Matrix Revolutions (2003)

Prečítajte si Mattyho a Douglasov komentár, ja už vám to žiaľ lepšie nevysvetlím :-) 100%

Matrix Reloaded (2003)

Lepšie ako jednička a zároveň hlboké rozpracovanie zakorenenej myšlienky. Bohužiaľ, mnohí to nepochopili a neokdryli podtext skrývajúci sa pod načančaným dychberúcim blockbusterom 1. svetovej triedy, a tak len bezradne tápajú v hlbinách zdrojového kódu... Postava Architekta má svoju významnú rolu a je hybateľom celého univerza, zároveň má charakteristickú chladnú osobnosť s jedinou úlohou - konfrontovať hrdinu-nehrdinu so skutočnosťou a nezvratnou realitou, že pravda je len tak dobrá, ako ju stvoríme... Akcia je možno samoúčelná, ale neskutočne efektívna, a skvele sa so zvyškom dopĺňa. Zároveň však necháva rozkopnuté dvere dokorán pre nepochopené a nedocenené zakončenie trilógie, ktoré obrátilo všetko okrem základnej filozofie hore nohami a zborilo dva mýty jednou ranou. 100%

Bionicle: Zrození legendy (2009)

Nechápem ten hejt. Zrození legendy je jednoznačne najlepší spomedzi všetkých Bionicle filmov (ostatné sú skôr priemerné, a to po každej stránke). Má výborný príbeh a hlavnú postavu, ktorej minulosť je obostrená tajomstvom, animáciu na veľmi dobrej úrovni, zábavné spracovanie, kopy parádnych súbojov a akcie, a celkovo je určite aj dospelejší (a vyspelejší). 75%

5 proti 5 (2007) (pořad)

S Bičanom je to oproti väčšinovej produkcii aspoň celkom sranda.

Hitchcock (2012)

Problém týchto biografických filmov často spočíva v jednej zásadnej chybe - zameriavajú sa na jedinú dôležitú udalosť a sú príliš prostučké. Jednoducho kĺzajú po povrchu a tvária sa, že sú niečo viac než príjemný film pre nenáročného diváka, ktorý si po odchode z kina bude naivne myslieť, že sa o jednej z najväčších legiend filmu dozvedel niečo viac. To je síce pravda, ale film toho ponúka žalostne málo, a ešte k tomu tak priamym a, použijem Mattyho výraz, bulvárnym spôsobom, akoby to vlastne ani nechcel byť film. Nie je sa tu nad čím príliš pozastaviť či premýšľať, ale aspoň je to, na druhú stranu, ľahké, vtipné a zábavné, takže sa divák aspoň na chvíľku dobre pobaví. A teraz si poprosím druhý, o poznanie dlhší, hlbší a možno aj temnejší film. A pokojne tam môže byť opäť Anthony, ktorý bol tradične skvelý, a v porovnaní s ostatnými, ktorí sú tu viac, tu menej len vyprázdnené figúrky bez života, výnimočný. 65%

Heya (1993)

Podmanivá, veľmi pomalá, komorná, takmer poeticky nadnesená minimalistická gangsterská dráma, ktorá takmer bez slov, len v odtieňoch sivej na prevážne statických záberoch prezentuje "príbeh" na rozmedzí Jarmuscha, Resnaisa a Ki-duka. Na začiatku hľadíme na akési sklady. Jediné, čo počujeme, je povedomý šum. Po chvíli prichádza na scénu muž, a zamieri k lavičke. Začína hrať hudba, muž si sadá na lavičku a hľadí pred seba. Po chvíli zisťujeme, že hľadí na rieku. Sledujeme plávajúce lode, spôsobujúce spolu s riekou pravidelný šum. Sledujeme oči muža. A opäť lode, tentoraz už bez hudby. Muž prichádza za ženou. Hľadá izbu, a žena, realitná maklérka, sa s ním vydáva nájsť tú pravú. Tak by sa dala načrtnúť zápletka v poradí druhého Sonovho celovečeráku, ktorý sa dá vôbec zohnať. A rovno priznávam, že predstaviteľ hlavnej role Akaji Maro (ktorý je na tejto databáze trestuhodne opomenutý) je excelentný herec (škoda, že dostáva prevažne menšie postranné úlohy ako "Yakuza Boss", "Shopkeeper" a podobne), a svoju rolu zvládol úplne bezchybne. Do svojej postavy vlieva zvláštnu charizmu, ktorá plynie spolu s filmom. Šion Sono koketuje medzi riadkami s existencializmom a otázkou samotného bytia, zároveň nezabúda stáť nohami pevne na zemi (čím sa odkláňa od svojho "silne dada" prvopočiatku), pohráva si s jemnou psychológiou a navádza diváka k používaniu toho orgánu, ktorý by sme mali mať všetci v hlave. A tak divák úporne premýšľa - kto je muž? Prečo má také prísne kritériá ohľadne hľadanej izby? Uteká pred niečím? Snaží sa nájsť pokoj? Je to zločinec? Hľadá rozhrešenie? Tieto a iné otázky film podsúva tak elegantne, že si divák myslí, že na ne prišiel sám. Chyba. Sono sa s ním len hrá, a vedie ho nenápadne za ručičku. Majstrovský koncept a spracovanie, ale musím sa priznať, že som sa na pár miestach nudil, takže na plný počet tentokráte nepôjdem. 85%

Miś Uszatek (1975) (seriál)

"Dobrý večer, a dobrú noc, Macko Uško spieva vám. Volajú ma Macko Uško, lebo smiešne uško mám. Huncút som a rád sa hrám, s humorom je predsa fuška. Všetky deti rád ja mám, to je heslo Macka Uška." Zasa raz mi na mozog udrela nostalgia a detské spomienky na tento pamätihodný seriál, ktorý mi spríjemňoval večerníčky na vtedajšej STV. Ani som netušil, že to bolo poľskej výroby. 80%

12 opic (1995)

Gilliam si vytvoril bizarný pseudoapokalyptický svet, do ktorého zasadil svoju horľavú zmes mysteriózneho thrilleru a psychologickej miestami až absurdne ko(z)mickej komédie, ktorá robí z Pitta netradičnú pološialenú figúrku a z Willisa klasického nesmrteľného búchača, ktorý opäť zachraňuje svet... alebo že by to tentoraz bolo inak? Áno, pretože v Terryho univerzách je všetko inak! Svižný filmík, ktorý tak úplne nedostojí svojej povesti, zato je natočený a podaný ukrutne, miestami až zvrhlo záživne, využíva metafory, uťahuje si zo spoločnosti či militantných skupín a je svojim spôsobom výnimočný a originálny. K úplnej spokojnosti niečo chýbalo, ale inak veľmi, veľmi dobré. 85%

Moon (2009)

Duncan Jones je proste Pán režisér, a Rockwell Pán herec. Gurmánska sci-fi delikatesa pre moje oči a uši, s lahodnou psychologickou omáčkou a korením horkosladkej podivnosti. 100%

Osamělý jezdec (2013)

Teraz by mi mal niekto vysvetliť, čo som to vlastne videl. Western? Komédiu? "Fantasy"? Akčný film? Drámu? Romantiku? Klišé kritiku železničných korporácií a vojen s Indiánmi? Ja sa v tom totiž trochu strácam. A to som sa vlastne celkovo aj bavil. Tak kde sa stala chyba? No, tých je, úprimne, viac. Ako prvá vám padne do očí prehnaná stopáž - dva a pol hodiny je skutočne príliš, Verbinskemu sa však podarí tam natlačiť obsahu na dva filmy a ešte stíha naťahovať, naťahovať a naťahovať... aspoň že sa popri tom divák nenudí, ale je rozhodne čo vystrihovať. A to je vlastne ďalší bod, teda "preplácanosť". Bolo skutočne nutné toto všetko tam dať? Jasné, postavy a herci sú výborní (a Fincher ako slizký záporák tradične skvelý) - i keď Depp už príliš nevie obohatiť tie svoje bizarné postavičky niečím novým - lenže miestami je to až otravné. Akcia je vynikajúca a plná bombastických efektov, ale to najlepšie tvorcovia vyplytvajú hneď v úvode a potom celý film zbierajú sily až do explozívneho grande finale. Pomedzi to súkajú plnotučný western, ktorý funguje až prekvapivo dobre, haldu vtipov a gagov, ktoré však fungujú s pravdepodobnosťou 50 na 50 a zvyšok je takmer trápny, a spolu to všetko až taký skvelý kompaktný celok nevytvára - okrem toho ani scenár priveľa rozumu nepobral, čo by ani nevadilo, ale zasa je tu tá preplácanosť, naťahovaná dĺžka a len napoly funkčný humor. A rozhodne to nezachráni upravená skladba z Vtedy na východe, ani väčšie výbuchy, a výsledkom je mainstreamový gýčovitý blockbuster, do ktorého bolo naliaté až toľko peňazí, že sa ani nezaplatil. Stálo vám to za to, chlapci? 60%