• Krátkometrážní

Všechny moje lásky (2000)

Sestavování imaginárních žebříčků jen v mojí hlavě mě taky baví. A tenhle film je na mém žebříčku nejoblíbenějších filmů určitě v první pětce. Je natočený s nadhledem a nezbytným humorem. Nejsem úplně fanouškem Johna Cusacka, ale tady mi sedí dokonale. K tomu ti dva skvělouši, prodavači Todd Louiso a totální éro Jack Black. "Nemůžu je vyhodit... Přijal jsem je na dva dny v týdnu a oni chodí každý den..." Exotická Lisa Bonet a křehká a milá Iben Hjejle... Perfektní zásah do mého vkusu a momentálně Nr. 6 mého Top 5.

Výlet (2002)

Vypečený výlet s babičkami aneb road movie á la Alice Nellis. A vynikající. Á propos - proč je u Svěrákovy Jízdy napsáno jako žánr Road movie a tady ne? První třetina filmu sice nějak neměla drive, ale zbytek vše bohatě vynahradil. Výborné dialogy, situační humor, skvělá Iva Janžurová i její dcery. Kdo někdy někam cestoval s několika babičkami, ví své... A jak vidno, ví to i Alice Nellis.

Jízda (1994)

Jsem rozpolcen. Na jednu stranu mi nějak přišly nesympatické všechny hlavní postavy, na stranu druhou se mi strašně líbila hudba (kterou ještě ke všemu dělal představitel jedné z těch postav, to abych to fakt neměl jednoduchý...). Takže když se to nějak posčítá a poodčítá, tak asi lehký nadprůměr...

Skici Franka Gehryho (2005)

Jó František Gehry, to je velkej borec... A to jsem netušil, že trpí maniodepresivitou (nebo spíš, jak to vypadá, jenom depresivitou...). To teda klobouk dolů. Skvělý dokument jeho kamaráda Sydneyho Pollacka... Ještě perlička - v nějakém TV programu jsem viděl překlad názvu filmu "Skeče Franka Gehryho". Tak to vypadá, že se nám Frank dal na stará kolena také na komediantství :-)

Obří mosty (2006) (TV film)

Asi nejlepší dokumentární seriál o technice / architektuře, jaký jsem viděl. I ty nejjemnější a nejsofistikovanější technické detaily jsou perfektně a poutavě vysvětleny... Krásnými záběry je zachycena i poezie těchto monstrózních staveb... Nemám absolutně co bych vytknul.

Den D (2008) (pořad)

Dobrý. Ale někdy mi strašně vadí jedna věc - jak přítomní pánové mistři světa urážejí lidi, kteří evidentně něco - a dobře - umí, jen se to prostě nedá tak jednoduše prodat... Přijde mi to velmi buranské a nekulturní... U Dany Bérové a Marty Novákové jsem si toho nevšiml. Tak to asi budou výstřiky testosteronu.

Poldou na 24 hodin (2004)

Příjemná oddechová komedie se sympatickou partičkou nepoužitelných zlodějíčků a jednou šikovnou kráskou, která krade jen kvůli adrenalinu. A Daniel Auteuil jako ukázkový grázl... Armelle Deutsch si během jednoho roku vyzkoušela po skutečné komisařce v seriálu Élodie Bradford i další "ženu zákona" a nutno říci, že v policejní blůzce jí to sekne mimořádně - zvlášť když si nechá pár knoflíčků ležérně nezapnutých...

Kráska a netvor 1950 (2010) (TV film)

Určitě nadprůměrný film. Druhá půlka se rozjela do slušného hororu. Škoda, že divák spoustu věcí zná dopředu díky časovým posunům. Ale atmosféru to mělo chvíli pěkně napjatou... Je to pro mne kolem 70%. Přidávám vzhledem k tomu, že je to jednak zajímavé téma, a pak TV film s omezenými prostředky.

Nejmladší z rodu Hamrů (1975) (seriál)

No, o té ideologii vůbec nemá cenu psát, agitka jako sviňa, a proto taky nemohu v honocení přidat ani ň. I tak je to až až... Jinak ovšem je třeba říct, že po stránce filmařské a ovšem především scénáristické je to fakt dobrý. Hlavně dialogy.

Pohádky z mechu a kapradí (1968) (seriál)

Poté, co jsem zhlédl Jak Křemílek a Vochomůrka zabloudili v bedlovém lese, jsem měl v noci děsivé sny... A jak se mnou zamávalo jejich setkání s drakem, to tu raději ani nebudu popisovat... Ano, tihle dva chlapíci z pařezové chaloupky byli kdysi jedni z mých prvních opravdových hrdinů a dodnes u mne stojí ještě výš, než slavný Rumcajs. A po grafické stránce je tenhle večerníček vrchol, který nikdy nebyl překonán.