RoboCop (1987)

Asi najlepší Verhoeven vôbec - pritom tu ešte nemal taký nadhľad, nehral sa tak s propagandou (i keď televízne reklamy a správy naznačili to, čo vo Hviezdnej pechote dotiahol do dokonalosti). Dalo by sa povedať, že "Bludný Holanďan" Paul otriasol hollywoodskym mainstreamom, a podnietil vzrastajúci záujem o akčné filmy, zaznamenávajúci najväčšie ohlasy koncom 80.-tych rokov. Prvý RoboCop má všetky esenciálne prvky kvalitnej zábavy - výborných hercov (pričom Weller bol v tej dobe vytiahnutý takpovediac odnikadiaľ), atmosférický príbeh, prostredie zločinom prehnitého Detroitu, skvele natočenú akciu a pár výborne využitých žánrových inovácií a vychytávok (napr. pohľad cez RoboCopovu helmu - žiadna závratná novinka, ale doposiaľ nepríliš využívaná - a tu pôsobila skutočne dokonale). Je tam čo vytknúť, ale úprimne, ani sa mi nechce. V tejto dobrej spoločnosti som sa totiž opäť skvele bavil. P.S.: Jones a Boddicker sú skvelý záporáci, ale aj všetky ostatné postavy sú famózne. 90%

Chvění (1990)

Špičková, trestuhodne vtipná žánrovka so začínajúcim Baconom a Wardom v jednom z mála jeho skutočne dobrých filmov. Už vďaka tým hláškam a Kevinovi to musíte milovať. 90%

Sliz (1988)

Prekvapivo slušný horor z prostredia malomestského zapadákova (to mám takmer vždy rád aj v komediálnejšom prevedení, viz. Chvenie), ktorý asi medzi must-see nezaradím, no vidieť ho nie je zasa tak úplne na škodu. Čistokrvné béčko, okorenené štipkou konšpiračného thrilleru a 5 minútovou scénou stručne kritizujúcou americké zdravotníctvo. Účel svätiaci prostriedky, celkom hutný slizák z vesmíru, pekná Shawnee, frajer Dillon a celkovo pohodové obsadenie, trocha napätia, pár skutočne mrazivých scén a je to. Hej, sem tam niečo pôsobí trošku smiešne, sem tam to nie je úplne ono, ale v rámci žánru a tématiky neochvejný post vysoko nad konkurenciou. Akurát nie je až tak veľmi vidno, že na tom robil aj Darabont - i keď stopy jeho rukopisu to má. 75%

Dobře placená procházka (1966) (TV film)

Poviem to na rovinu - k tomuto muzikálu ma pritiahol majster režisér Forman. Mám rád jeho filmy a najmä spôsob, s akým sa vie vyhrať s postavami, a sprostredkovať emócie, radosť, smútok i strach. A stredometrážny muzikál Dobře placená procházka ma veľmi potešil, priam by som povedal, zahrial pri srdci, a vynahradil mi aj sklamanie z Hoří, má panenko. Muzikálom som nikdy neholdoval, avšak hudba, to je moje, a v kombinácii so skvelým spevom, hercami a humorom mi táto rozšafná komédia krásne sadla. Dokonalé to samozrejme nie je, no skvele som sa príbehom o rozvádzajúcom sa mladom páre a bohatej tete z Liverpoolu (tento motív mi nedal nespomenúť si na inscenáciu Jevana Brandona Thomasa - Charleyho tetu) bavil. 80%

Never Ever Open It (2011)

No do prdele, toto už v živote nechcem vidieť! ÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁÁ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Video tu.

Cesta spásy (1965)

Z niektorých žánrových kombinácií, ktoré dokážu americkí (a iní) filmári ťahať z rukáva žasnem. Pseudohistorický dobrodružný komediálny western s ľahkým nádychom vojnového filmu, to je iná. Lenže, žiaľbohu, už po druhý raz nedopadol môj stret s westernovou komédiou, v ktorej nefiguruje John Wayne, nijak extrémne dobre (áno, pozerám sa na teba, Cat Ballou!). Od veterána a legendy žánrových vôd Johna Sturgessa som čakal viac, než len priškrtenú expozíciu karikaturizovaných stavov Divokého Západu konca 19. storočia. Či sa príbeh zakladá na skutočnosti, sa neodvážim hádať (i keď je zrejmé, že nie), avšak aj tak nie je príliš dôležitý, pretože pôsobí skôr ako naťahovaná anekdota v ktorej figuruje kavaléria, Indiáni, denverskí baníci na suchu, ženské hnutie za oslobodenie muža zo spárov alkoholu a 40 vozov whiskey. Sturgess z celej sily tlačí na komediálne prvky, ale výsledok miestami až nebezpečne pripomína "taškařice" na spôsob pana Trošky, čo rozhodne nie je kompliment. Hlavne ku koncu je dianie na obrazovke absolútne mimo moje chápanie, a pravdepodobne aj kohokoľvek iného. Burt Lancaster tu predvádza len svoj štandard, sem tam som sa zasmial, ale ani Lee Remick ma nevytrhla z občas vyskytujúcej sa nudy, za ktorú môže hlavne prehnaná stopáž. Asi to na čas s westernami zasa vzdám, alebo si pustím len Estwooda a Waynea. 50%

Song of Los (2011) (hudební videoklip)

5* už len z princípu. Song of Los má v sebe totiž viac, než mnohé celovečerné filmy. A pritom je to iba "obyčajný" hudobný klip v ľahkom sci-fi hábite. Jednoduchá zápletka sa tak iba javí, dej je na 5 minút až neskutočne komplexný a svojim spôsobom dokonca objavný, pričom mu nie je cudzia ani štipka originality ako čerešnička na torte. Najprv som nad hodnotením trochu váhal, ale hlbšie zamyslenie sa ma dotlačilo k istote. 90% Video tu.

You're Next (2011)

Wow. You're Next ma, priznávam sa, veľmi príjemne prekvapilo (i keď po trailery som tušil, že toto nemôže dopadnúť zle) Ostatne kombinácia house invasion a slasheru vždy funguje na jedničku (pokiaľ nie je režisér babrák), a Wingardov počin je viac než výživná červená omaľovánka. Natočené je to jednoducho parádne (efektné spomaľovačky eňo ňuňo), herci sú všetci približne na rovnakej úrovni - to jest veľmi slušnej - a postavy na takýto film miestami (nie vždy, predsa len je to horor) prekvapivo inteligentné, scenár sa s nikým nemazná a servíruje jednu chuťovku za druhou. A tak je to správne. Nebojím sa označiť tento počin za jeden z najlepších hororov roka. 85% P.S.: Zvieracie masky sú skvelý nápad a perfektne fungujú, po dopozeraní mám chuť si takú skočiť kúpiť :-D

U Konce světa (2013)

Briti vbiehajú do finišu a... ja takmer nemám výhrad. Nestotožňujem sa s tvrdením, že je to z cornettovej trilógie najslabší kúsok, i keď o poznanie, ako to povedať... no, jednoducho je kvalitatívne niekde medzi geniálnym Hot Fuzz a Úsvitom mŕtvych, ktorý ma akosi nechytil. Najviac si film jednoznačne užijete, ak ste príslušník mužského pohlavia v strednom veku, radi obrážate miestne krčmičky a prenikavá farba zlatistého moku je vašim Svätým grálom, ste otvorený Wrightovým skvostným nápadom a odkazom a dokážete sa pri jeho úletoch so starou známou bandou (doplnenou o nemenej skvostného Considina a Marsana, ale zasa mi tu chýbal tradičný Nightyho štek) skutočne skvele baviť. V Na konci sveta sa Wright už neinšpiruje a neparoduje len iné filmy, ale dokonca svoje vlastné - šup akcia a preskakovanie plotov z Hot Fuzz, šup trochu hororových prvkov z Shaun of the Dead tam. A je toho viac. Dokonca ešte primiešava Asimovovskú esenciu bytostí, ktoré sa vlastne !!!SPOILER!!! snažia o naše blaho, ale spôsobom nie práve všetkým príjemným. Lenže drsný Gary nemá v pláne podrobiť sa vesmírnym šmejdom. Takže čo? VYLIŽTE SI!!! !!!KONIEC SPOILERU!!! Verdikt: 80%