Dobytí Planety opic (1972)

U mňa napriek všetkému vynikajúce. Akčné, dynamické, strhujúce. Neviem prečo, ale mne sa tento diel páčil. Spolu s prvým a druhým dielom najlepšie časti (tretí a posledný už boli zlátaniny). A prečo? Skrátka, opičia vzbura a postuné gradovanie blížiaceho sa konfliktu je neskutočne dobre spravené. Antagónia medzi ľuďmi (ich zaobchádzanie bolo ozaj tyranské) a opicami (Cézarovi som fandil). Opice to vo veľkom roztočia a nevadí ani, že triky a efekty nie sú na dnešnej úrovni. Namiesto toho to má atmosféru, a nechápem prečo tých mizerných 40%.

Zrození Planety opic (2011)

Ďalší pokus o novú adaptáciu Planéty opíc. Priznám sa, mňa to nejak neoslovilo. Prišlo mi to len ako ďalší nepodarený pokus o prerobenie starej klasiky (hoci, nebolo to také mizerné ako Burtonova Planéta opíc z 2001), ktorej zámerom je len vytrieskať prachy z vynikajúcej starej sci-fi. Priemerné, neoslovujúce, mohlo to byť viac akčnejšie, katastrofickejšie (nie len trochu načrtnutý koniec filmu) a opice mohli mať viac priestoru. U mňa stále vedie klasika, stará, dobrá, neuveriteľná z r. 1968.

Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1980)

Zase raz pochmúrny a temný Karel Zeman. Čarodejovho učňa som poznal už z TV, ale toto som videl len teraz nedávno. Malo to v sebe prvky, ktoré mal aj Čarodejov učeň, ale skrátka - v hodnotení je to až za Krabatom. Napriek tomu, že ma to fascinovalo, tak ma od pozerania vytŕhala príliš silná, umelá a chaotická hudba. A okrem toho, niečo tomu chýbalo, niečo, čo z toho neurobilo také dielo ako Čarodejovho učňa.

Mrazík (1964)

Mrázik je klasika. Vynikajúca ruská klasická rozprávka, ktorá naozaj neomrzí. Ivan, Nastenka, Mrázik, úsmevní zbojníci, Marfa a podarená Baba-Jaga. Jednoducho dielo, ktoré ani tisíc Oscarových amerických filmov nezatieni, pretože ide o niečo, čo je typicky naše (a predsa, tie americké zlátaniny pôsobia aj tak väčšinou strašne cudzo). Ale nemôžem si pomôcť, Mrázik je najlepší v slovenskom prevedení, ale každému podľa svojej chuti.

Pyšná princezna (1952)

Rozhodne a nekompromisne rozprávka číslo jedna. Čo na tom, že má svoje roky (dnes sa točia omnoho horšie sračky), že nie je plné trikov a efektov (staré filmy sú jednoducho klasická filmárčina), že nie je plná amerikanizmu (aj tak je to úpadková "kultúra"), že postavy sú klasicky rozprávkové (kráľ Miroslav ako záhradník, starý kráľ ako ústupčivý a dôverivý, Krasomila ako pekná, no pyšná princezná, radcovia ako zradcovia) a že celé je to úplne mimo dnešnej americkej idey. Skrátka, milujem túto rozprávku o Miroslavovej zemi a Polnočnom kráľovstve.

Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Nie také dobré ako Pyšná princezná, ale napriek tomu niet čo vytknúť. Nemôžem sa ale ubrániť istej paralele medzi dobrým kráľom Radovanom a zlým Kazisvětom VI., čoby personifikácia Slovanstva a Nemectva. Neviem, tie prívesky na Kazisvětovy a jeho zbrojnošoch vyzerali ako istá obmena Hitlerovho hákového kríža. A vôbec, ideológia socializmu sa iste s týmto prvkom histórie snažila vysporiadať aj takouto cestou a nenápadne podsúvala svoje videnie sveta do filmov. Napriek tomu vynikajúca a nestarnúca rozprávka s klasickým námetom a očakávaným záverom.

Byl jednou jeden král... (1954)

Tak toto je ozaj pecka - Werich, Burian, Fr. Černý a Kopecký. Neskutočne zábavná a vtipná rozprávka. Jo, jo, je to adorácia ľudovosti, socializmu a režimu, ale mne sa to jednoducho páči. Má to čaro, je to humorné, herci sú super (až na tie Maruškine sestry), príbeh je zaujímavý. Skrátka, stará dobrá produkcia z čias Československa, ku ktorej je komentár aj tak zbytočný.

Sadko (1952)

Sadko je asi najznámejšia ruská rozprávková postava. A tak som aj k tomuto filmu pristupoval, a nebol som sklamaný. Rozprávka sa nesie v únosnej miere (žiadne prezdobenosti, prílišné krikľavé farby a hlúpy humor). Kostýmy sú oku lahodiace, interiéry slušné, charaktery typicky ruské, rozprávka má slušnú pointu, len tá ruská deva mohla byť trochu iná. A to som toto prvýkrát videl len asi rok-dva dozadu. Zaujalo ma to, ako rozprávka veľmi dobré.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Napriek svojmu roku vzniku a zámeru, ktorý je jasný v záverečnej piesni a vlastne aj počas filmu, je to môj obľúbený film. Proste klasika, Werich je pán herec, kam sa hrabú dnešní tzv. herci. Nie je to tak veľmi nabité humorom ako Byl jednou jeden král, ale aj tak je to vynikajúca komédia. Čo z toho, že to natáčali komunisti, radšej si pozriem toto, ako súčasné pičoviny tvorené v ČR a SR. U mňa nekompromisne výborný film, nech si hovorí kto chce, čo chce.

Fontána (2006)

Fontánu som videl skôr ako Requiem for a Dream. A to preto, lebo námetovo mi bola Fontána bližšie ako Requiem. A veru, ide o vynikajúci filozoficko-psychologický film (hoci trochu ťažký, zamotaný a nejednoznačný). Myslím si, že v tomto filme herecké obsadenie naozaj nehrá rolu (ale H. Jackman a R. Weisz sem aj tak pasovali). Zaujímavá kompozícia filmu (tri roviny, ktoré sa neustále preplietajú), pri ktorej je ťažké zo začiatku odhadnúť o čo ide. Veľmi zaujímavý film (u mňa lepší ako Requiem, z ktorého som na konci cítil hnus a nechuť), pri Fontáne som dostal to, čo som čakal - slušný film o láske a strate. A ešte keď je to doplnené troma rovinami, tak to zmysel filmu ešte znásobuje. A aby som nezabudol, Clint Mansell odviedol naozaj slušnú prácu (zase raz).