Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Hobita jsem viděla na půlnoční premiéře v komorní atmosféře Měšťanské besedy. Již při vstupu do kina mě zaujali nadšenci v kostýmech :) a příjemně mě překvapil horký punč. Jelikož jsem upřednostnila originální znění před dabingem, byla jsem ochuzena o 3D, které si všichni tak moc vychvalují. Je pravda, že asi 10x jsem si říkala, tady to 3D může být zajímavé, ale to bylo asi tak vše. Co se týče děje, nebyla jsem ani zklamaná ani nadšená, knihu jsem četla tak asi před deseti lety, takže si už moc nepamatuju, ale některé věci mi připadaly podivné. Co jsem si totiž pamatovala, byl pro mě Hobit takovou dětskou pohádkou, něco jako Tulák Rover. Překvapeně jsem ale zjistila, že film je spíše podobný Pánu prstenů, akční, velkolepý, občas i děsivý. Musím uznat, že knížku bych dětem četla, ale do kina bych je na první díl Hobita nevzala, hlavně kvůli scéně z Glumem, po které mi ještě teď běhá mráz po zádech. Moc jsem ale nepochopila časté záběry na Thorina Pavézu s vlajícími vlasy s pozadím bitvy. Připomínalo mi to tričko s Che Guevarou, ale na druhou stranu to byla pěkná kompozice. Když porovnám Hobita s Pánem prstenů, musím se přiznat, že při zhlédnutí Společenstva mi poskočilo srdce radostí, to se mi u Hobita stalo pouze na začátku, kdy se děje těchto trilogií střetávaly. V tu chvíli jsem měla opravdu slzičky na krajíčku, když jsem si uvědomila co všechno všechny ještě čeká. (už mě nějak nebaví sledovat prequely, radši to mám pěkně chronologicky) Nu Martin Freeman je skvělý herec (at má ručník nebo spolubydlícího detektiva), ale proti 20ti letému Frodovi, blonďatému Legolasovi a hrdinskému Aragornovi, neměl u mě moc šancí. Tak a teď už jen čekat rok na další pokračování ...

Gosford Park (2001)

Zajímavý film plný hereckých hvězd, který mi připomíná seriál Panství Downtown. Oba děje jsou podobné. Zachycují rozdílné životy vyšší a nižšší vrstvy velmi pečlivě.

Náhradnice (2011)

Klasická romantická komedie, která moc nepřekvapí ale taky nezklame.

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Musím uznat, že tato verze ve mně vyvolala obodbný hnus jako knížka, narozdíl od švédské verze, které je ve srovnání jen slabým odvarem. Z počátku jsem byla trochu skeptická k výběru hlavní hrdinky, přece jenom v tomhle mělo Švédsko s Noomi Rapace navrh. Nakonec se ale i Rooney Mara ztvárnila Lisbeth velmi dobře (až na to světlé obočí, to je fakt děsné). Děj se docela dost drží knižní předlohy, jen nevím, zda ti co nečetli knihy, se v tom dokaží rychle zorientovat. Přece jenom některé nenápadné narážky např. "jediný muž, kterého jsem se až doteď dotknul, byl můj otec" můžou být pro nepozorného diváka přehlédnutelné a tím pádem se divák ochuzuje o další rovinu děje. Trošku mě zklamal konec, jelikož kvůli cestování do Austrálie si tvůrci radši zkrátili cestu a pak jsem z toho měla guláš. Knížce se to samozřejmě v nechutnosti a hnusárnách film nevyrovná, ale snaží se to aspoň co nejvěrněji zobrazit. Společně s modroočkem, u kterého jsem každý záběr čekala větu: "Bond, James Bond.", je to docela napínavá a hnusná podívaná.

Rebelka (2012)

Graficky velmi pěkný animák, vytvářet rebelce vlasy muselo dát opravdu hodně zabrat. Děj byl pro mě ale zklamáním. Trochu jsem očekávala víc dobrodružství a také humoru pro dospělé. Místo toho jsem se dočkala jen ponaučení, že rodiče mají tolerovat své děti a děti mají poslouchat svoje rodiče.

Skyfall (2012)

Pro mě zatím nejlepší bondovka s modroočkem. Děj má spád, i když dost často je doplněn o nelogické momenty (řetěz na vagonu? kde se tam tak mohl vzít). Nejvíce mě ale zaujal hlavní padouch. Snad se mi v bondovkách ještě nikdy nestalo (krom ženských hrdinek), že by mi bylo záporňáka tak líto. Být na místě Silvi, byla bych asi mnohem horší než on, tak krutý osud ... A konec mluví sám za sebe, smutný ale zároveň plný inovací pro příští díly.

Lady Chatterley (2006)

Začátek vypadal nadějně, předlohy se jakžtakž držel, hrdinka taky docela ušla. Po dlouhé chvíli se konečně ukázal i očekávaný hajný, trošku mě zklamal ale i přesto jsem čekala, že film bude - nemůžu najít vhodné přirovnání - "zábavný". Čekala jsem a čekala, pomalu se mi začly klížit víčka, a furt nic. Pak došlo k dějovému očekávenému zlomu. V tu chvíli mi ale došlo, jaké kouzlo měla třetí varianta knihy, která dokázala popsat akt tak nemravně, že žádné natočené porno se tomu nevyrovná. Po chvílích vzdychání se zase vše vrátilo do nudných kolejích, doplněné občasnou souloží, která v poměru dnešních seriálů (Game of Thrones, True Blood, ....) ani moc nezujme. A to je vlastně vše, nechápu proč to tvůrci museli natočit tak neúnosně dlouhé.

Proboha! (2008)

Velmi vtipně a zajímavě podaný náhled na náboženství. Překvapilo mě kolik nových informacích jsem se dozvěděla, jako, že bohatí, nemůžou do božího království (takže místo tam mám zajištěno), že o neposkvrněném početí se zmiňují jen dvě evangélia (asi to byla běžná událost, tak se o tom ostatní nezmínili), že máme v sobě thetans (obdoba star warsáckých midichlorianů), že džihád je jen o politice, že mormoni nosí supr spoďáry, ... Velmi dobrý dokument pro ateisty, silně nevhodný pro jakékoliv věřící :)

Ztracená brána (2012) (seriál)

První díl zatím skvěle navázal na výbornou atmosféru Ďáblovy lsti. Nejlepší jsou zatím rýpavé hlášky na počet dílů mezi Dvořákem a Křížem, taky mě rozesmála narážka na epizodní účast Trojana :) Uvidíme, co nám v následujících dílech tvůrci přinesou. Jinak mě také mile překvapila reálnost viz Voynich manuscript. Po shlédnutí všech třech dílů, musím uznat, že kvalita se nezměnila a Ztracená brána patří k nejlepším kouskům, které se dnes v české televizi dají vidět.

Císařovna Sissi (2009) (TV film)

Romantické a klasické pojetí jako s Romy Schneider to není. Místo toho je to realističtější vyprávění, které ale opět končí v polovině života Alžběty. Nevím proč filmaři nechtějí dotáhnout tragický osud anorektické císařovny až dokonce. Mile mě ale překvapilo, že ve filmu aspoň naznačili sportovní zvyklosti císařovny, jako byly dlouhé a rychlé pochody za jakéhokoliv počasí nebo cvičení na bradlech. Škoda ještě, že nedotáhli to ztravování (místo jídla, pití hovězí krve) a chorobné česání dlouhých vlasů. Jinak i zde opět tvůrcům ujela ruka a vybrali mnohem hezčí představitele než ve skutečnosti Franz Josef a Alžběta byli.