Ať žijí duchové! (1977)

Proč to za komančů šlo a dneska ne!?!? Takhle má vypadat nestárnoucí pohodovka jak cep. Bohužel rozšíření JZD o velkopěstírnu psychotropních látek za brigádnické pomoci pionýrů nevyšlo. Tento pokus socialistické podnikavosti se ujal jen ve Slušovicích, DrPrHrBr dalo přednost dědičné feudální držbě duchů s mizerným kádrovým posudkem a kapitalistickému výběrovému řízení na renovaci střechy, kterou vyhráli - trpaslíci. Zapomeňte na ty průhledný siluety, co se objevují na hřbitovech a na místech neštěstí, co plují vzduchem, jde z nich mrtvolný chlad, jejich zevnějšek připomíná anorektickou Miss Dead s barvou masážní vany. Tihle duchové umí nejednu mrtvolnou finesu, chlastají francovku jak vodu, plout vzduchem nemůžou ani omylem, aby jo, když je z díry musí tahat lanem, a dokonce mají smysl pro humor! Jen bych v tom hradu asi vážně spíš pěstoval žampióny. Duo Tichánková ("v obci Doksy nezletilí....") a Lipský ("...vo regál, soudruhu řediteli, vo regál...") je neodolatelné. A vůbec - fujtajbl vespolek. Mládež s památkářskými sklony zastřeší Krakovec a netuší, že přijde doba, kdy budou památkáři zastřešovat Bezděz, Lipnici atp. PS: Svým dětem pustím tento film, ne Shreka a podobné hrůzostrašnosti. PS2: Takhle má vypadat product placement, že, Pribiňáčku?

Cesta do pravěku (1955)

Jako student archeologie jsem se bavil...zkoušku z paleolitu už mám sice za sebou, ale i tak se na film rád někdy podívám znovu. Hlavně díky naprosto dokonalým trikům, který i dnes vypadají parádně, kam se hrabou kluci z Jurskýho parku. Film je to sice lehce naivní a opakuje zažité klišé a omyly (jako např. díra na mamuty - pračlověk nikdy nelovil mamuty tím, že vykopal velkou díru!!!!!!!!!!!!), ale to se tomuto stařičkému filmu dá lehce odpustit. I ty hláškující mamlase, pardon pionýry, jsem překousnul.

Venkovský učitel (2008)

SPOILERY! Novostavba vybudovaná na starých dobrých základech, aneb dejte na plac homosexuála se ztrápeným výrazem, do něhož se zamiluje postarší matka...on ale do jejího synáčka (no néé, že by reprodukce zápletek z mexických telenovel?)...ehm...a pak nechte reagovat mezi sebou. Synkovi tu povahu trochu vybarvěte pastelkami, tu homosexuálovu nechte černobílou. Matku nechte zcela sympatickou a navrch jí na bedra složte náklad těžkého údělu. A promíchejte, zatřepejte a podávejte jako super lidské drama. Působí to triviálně? Ano, působí. A hned bych šel s hodnocením níž, kdyby tuhle látku netočil Sláma. Ten totiž dokázal, že i podobná témata umí zpracovat řemeslnicky zručně (střih) i audiovizuálně působivě. Příběh je k ničemu, ale provedení je dobré. Je úspěch, že jsem se moc nenudil, u podobných filmů, který z diváka ždímají emoce tím, že zaměstnají scénáristy Rodinných pout či Velmi křehkých vztahů, aby ze sebe vypudili další citovku, se strašně nudím. K hereckým výkonům mám výhrady zejména u mladých herců. Liška je na průměru, ale Bydžovská ten film táhne výtečným výkonem.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Veliká škoda...po dloooouhém hledání a odmítání různých scénářů si Spielberg s Lucasem vybrali tenhle???? Nad tím jen kroutím hlavou. Jones se sice na konci trojky napil ze Svatého grálu, ale vidět to na něm není. Navíc Karen Allen asi během dvou dílů Indyho, kde nevystupuje, vychovala dalšího Juniora. Filmu podráží nohy překombinovanost, zbytečná košatost, tucty a tucty záhadných mechanismů, které se stále otevírají, ale chybí jim to důležité - logika. Film opět obsahuje klasické a okoukané charaktery postav a povinné momenty, jako je cvaknutí pistole těsně před objevem. Beru to jako součást fenoménu jménem Indiana Jones, ale musí to být zahráno zajímavými postavami...ty tu tedy bohužel na plné čáře chybí. Ačkoli se Blanchett a Winstone snaží, jsou tu zbyteční. Pokud minulé filmy profitovaly z notoricky známých věcí jako byl Svatý Grál, či Archa Úmluvy a vcelku nápaditě a jednoduše vedly k jejich objevení skrz několik symbolů a rébusů, tady celá ta smyšlená mytologie selhává. A pokud minulé díly věnovaly více času odlehčenému humoru, zábavné akci a Jonesovým pletkám, tady se ničeho takového nedočkáme (pravda, Jones už je na pletky starý). A závěrečná scéna s talířem....mno radši to komentovat nebudu.

Vánoční koleda u Černé zmije (1988) (TV film)

Když někdo umí, umí. Tahle bonusovka u mě nechybí o žádných vánocích. Malý zmijácký dáreček fanouškům k Vánocům...plejáda všech hlavních herců této série, kteří si své krátké party vystřihli jak Krteček kalhoty, brilantně vybroušené dialogy a krásně nechtěné poučení na závěr je highlight tohoto třičtvrtě hodinového snímku. Ebenezer Blackadder se původně svému rodu nepovedl, ale uvidíte, že jablko nepadá daleko od stromu a svou "správnou" cestu si zase najde... Simply clever, simpley cool!

Tahle země není pro starý (2007)

Stylové?? Zdánlivě velmi promyšlený a rafinovaný thriller s brutální atmosférou, pro mě ve skutečnosti nedotažený a nudný film, zbytečně natahovaný. Pár dobrých momentů se sice našlo, ale že by mi film nabídlo něco, co jsem v jiných podobných neviděl, to ne. Stylové?? Možná, ale to je mnoho filmů. Dialogy? Občas k uzoufání fádní a nesmyslné. Bardem? Ano, jeho superman působivý, pohled vraha dostačující. Josh Brolin? Celý film běhá po plátně, pak najednou zmizí, jakoby střihač vystřihl několik minut filmu. A atmosféra? Ano, ta se obvykle takto buduje...zabiják honící svou oběť je fajn námět na titulek k filmu: "atmosfericky mrazivý". Není to zas tak špatný film, ale nudil jsem se a občas kroutil hlavou. Stylovost nedělá dobrý film! Je to jen rám obrazu...a na něm je nejdůležitější vlastní malba. Ta se mi tu nelíbila.

Tristan a Isolda (2006)

Tristan & Isolde (2006) aneb nažeňte do kina slziček-chtivé ženské. A filmaři budou mít na chlast. Hmm, ta atmosféra......., jestli je to regulérní středověk - to těžko, ale každopádně je velmi uchvacující. Sophia Myles jako Isolde je neskutečně přirozeně krásná a hlavně Rufus Sewell docela potěšil. Škoda, že James Franco umí jen bulet...a to ještě mizerně bulet. Tak zase mi přišli nejsympatičtější záporáci - Strong a O´Hara. Filmu se dá vytknout leccos, ale jedno se mu musí nechat: po paskvilech jako Král Artuš nebo Trója konečně aspon trochu slušný film z historického prostředí, ze kterého nedýchají jen prachy, ale i poctivý filmařský záměr + velice zdařilý a patřičně zabarvený soundtrack od Angličanky Anne Dudley, jehož úvodní tóny mě vždycky neuvěřitelně nadchnou. Moje hodnocení je dost subjektivní, protože se mi ten film líbil a za zvuků podmanivé hudby i dojal... Chápu ale, že pro někoho může být slabým odvarem.

Gympl (2007) odpad!

Příšernej film...a to nezapočítávám svůj odpor ke sprejerům a jejich mazanicím a večně zhuleným jedincům (ten zhulenec mě solidně iritoval). Na gympl jsem taky kdysi chodil, ale měl kapánek vyšší úroveň, než tenhle. Vtipné scény se vůbec nepovedly, občas sice Mádl něco nadhodí, ale jinak se o jakous-takous zábavu stará dobrej Kraus. Jinak ostatní postavy jsou protivné a herci mizerní (ti mladší regulérně na úrovni Kameňáků Zdeňka Trošky). A srovnání s Kameňáky nebude tak nahodilé...řekl bych, že kvality jsou si veelmi odpovídající, i když T. Vorel st. si tu hraje na něco mnohem víc, ale jen hraje. Naprosto banální a amatérský počin, který je hoden zadupání.

Mezi námi děvčaty (2003)

Jamie Lee Curtis je skvělá, hraje výborně a předvádí velmi vtipné polohy. Zato Lohan hraje tak, jako snad v každém filmu - dost průměrně. Vcelku příjemná komedie, ale těch "ale" je víc. Klasická kostra filmu škodí...už to tak vypadá, že filmaři točí podobné filmy podle jednoho mustru, nasekají povinnej úvod - střední část s různými peripetiemi a dojáckej konec...sláva filmu, který tuhle neoriginální koncepci jednou překlene...zatím musím čekat.

Pokoj 1408 (2007)

Pokoj 1408 (2007) aneb slasher podle architektury. Tenhle film je jedním slovem psycho! Několik pikantních lekaček se mnou teda řádně zacukalo, jedny z nejlepších scén z filmu jsou člověk reagující zrcadlově přes ulici, spouzení po římse a závěrečná lekačka. Konec tenhle film tak trochu kazí, zbytečně nesmyslnej, zbytečně překombinovanej. Cusack hraje výborně, zvládá strach i dojetí, aroganci i cynismus a vše v přirozeném sledu. Škoda toho závěru...jinak atmosféra fantastická. Jak Kinga moc nemusím, tak tahle filmová adaptace se mi líbila (největší zásluhu na tom má Cusack).