Hra na utrpení (2008)

Největší problém Amusementu je ten, že není ani trochu zábavný. Nabízí tři podprůměrně zpracované průměrné seriálové epizody s dějem, který nikoho nepřekvapí, plus závěrečný dovětek nedávající velký smysl. Pozitivní na tom všem je snad pouze to, že záporák se v každé části objeví v jiné podobě, což je sice fajn, ale to zdaleka nestačí. Gore tu žádné nenajdete (až na jednu CGI enhanced scénu na konci). Osobně si myslím, že Amusement je ztrátou času.

13B: Fear Has a New Address (2009)

Pokud od horroru čekáte, že vás chytne, nepustí, a začne vás postupně nasekávat, aniž byste věděli, jak to dělá, 13B je přesně pro vás. Mohl bych mu strhnout pár bodů za to, že se strašidelností na tom není až tak dobře, jak bych si byl přál, ale to bych pak musel strhávat body za totéž u většiny dnešní produkce, takže to neudělám. 13B je strašidelný jen v jistých okamžicích, avšak napínavý je až do úplného konce. Po technické stránce se jedná o vynikající dílo. Kamera a další aspekty jsou na profesionální úrovni, čím však 13B exceluje, je hudební soundtrack, který je tak úžasný, že by se podle něj mohli učit i skladatelé v Hollywoodu. A to nejlepší na konec: jedná se o režisérský debut! Vikram K. Kumar má vykročeno opravdu "luxusně". Nemůžu se dočkat, co natočí příště.

Žena v černém (2012)

Žena v černém mě příjemně překvapila. Je skvělé vidět, že dnes stále dobře funguje téma strašidelného domu v provedení staré dobré školy. Samotné scény s lekačkami jsou naprosto výborné, v kině i díky zvuku mají dostatečný náboj opravdu slušně vylekat. Díky pomalé, či spíše důsledné, režii má atmosféra možnost se správně navrstvit a pak v těch správných momentech na člověka nepříjemně zapůsobit. Kupodivu ani představitel Harryho Pottera Daniel Radcliffe to nekazí, až bych možná řekl, že tu vůbec nehraje špatně, jen možná působil moc jako Nebojsa. Být v jeho kůži, tak řvu strachem o sto šest. :) Jediné, co je trošku slabší, je asi původní příběh, který tedy není moc nápaditý, na dnešní dobu určitě ne (původní televizní film ve své době asi působil originálněji), ale zase je správně horrorový. A závěr je taky takový. Kdyby mi tu něco malinko nechybělo, byla by to jasná osmička.

Kronika (2012)

Kupodivu se snímek nesoustřeďuje vyloženě na problémy, které s sebou taková obří proměna nese. K roztržce mezi postavami sice dojde, ale měl jsem dojem, že by k ní došlo stejně, i kdyby žádné super síly nikdy nezískali. Od jistého momentu - silniční havárie - se film stává temnější hlavně díky oživení představy "co by se stalo, kdyby se na dálku zmačkalo tohle nebo hodilo támhle". Pak se film nese v duchu "jedna super postava má problémy a ostatní jsou v pohodě", až se nakonec všechno pokazí a ve finální části se už nikdo s nikým nepáře a akce pak nejvíce připomíná Cloverfield. Shrnuto a podtrženo, je to zábavný a po technické stránce velmi povedený malý film, který určitě neurazí.

Černá hodina (2011)

Tohle ale byla zajímavá podívaná. Hlavní hrdina je nesympatický grázl, který vypadá jako špatná (čti levná) kopie Leonarda Dicapria. Jedné noci se tenhle grázlík spolu s obchodním kolegou ocitnou v ruském tanečním klubu, na který v noci zaútočí mimozemšťané. Jeden rus přežije, hlavní dvojice taktéž a krátce na to potkají dvě sličné američanky a později i jednu rusku. Mimozemšťané jsou neviditelní - čili hodně levní na udělání - a docela schopně zabíjejí, takže hlavní postavy mají co dělat, aby jim unikali. Brzo ale přicházejí na to, jak alieny alespoň detekovat - žárovky se rozsvítí, jsou-li alieni na blízku a tak je to zase trošku vyrovnanější a úplně vyrovnané to je v momentě, kdy potkají vycvičenou skupinu ruských badass maníků, kteří kosí mimozemšťany tak dobře, jako kdyby to už dělali dobré dva roky - problém ale je, že invaze začala teprve před dvěma dny, huh! První polovina filmu je těžkopádná po všech stránkách - hrdinové chodí od jedné over-the-top scény ke druhé, koukají se na spadnuté letadlo v obchoďáku a já si říkám proč, když to děj nikam neposouvá... Po setkání s ruskými vojáky se film zlepšuje po stránce zábavy. Darkest Hour je těžké b-čko, které není originální, strhující ani moc napínavé. Ale nakonec špatná podívaná to taky není.

The Final Terror (1983)

Ačkoli má Final Terror velmi plochý děj hodný standardního slasher filmu, jako slasher funguje jen velmi málo. Vraždy nejsou ani trochu zajímavé a jejich četnost je na můj vkus velmi neuspokojivá. Zase takovou roli by to nehrálo, kdyby tu alespoň bylo přítomno nějaké to napětí - nebo třeba jen iluze, že to táborníci můžou od vražedkyně schytat kdykoliv, kdy se někdo z nich přiblíží k podezřelému křovisku. Název Final Terror má snímek zřejmě proto, že divák čeká tak dlouho na něco zajímavého, až se po bolestivých osmdesáti minutách dostaví finální scéna (a onen "finální terror"). Jako odměnu za čekání se divákovi dostane poměrně vtipného (ale ne moc dlouhého) závěru konfrontace táborníků s vraždícím monstrem. Ale že by to stálo za tu více než hodinu nudy? Ani náhodou. Raději se znova podívejte na nějaký díl z Pátků třináctého.

Wyvern (2009) (TV film)

Hlavní monstrum je po trikové stránce na poměry Sy Fy slušně povedené, avšak kde to skřípe, je scénář (obvyklé) a postavy (méně obvyklé), kteréžto oboje tedy zavánělo těžkým průměrem. Klišé nad klišé, nápadů málo (docela dobrý byl ten s nalezenou rukou) a bohužel žádné zajímavé postavy, ani alespoň minimálně zajímavé herecké výkony (trošku to přece jen zachraňoval George Hammond z SG1). Nic moc...

Underworld: Probuzení (2012)

Režisérská dvojice Mans Marlind a Bjorn Stein vybudovala akční jízdu, která je poplatná stylu předchozích filmů. Poslední díl je jiný především v tom, že prosazuje akci na úkor mytologie, což ho činí, dalo by se říct, unikátním dílem v celé sérii. Je výborný v tom, o co se snaží, tedy o větší přímočarost a svižnost děje, avšak trošku selhává na poli scénáře, který je částečně přitažený za vlasy. Závěr mohl být lepší, film byl ale natolik uspokojivý, že to protentokrát odpustím.

Nákaza (2011)

Televizní film, ve kterém se toho moc nestane. Mnohem lépe toto téma zpracovala Smrtící epidemie z roku 1995.

Arirang (2011)

Toto dokumentární drama se nedá správně ohodnotit. Kim Ki-duk se nás po dvě hodiny snaží přesvědčit, že přišel o rozum a v Arirang se mu to bezpochyby podařilo.