Ant-Man (2015)

Hodně povedená marvelovka, která mne bavila od začátku do konce a řadí se u mne na roveň prvního Thora a Strážců galaxie. Film srší nápady a vtipem. K tomu suprový casting v čele s drobet atypicky, ale naprosto přesně zvoleným Paulem Ruddem. Vykouzlil hodně sympatického hrdinu. Velice mne potěšil Michael Douglas, který si to evidentně náramně užíval, a glanc tomu dává Evangeline Lilly. Jen ten záporák byl drobet takový nijaký, ale nic nemůže změnit na mé naprosté spokojenosti. Podvědomě vím, že to není úplně stoprocentní záležitost, ale já tomu těch pět dávám. protože mne ten film neskutečně nadchnul a pobavil.

Kung Fu Panda 3 (2016)

Nejde o doslovné zklamání, ale přece jenom je to jaksi vyčpělé a dosti nenápadité oproti předchozím filmům. Tady jsou dost na škodu všechny ty pandy a potlačení pěti postrachů úplně do pryč. Příběh je celkem nosný, ale padouch mi přijde moc rádoby vtipálek a není nikterak děsivý. Musím přiznat, že nejlepší z celé série byl páv ve druhém díle. Není to žádný propadák, ale přece jenom určitá pachuť na patře zůstává. Čistý průměr.

Zootropolis: Město zvířat (2016)

Naprostá trefa do černého. Animák, který si spíše užijí všichni dospělí, kteří milují buddy movies typu Smrtonosných zbraní, 48 hodin apod. Jedná se vskutku o vymazlený animák se skvěle fungujícím a žijícím městem a lehce tajemnou atmosférou. Z ústřední dvojice prýští sympatie jako elektřina ze tření liščího ohonu o ebonitovou tyč. Zkrátka evidentně všichni tvůrci měli v kapse králičí pacičku pro štěstí a ona zapůsobila tak, že tu máme naprosto odzbrojující, vtipný a nápaditý animák. No a třešinka je ten český dabing. Opět povedený. PS: Jo a Pan Velký je opravdu povedený.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Astérix je mou srdcovkou a společníkem od dětství, kdy jsem na stránkách Sedmičky hltal jeho příběhy a šel na každou reprízu jeho animovaných eskapád do kina. Jsem moc rád, že po dvou nevydařených hraných filmech je tu opět animovaný. Bohužel to není klasická 2D. Byl jsem dosti skeptický, ale musím uznat, že to nedopadlo zase úplně nejhůř. Sice klasika je klasika, ale tohle zpracování mne nakonec nikterak nerušilo. Co se týče samotného filmu, tak první půlka je naprosto fantastická. Plno popkulturních odkazů, moře humoru a hlášek. Pak se příběh drobet zarazí a jaksi rozplyzne. Ze závěru jsem prostě nebyl nikterak nadšený. Hodně váhám mezi třemi a čtyřmi. Tlačí se mi tam nostalgie apod. Mé hodnocení sráží druhá polovina filmu, ta 3D animace, i když tak hrozné to není, tak pocit něčeho lehce promarněného. Nahoru to zvedá už jen fakt, že jde o Astérixe a také hodně povedený český dabing. No, ale ta lehká pachuť tam je. Bohužel, dávám pouze tři, sice lepší, ale jen průměr. Po delší době (leden 2018) jsem si to dal znovu a musím přehodnotit své hodnocení. Zvedám na čtyři a kousek, neboť hlavně první polovina filmu je dokonalý a vymazlaný klasický Asterix. Při prvním shlédnutí jsem se nechal ovlivnit tou animací. Nyní jsem si naplno užíval veškeré hlášky, odkazy a vlastně celý příběh. Děj po půlce lehce ztrácí drajf, ale ke konci to zase parádně rozjede. Promiňte mi, drazí Galové, to první lehce negativní hodnocení.

Spectre (2015)

Po Skyfall lehounký propad, ale za mne určitě velice povedená Bondovka. Není to moc akční, ale to je přesně ten styl, co mám rád. Dost to připomíná Conneryovky, kdy po něčem pátrá, popere se, dá drink, dá slečnu, popere se, odstřelí někoho, dá slečnu, drink atd. Zkrátka suprový Bond. Sice stále řeší nějaké duchy minulosti, ale to kouzlo tam zkrátka je. Navíc je zde takové to mrazení a pocit něčeho naléhavého, co se pomalu přibližuje a zpoza rohu nakukuje. Nedávám plnou palbu pouze za přemrštěnou stopáž, i když se člověk nenudí, ale je to opravdu moc, a za slabší hudbu. Motivy jsou v pořádku, ale takový nástup, jaký měl Newman ve Skyfallu zde chybí. Za mne je téměř na jedničku i zde všemi proklínaný Waltz. Jeho Blofeld je přesně takový, jaký má být. Sebejistý, krutý a nápaditý. Craig dozrál a s ním i jeho Bondovky. Prostě parádní podívaná. Teď to u mne má Daniel vyrovnané. Dvě slabší a dvě naprosto parádní podívané.

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Začnu opačně a to hodnocením. Byl jsem někde mezi plnou palbou a čtyřmi. Pustil jsem si tedy nejnovějšího Bonda (Spectre), abych porovnal ty špióny a hle. Bond nedopadl vůbec špatně, ale v kontextu s touhle nádhernou retro podívanou přece jen prohrál. Tudíž verdikt zní jasně. Bond čtyři a toto našláplé, elektrizující a skvěle zahrané pokoukáníčko za pět. A proč? Protože jsem se nádherně bavil a celý film byl v neustálém a příjemném napětí s přetrvájícím úsměvem na rtech. Občas jsem i vybuchl smíchy (viz křeslo). Ústřední trojice je dokonalá a jejich slovní přestřelky naprosto odzbrojující. Skvěle přihrává Hugh Grant a vše dokresluje opravdu dobrá muzika vyšperkovaná naprosto přesně zvolenými písněmi. Guy ukázal jak na špióny a natočil pro mne jeden z nejzábavnějších filmů za poslední dobu (je pravda, že toho moc nestíhám). Pomyslnou třešínkou pro mne je kamera, která si krásně hraje s dělením obrazu, který přidává na dynamičnosti a kupodivu je to mnohem přehlednější, než nějaká zběsilá střihačská cvičení. Zkrátka a dobře tenhle film má svůj šmrnc a glanc a určitě bych si tuhle celou partu dal znova.

42 (2013)

Typický představitel filmu podle skutečných událostí se sportovní tématikou. Je toho mraky a tenhle filmeček by zapadl mezi ně se svým nepřakvapivým dějem, typickými klišé apod. Jenže zde to nad průměr zvedá hlavní představitel, nikterak zdlouhavé sportovní záběry a hlavně naprosto fantastický Harrison Ford. Jen díky němu přidávám hvězdu a kousek.

Malý velký muž (1970)

Naprosto dokonalý Dustin v průchodu Amerikou. Výborná atmosféra s kopou humoru, kdy je ale dosti často násilně ustřihnut nějakou drsnou a tragickou situací. Což mi zase tak moc nevadí, ale dosti mi vadila linka s generálem Custerem, která se filmem prolíná a je sice důležitá a zásadní, ale mne prostě nesedla. Proto tomuto téměř dokonalému filmu nedávám plnou palbu (zatím), asi k ní musím dojít postupně a na poněkolikáté shlédnutí. Jinak náramně potěšil a pobavil konec s dědečkem loučícím se světem.

Na divoké vlně (2012)

Velice povedený filmeček o cestě za snem. Film je klasicky vystavěn s klasickými postavami, které jsou ale parádně a přesně zahrány. Dokonce i ten Gerard není toporný, ale velice uvěřitelný a jeho Frosty je chlap z masa a kostí. Scény ze surfování jsou opravdu pěkné a kamera dělá co může. Bohužel je to podle skutečné události a tudíž tam nemohl chybět srdceryvný a dojemný dovětek. Zkrátka Jay žil naplno a naplno taky skončil. Za krásnou cestu k chycení Mavericka dávám téměř pět, ale za ten konec nějaké body stahuji. Bohatě stačila scéna, kdy Jayiova manželka přijde k Frostymu. To loučení bylo navíc. Proto ne ta plná palba.

Auta 2 (2011)

Pro mne zhruba na stejné úrovni jako jednička. Tady mě potěšily veškeré odkazy na bondovky a špiónské filmy vůbec, docela dospělé a vážné téma i s nějakou tou obětí a hlavně ta hravost, která z toho filmečku vyzařuje po celou dobu. Na druhou stranu je to strašně dlouhé a pár vtípků zaměřených na nejmladší si mohli tvůrci odpustit. Dávám čtyři a tím pádem stále pro mne je nejhorším Pixarem Rebelka.