinson. Tomu snad režisér zabavil medvídka a on se z toho na place sesypal. Jak už jsem ale zmínil, výkony nejsou jediným slabým místem filmu, ale fanynkám to nevymluvím, ani kdybych se rozkrájel. Jednu hvězdičku dávám se pár světlejších okamžiků a do jisté míry i originalitu námětu.

Výstřely v Mariánských Lázních (1973)

Na svou dobu poměrně povedená kriminálka, která se sice také nevyhla lehce propagandistickému podtónu, ale v daleko menší míře než to (v roce 1973) bylo obvyklé. Navíc to příjemně vyvažuje občasným rýpáním do tehdejších autorit, viz. major kriminálky z Prahy (ožrala), úplatný vrátný nebo Abrahámova poznámka k důstojníkovi Rudých gard při rekonstrukci vraždy: "Slezte z toho žebříku. Vás bych si teda na úkladnou vraždu nenajal".

Pokoj 1408 (2007)

Kingovy knihy se skvěle čtou, ale na televizních obrazovkách jim to příliš nesvědčí. Samozřejmě se najdou vyjímky, ale Pokoj 1408. Není to až tak o špatných hereckých výkonech, ba naopak, ani Cusack ani Jackson se za účast na tomto projektu nemusí stydět, ale spíše o skutečnosti, že atmosféra knihy se v Kingově případě jen těžko převádí do filmové podoby. Začátek, kdy se hrdina dozvídá o existenci pokoje a sám se posléze dočkává uvítacího strašení, je vynikající. Ale když pak děj nabírá grády, je čím dál těžší se v něm orientovat a já sám několikrát prohlížel svou sklenici, jestli mi do ní někdo nehodil nějaký oblbovák. Po čase jsem se jakž takž zorientoval, ale do počátečního nadšení jsem měl daleko. Chudák Cusack šílel, ale já se nemohl zbavit dojmu, že se většina scén až příliš často opakuje a není to režisérův záměr. Monotonní půlhodinku sice nakonec trochu vyvážil závěr, ale přesto jsem čekal víc. Kdybych film viděl podruhé, možná bych změnil názor a pár bodů bych přidal, ale tu potřebu prozatím nepociťuji a řekl bych, že bude trvat hodně dlouho než po Pokoji 1408 znovu sáhnu.

Božský Evan (2007)

Pomalu si začínám myslet, že ve Státech existují nějaké kvóty, které nařizují kolik filmů oslavujících rodinu se má ročně natočit. Steve Carell není špatný komik, ale také není sólista a když leží veškerá tíha jen na něm samotném, můžeme se právem obávat o výsledek. Film není až tak vtipný jako milý některými momenty, jako například když se zvířata nahrnou do Evanovy kanceláře, ale zaroveň z něj přímo pryští zoufalá snaha moralizovat a poukazovat se na ekologické problémy. Nic proti tomu, jde o chválihodnou myšlenku, ale vše má přeci jen svou míru a založit film jen na poučování je chyba. A nuda. V Božském Bruceovi jsme se rovněž poučili, ale bylo to podáno takovým způsobem, že to nevadilo. Ostatně, když o tom tak uvažuji, Bruce trumfl Evana ve všech ohledech jako je příběh, obsazení, výkony a celkovém vyznění... snad jenom ve výši rozpočtu ne.

Čtvery Vánoce (2008)

K tomu, abyste si skutečně vychutnali Čtvery Vánoce, je nejspíše třeba aby byl čas adventu, kdy je člověk oblblý vánoční atmosférou a s žaludkem plným cukroví rozdává neobvykle velkorysá hodnocení. Nebo když neodvratně hrozí nějaká velká rodinná sešlost. Vaugh a Witherspoonová podávají chabé výkony a vypadá to, že si toho jsou velmi dobře vědomi. Přeci jen k tomu, aby se náležitě předvedli, potřebují silnější příběh a ten v tomto případě chybí. Vychází mi z toho průměrná rodinná komedie, kterou v dohledné době nemusím znovu vidět. Ale jak už jsem zmínil výše, hodně záleží na tom, kdy film uvidíte. V mém případě šlo o 27. říjen a snad proto jsem nebyl nijak oslněn.

Splašený vlak (1985)

Tak ještě že ty nominace nakonec neproměnili. Eric Roberts v žádném ohledu nepřekonává svůj standart z béček jakými jsou Bludný Holanďan či Falešný únos. Jon Voight ho s přehledem přehrává, což není žádným překvapením, v jeho filmografii najdeme podstatně lepší kousky, na které může být právem hrdý. Zdá se, že Končalovskij si ukousl moc velké sousto a i když se mu nedá upřít snaha, přeci jen nezvládl skloubit téma z vězeňského prostředí se zápletkou o nezastavitelném vlaku tak, jak bych si představoval. V obou případech má našlápnuto správným směrem, ale o logické i technické škobrtnutí není nouze a přes velmi slibný začátek mi příjde, že v mnoha ohledech není příběh náležitě dotažený. Je hezké, že můžeme sledovat Mannyho konec, ale alespoň neznačit Buckův osud by nebylo na škodu. Přesto se mi film docela líbil, má slušný spád a rozhodně jsem se u něj nenudil, ba právě naopak jsem jej s napětím sledoval a proto mě o to více mrzí chyby, kterých se tvůrci dopustili.

Stahovák (2009) (pořad) odpad!

Viděl jsem jeden díl a raději, než abych se díval na druhý, si vypíchnu oči. Účel mi (v době, kdy má přístup k internetu více méně každý a Youtube! patří mezi 10 nejznámějších webů) uniká. Rovněž sázka na moderátory se nevyplatila, to co se jim dalo tolerovat ve Snowborďácích před zhruba pěti lety, již není možné. Zlaté Neváhej a toč!