Protektor (2009)

Na české poměry rozhodně kvalitní film, o to víc, když v něm nejde o komedii, nýbrž o povedené, a teď si troufnu říct, že i ve světě konkurence schopné, drama, které je podpořeno výbornými hereckými výkony, v čele s vynikajícím Markem Danielem. Film mě vtáhl do děje, samo sebou i díky kameře a hudbě, působivě stísňující dobovou atmosférou, jenž spolu se zajímavým námětem s německou okupací v pozadí příběhu, dělají z Protektora podívanou nečeských (patrioti prominou) rozměrů. 85%

Scanners (1981)

Ze začátku je to takové zmatené, až jsem měl pocit, že sleduju pokračování něčeho, co bylo naznačeno v předchozí části. Naštěstí Cronenberg začal dosazovat informace včas a mě nakonec přesvědčit o schopnostech Scanners. Není to rozhodně nejlepší režisérův počin, ale za tu scénu s hlavou a zejména díky působivému výkonu Michaela Ironsidea, který mě mimochodem překvapil i svými vlasy, dávám 70%.

Kurýr 3 (2008)

Dvěma minulým dílům se to sice nevyrovná, ale Statham je prostě borec a táhne jinak podprůměrné pokračování, alespoň na ten průměr, který stejně jako minulé díly, hodnotím třemi hvězdami - je to však stále ten široký rozměr béčkového akčního snímku se zajímavými souboji v Stathamově podání.

Odpočívadlo 2: Neohlížej se (2008)

Zapnu telku a zrovna začíná nějaký film s názvem Rest Stop: Don´t Look Back . Říkám si, tohle z někama znám, nějaký film se jmenovkou Rest stop už jsem jednou viděl, ale za boha si nemůžu vzpomenout na detaily. Vybavují se mi jen útržkovité vzpomínky o čem to vlastně ve zkratce bylo - byl tam nějaký záchod, ženská a jeden týpek, co jezdil v káře... tak úspěšně jsem zapomněl na první díl. No, ještě, že je tady druhý, který mi ho připomenul, i když ho čeká patrně na sto procent stejný osud jako ten předešlý. Dva blízcí přátelé a rodinný příslušník jednoho z terorizované dvojice z jedničky se vydávají za zjištěním okolností jejich zmizení a stejně jako oni, narážejí na setkání s podivným chlápkem, libujícím si v krvelačném trápení svých obětí....a že potrápil i mě. Tvůrci zešíleli a do filmu se kromě reality dostávají i přízraky, s nimiž série odpočívadel dostává jakýsi divný náhled na obě dvě zápletky... Alespoň, že je to v průběhu několikrát naznačeno, vysvětleno a třikrát podtrhnuto, jinak bych to asi nepochopil!?!!. Hodnocení dávám v podstatě stejné jako jedničce, i když ta byla celkově přímočařejší a o něco lepší, ale tady byla zase podařená scéna s hřebíky a při skutečnosti, že jsem měl tu čest mít artroskopii kolene, se mi udělalo tak trošku ouzko v krku.

Pařba ve Vegas (2009)

Po dlouhé době komedie u které jsem dobře pobavil a na konci si řekl, že to rozhodně stálo za to. Způsob vyprávění, kdy se tři chlapáci snaží dopátrat pravdy o prochlastané noci v Las Vegas a ještě k tomu najít ztraceného kámoše, je výborně zvolený a prakticky hned od prvního přípitku na střeše mi nepřipadalo, že by Pařba ve Vegas polevovala. Ona se prostě perfektně rozjela a skončila až v závěrečných titulcích ... a i tam je se na co dívat. Zvlášť když trapnost teenagerských komedií má zde zakázaný vstup. Postavy jsou dobře načrtnuty a scénář z jejich trefných charakterů těží po celý snímek co to dá. Rozhodoval jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale protože při dnešní záplavě ztrapňujících se amerických komedií (převážně ty s teenagery), kdy je těžké najít zábavně vtipnou podívanou (nevím, možná jen špatně hledám), se mi tato jeví jako hodně, ale hodně příjemným překvapením, tak nakonec dávám plný počet, i když by ty čtyři slušely Hangoveru možná víc.

Děsnej dupák (2009)

Oddechovka v režii rodiny Waynsových dopadla vcelku očekávaně. Spoustu trapných fórků, jimž jsem se odmítal smát, sem tam vystřídají občasné záseky, u nichž jsem se uculoval rád a s radostí. Jen je možná škoda, a proto jsem si asi ten film moc neužil, že tato komedie paroduje taneční filmy, které jsem vůbec neviděl (maximálně z ukázek nebo reklam) a ani se na ně dívat nehodlám.... v tomto směru si vystačím s Hřísným tancem. Slabých 30%.

Survival of the Dead (2009)

V tomto subžánru hororu je jen jeden pán, který si může dovolit takovým způsobem rozšiřovat zaběhnutá pravidla a posouvat je s uctivou poklonou a uznáním někam dál. Aby taky ne, když je sám stvořil. Ano, George A. Romero tady vládne a může si dělat prakticky co chce a já mu to vždycky budu spokojeně žrát, i když už ty nejlepší zombies léta u něho odvál čas. Příběh jako vždy proti sobě staví oživlé mrtvoly a přežívší lidi, kteří jsou opět nebezpečnější spíš sami sobě než, že by měli problémy s pohybujícími se zbytky těl... ostatně jako vždy - i tady pak Romero poutá svou pozornost na mezilidské vztahy a nějakou tu kritiku lidské destruktivní povahy. A s přirovnáním, že mince má sice jednotnou cenu, ale dvě úplně odlišné strany, rozděluje George přežívší na ty, jenž chtějí svět, přesněji ostrov zbavit zombies pomocí rány do hlavy a na ty, kteří jej chtějí udělat bezpečným zase jiným způsobem - zabezpečit chodící mrtvoly a nechat je pro případ, že by se našel lék pro jejich vražedný apetit na lidské maso. Jak už je však u Romera taktéž zvykem, tyto vztahy doplňují různé gore srandičky a schopnost zombies naučit se zase něco nového. V kostce je to sice jen Romerova vykrádačka sama sebe, ale jak jsem podotkl, on si to může s ledovým klidem dovolit a já budu stejně vždycky řvát, ať si klidně natáčí další a další ... of the Dead, protože tyto horory jsou úplně někde jinde a o krok napřed než většina ostatních zombie filmů. 65%

Dellamorte Dellamore (1994)

Dlouho, dlouho jsem otálel se zhlédnutím tohoto snímku. Měl jsem strach, že ho dostatečně neocením a stane se pro mě jen něčím divným, co mi stačí vidět jen jednou s cílem toho, abych si mohl vedle jeho názvu konečně udělat fajfku označující "zhlédnuto". Naštěstí tomu tak není. I když Dellamorte Dellamore je tak trochu divným filmem a svůj rest jsem tímto už splnil, rozhodně nejedenkrát neunikne mé pozornosti ani v budoucnu. Slovo realita či představa, popřípadě sen totiž ztrácejí hodnotu za přítomnosti hlavní postavy (výborný Rupert Everett), jejíž práce spočívá v navrácení oživlých nebožtíků do jejich dvěstědvacet centimetrů hlubokých domovů... a je mu jedno, čím to nakonec bude, zda-li pistolí nebo lopatou. Důležité je, že já se na jeho vizuálně nádherném hřbitově bavil perfektně. A to i díky výtečné kameře, oku lahodícím maskám, hudebnímu podkladu nebo Soaviho režii, jenž úspěšně mixuje několik žánrových prvků do ojedinělého a odvážného díla, které mě na konci totálně odzbrojilo a nechalo chvíli přemýšlet s tím, že tohle chci vidět rozhodně ještě jednou, tentokrát za přítomnosti pointy.

Pravidla moštárny (1999)

Pěkný příběh o mladíkovi, který svou vlídností k ostatním nalézá vlastní životní úděl. Herecké výkony v čele s Tobeyim Maguirem vévodí spolu s výborným scénářem tomuto snímku a ačkoliv se mi zprvu zdálo, že hlavní myšlenku budu hledat marně, děj ji nakonec sám nabídne vskutku nenásilným, ale o to poetičtějším způsobem, takže nakonec nemůžu být nespokojen (na plný počet to však bohužel není).

Dům v kraji hrůzy (2000)

Povedený povídkový horor, jehož jednotlivé příběhy neklesnou díky délce (každý okolo slabé půlhodinky) pod hranici průměru. První, v němž sehraje roli nevěra krásné paničky a faktu, že její manžel o těchto záletech ví, ale jaksi mu jeho plán na odplatu nevyjde, je nabitá působivou hororovou atmosférou (80%). Druhý, kde hraje hlavní roli malá opička, je zase ukázkou vlivu zákeřného zvířete na přeměnu osobností v jedné láskyplné rodině (70%). A nakonec třetí, jehož hlavní postava má předtuchy o sériových vraždách jednoho pomatence v masce ošklivé babky (60%), je sice ze všech nejslabší, ale opět mu hraje do karet ona milosrdná délka, takže jsem se v podstatě ani u jednoho dílu nestihl nudit... navíc je to vše podkopáno komediálním žánrem, který výslednou zábavu rozhodně nekazí. 70%