Jurský svět (2015)

Vítejte v našem zábavním parku. Máme tu projížďky, vodní představení, krmení divé zvěře atd. Navrch zde přibude ultimátní zápas těžkých vah. V levém rohu Indominus, v prahém starý dobrý harcovník T-Rex. Zkrátka a dobře Jurský svět se vydařil jak nejlépe mohl. Svižný a nenudící příběh s přímým tahem na branku, který je osvěžen jednak několika překvapivými momenty a jednak nostalgií. Ve chvíli, kdy se rozezní nám dobře známé tóny, naskákala mi pořádná husina. K tomu opravdu sympatičtí herci a to i včetně dvou dětských hrdinů. Zkrátka a dobře se ty přerostlé ještěrky vrátily ve velikém stylu a díkybohu za to. PS: Chris Pratt je opravdu kabrňák a v určitých chvílích mu už chyběla jen fedora a bič. Pokud mého oblíbeného Indyho má někdo omladit, tak jedině on.

Dredd (2012)

Krvavý tanec mezi kilogramy střeliva vyšel téměř na jedničku. Super spád, akce, drsné hlášky a velice dobře sedící Karl Urban, ze kterého, i když nesundá přilbu z palice, stříká charisma na všechny strany. Luxusní je i Lena jako Máma. Hodnocení v mých očích snižuje pouze Dreddova parťačka (nějak jsem si k ní nenašel cestu).

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Unylé nic s ničím. Zkrátka tady už John silně přepískl a charisma Bruce už to nezáchranilo. Nehledě na to, že synátor je extrémně nesympatický a bojím se, co předvede v novým Termoušovi (už v Jacku Reacherovi byl nejslabším článkem). Akce byla, ale mne to nijak nevtáhlo a vše ostatní (včetně příběhu a zápletky) už nestojí za řeč. Zkrátka tady to John absolutně projel. Jdu si shodit vlastního Grubera z mrakodrapu, abych si spravil chuť.

Interstellar (2014)

Odzbrojující. Člověk může mít plno námitek k logice a k několikrát viděnému, ale je to film, ne skutečnost. A Nolan to vědecké dumání zabalil do skvostného hávu. Ty úhly kamery při letu kosmických lodí, ta Zimmerova hudba, krásné prostředí nových planet, a i ten plno lidmi zatracovaný příběh, vše je parádní. A navrh mraky emocí. Je to dle mého nejcitovější Nolanův film a přiznám se, měl jsem zavlhnuto ve zrakových orgánech. Zkrátka Nolanův tým to opět dokázal a naservíroval lahůdku zaměstnávající snad všechny lidské smysly a hlavně i hlavu. Natočil krásně nejednoznačný film, který hodně lidí bude milovat, ale i tak dost lidí bude kroutit hlavou a hledat chyby. Já patřím k první části a jsem rád, že nemusím upravovat svůj komentář k režisérovi.

Želvy Ninja (2014)

Za mne trochu pochroumaný a ostýchavý palec nahoru. Želváci jsou fajn. Pobaví, nenaštvou a hlavně nenudí. Příběh je lehký, svižný a nikterak složitý. Hudba nevýrazná. Triky pěkné až na toho Třísku. Ten se opravdu nepovedl. Za to Megan je kupodivu skvělá a zábavná. Takže želváci se povedli a myslím, že bych se nebránil pokračování.

Zmizelá (2014)

Dávám zhruba stejné hodnocení jako knize, která první třetinu je famózní a drží v napětí, aby po druhé ucourané části nabídla konec s otevřenou hubou, ale ne úžasem, ale spíše s pocitem to si děláte srandu. U filmu je to podobné, i když na rovinu, a že to moc často nedělám, tady Fincher přece jenom tu knížku převálcoval. Na tři to nakonec přece jenom stáhne neoblíbený Ben, který se už chystá na Batmana (dobrotivý Bože, ne), docela nevýrazná hudba a přílišná brutalita při katarzi s Dessiem. No, film je lepší než kniha, která je čistý průměr. Film se drží někde okolo 3,5, ale na ty čtyři to nevytáhnu. PS: Možná kdybych to nečetl, tak jsem asi nadšený. Takhle Fincher udělal z průměrné knihy docela záživný a koukatelný film.

Úsvit planety opic (2014)

Velice podařené pokračování. Co se týče opičích hrdinů a hlavně Caesara, tak tam to je na jedničku. Hudba a triky taktéž. Režie je přesná a nápaditá. Příběh je slušný, i když se neobejde bez určitých klišé (vůbec to nevadí, tak to chceme). Hvězda dolů je bohužel za lidské hrdiny. Hlavní lidský hrdina byl nemastný neslaný včetně své rodiny a Gary Oldman neměl co hrát. Jeho postava není vlastně postavou, ale jen stínovou šablonou. V prvním díle prostě dokázali lidští hrdinové lépe sekundovat hlavní hvězdě filmu. Tady Caesar totálně všechny převálcoval a nikdo z lidí mu nestačil. Jinak jde o zábavný a povedený film, který jsem určitě neviděl naposledy, a doufám, že další takhle podařená pokračování budou následovat.

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Tak jelikož mám rád Singerovi první dva díly, a byl jsem nadšen, že další díl bude po drobet nemastné neslané První třídě opět točit Bryan. A protože mám rád Wolverina a zde je ho požehnaně. Tak proto dám čtyři, ehm a víte co, vlastně půjdu pouze na tři, protože celý film jsem měl podobný pocit jako z První třídy. Prostě pořád na něco čekám a ono to nepřichází. Tady je to přece jenom lepší, ale určitá pachuť mi stále zůstává na filmových chuťových pohárcích. Nedokážu to vysvětlit, ale prostě mi to nesedne. Asi je chyba ve mně. Je to lepší než První třída, ale pořád to nedosahuje na první dva a ani na mnou oblíbeného X-Men Origins: Wolverin. Tři jsem dal i Poslednímu vzdoru a Wolverinovi, ale tam to bylo jen za to, že mám tuhle bandu rád. Tady je to přece jen za kvalitu snímku, ale podle mne to pořád není ono. No, nechám časový odstup a zkusím to znova.

Strážci Galaxie (2014)

Zapomeňte na Avengers. Tahle parta vesmírných hajzlíků je přímo k sežrání. Film je napěchován dobrodružnou jízdou plnou humoru, sarkasmu, odkazů, ironie a akcí. Není to ale tak, že by mi šla hlava kolem. Vše je přehledné, dotažené právě tam, kde to má končit, nic není navíc, vše ve správném poměru, i když přece jenom tu komedii bych asi hodil na první místo, protože jsem se opravdu řezal hlava nehlava. Nejde se nezastavit u ústřední partičky, protože ta je opravdu dokonalá. Počínaje Starlordem, kterému Chris Pratt vdechl rošťáctví a nadhled (už se těším na Jurský svět), přes Gamoru Zoe Saldany, jež mě učí mít rád zelenou barvu, a Draxe Davea Bautisty, který nechápe metafory. Konče naprosto famózní dvojkou Groot a Rocket. Tihle dva jsou tím pravým kořením. Groot je k pomilování a jeho grimasy jsou nezapomenutelné, včetně závěrečného tanečku. A Rocket, tak to je kulomet a vodopád hlášek a slovního humoru. Sesadil v žebříčku "Nejlepší mýval" RJe z prvního místa. Opravdu povedený Marvel a jen tak dál. Tady prostě všechno sedlo jako pověstná zadní část lidského těla na nádobu na vaření. PS: Třešinka v podobě Benicia je lahůdkoizní a ta potitulkovka mne tentokrát fakt rozsekala.

Podfukáři (2013)

Trik č. 4 - Podfuk na diváka: Vem plno známých tváří, přidej efekty, rádobymagii, špetku Michaela Caina, pořádně protřepej, zamíchej a pak to všechno spláchni do záchodu. Naprosto zbytečný nezáživný a unylý film se čtyřmi rádobyhrdiny, o kterých se vlastně nic nedozvíme, a s plno efekty, které jsou přetláskané a nezáživné. Hvězda je za to, že jsem s vypětím všech sil dokázal tohle dokoukat. Stydím se, že jsem to měl ve "Chci vidět".