• Krátkometrážní
  • Hudební

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Konečne sme sa dočkali toho vysneného filmového dua Leo/Brad. Veľkolepejším štýlom než Quentin by ódu na nich v dnešnej dobe nezvládol asi nik. Aj keď to možno žiadna óda nie je (Tarantino si iba splnil svoj dlhoročný sen) a oni hrali ako o život len kvôli/vďaka nemu tak v mojom ponímaní to je stále majestátna oslava herectva a unikátneho talentu všetkých zúčastnených. Scenár, ktorý diváka všemožne ohromí na nepoznanie je pri tejto réžii od počiatku zaužívaným pravidlom preto sa ho nejdem snažiť a po nádhernom zážitku ani nevládzem ospevovať. Jediné čoho sa už vážne obávam je, že ma Tarantino nakazí svojim footfetišom lebo si začínam uvedomovať, že na pozeraní detailného záberu vyložených nôh Margotky neni nič nevkusné. A EXTRÉMNY ZÁVER ma odjebal ako keby do mňa napáli raketa z bazuky, must see. Ak sa niekedy zamýšľate nad definíciou slova cool tak si pustite poslednú polhodinu. („zasraní hipisáci”)   | „Na moju ženu a moje lásky. Aby sa nestretli.” 11/10

Let číslo 93 (2006)

Ťažké skoro dvojhodinové zamrznutie vedomia. Dielo United 93, nehercami zobrazujúce rozsiahlo natočený pravdepodobný scenár rekonštrukcie neúspešného únosu lietadla zo série útokov z 9/11 na USA, dokáže dať poriadne dojímavo zabrať a zhroziť nad zverstvami akých je človek schopný. Okrem toho priamo zobrazuje totálny chaos na pozadí riadenia letov a reakcii nepripravenej armády a nevyhýba sa ani ukázaniu nejasných inštrukcii vrchného velenia, nedostatočne silných, včasných a najmä zosúladených pre odvrátenie nepredpokladanej hrozby. Nepríjemný zážitok

Hon (2012)

Nedojme ako sa predpokladá, ale moc chytí za srdce. Nepredstaviteľne zdrcujúci príbeh, ktorý poskytne človeku sondu do duše prostredníctvom divákovi naskytajúceho sa pochopenia správania oboch strán postáv a dôležito uvedomelého vžitia sa do ich situácie a jej nepredvídateľných následkov. Emocionálne vnútorne extrémne pôsobivý a výsledok až poznačenie vnímania určitých okolností vytvárajúci. Dielo nesúce otrasný obraz spoločnosti, do ktorej vypätí sa ľahko vžiť so súhlasným tónom a zároveň odmietavým pocitom. Nespravodlivosť a jej následné ťažko pohŕdavé vyčlenenie neprávom odsúdeného človeka je jedným z najťažších bremien s akými sa musí dokázať daná osoba vysporiadať a žiť s tým v doživotných následkoch. Moja piata je za Madsov ohromne umelecký herecký koncert a záver, ktorý neľútostne vyrazí dych.

Úkryt (2002)

Fincher si po namáhavých excelentných zásadných thrilleroch trochu vydýchol pri komornejšom Panic Room a ukázal, že atmosferické napätie dokáže vytvoriť aj na ploche jednej stiesnenej miestnosti. V pár momentoch mi až zrýchlene bilo srdce (mobil, linka), ale po všetkom to nedotiahnutý a predvídateľný záver pokazil. Zahrané výborne, taký Leto sa poriadne vžil do úlohy. Inak nelogického správania (zastrelenie) a jeho dôsledkov (plyn) je tu neúrekom, zato dej odsypáva razantne. Hodnotenie ma viac ťahá k 3, takže zatiaľ slabé 4. Porovnateľných veľa neni, ale napríklad podobne (ne)odlišný Buried (btw celý film v rakve) bol jednoducho oveľa lepší.

Kick-Ass 2 (2013)

Prázdny odvar variaci na nepotrebnej dramatizácii rozvíjajúcej NEcharakter postavy (hit-girl) slúžiaci pre vyplnenie širokých medzier v príbehu zavinenými vysokou nedodatatočnosťou scenáristu. Z prvého to nemá nič len postavy, ktorých imidžom sa film prezentuje navonok komicky, ale vyznieva iba trápne. Ani sa popravde nedivím, že sa to stalo osudovým zlomom v Carreyho kariére, ktorý sa tu jediný ešte celkom snažil tváriť, že vie o čo ide. Jednotka mala poriadne cool štýl s ešte viac cool soundtrackom a akciou či zábermi (slow-mo, closeup, pov, videozáznam) v odviazane vážnom a zároveň satirickom deji pričom dvojka nemá z toho vôbec nič.

Logan: Wolverine (2017)

Stark môže nakoniec len závidieť takúto odviazane srdcervúco štýlovú rozlúčku. Komiksovky sú väčšinou tak vkusne výborné keď sa zdá, že ide o úplne iný žáner (ŽolíkBatman, Deadpool), keď má produkcia rozviazané ruky a vlastnú víziu. Logana vnímam viac ako osobné rozlúčenie Jackmana a Stewarta so svojimi úlohami než ich príbehový vývoj, preto by sa tomu Stark nepriblížil ani keby dostal na to vlastný film. Po premiére som vtedy odchádzal z kina ranený, dojatý, užasnutý, strhaný, dnes som si to dal druhý krát po 7 rokoch a výsledok sa nezmenil. Po záverečných titulkoch nenachádzam slová ani myšlienky, rozlúčka je to extrémne brutálna a bolestivá a pocta majestátna. PS: škoda, že sa nezaobišli bez wtf momentu, scéna keď pozerajú videonahrávku záznam pôsobí profesionálne zostrihaný a natočený na miestach kde sa to logicky nedá predstaviť (ako držala mobil keď náhle vypúšťala deti?)

X-Men: První třída (2011)

Vaughn reálne priniesol svetlo všetkým fanúšikom divákom či tvorcom a jedinečne bohato oživil týmto výplodom filmový komiksový žáner ako taký či už je to okrem svojského štýlu dobového zasadenia prostredníctvom vynikajúceho výberu hercov (Fassbender svojim vážnym spoločenským profilom) alebo príbehu a stále sa kvôli tomu čudujem prečo to MCU ignoruje (Captain Marvel zasadené v 90. rokoch zarobilo extrémny balík tržieb až 1,1 miliardy) a nevytvorí nič napríklad z premlčaného obdobia po lusknutí. First Class je elegnatne natočená a zahraná ukážka odvážneho odchýlenia od bežného stereotypu s jedinou (opraviteľnou) vadou - strih. Svižnejšie tempo by sa určite viac osvedčilo, niektoré scény (napr. v presklenej miestnosti) pôsobia buď nadbytočne alebo pre celok o ničom.

Expres na západ (2011) (TV film)

V pohode by to stačilo počúvať ako podcast lebo pozerať tu fakt nie je čo, herci skoro nič nehrajú len vedú dialóg. Veľká kopa zaujímavých myšlienok a pohľadov, ktorá sa nedá na prvé kompletne pobrať a miestami ich k tomu chŕlia príliš rýchlo. Pri 90 minútovej konverzačke o ničom som očakával naozaj sofistikovane napísané dielo aby upútalo, lenže naopak výsledku by prospelo značné skrátenie. Záver sa dá síce vyložiť všelijako alegoricky, ibaže až na v jedinom priestore kvalitný herecký výkon sa absolútne nič nekonalo, iba sa nevyhnutne odbil. Nezanechalo žiadny efekt

Marvels (2023)

Dalo sa to užiť. Aj keď to je miestami trápne, lepšie ako otrasne nezvládnutý tretí Ant-Man. Cieľovku by to myslím trafilo preto nechápem ten horibilný prepad tržieb. Buď ľudia fakt stratili záujem v komiksovky (čo vyvrátil minimálne Gunn) alebo sú unavení zo stagnujúcej kvality produkcie a zároveň stratili v ňu dôveru alebo bola proste len nedostatočná reklama. Na vypnutie super, ale kebyže si to mám pozrieť druhý raz tak moje hodnotenie prudko klesne. Práve preto nepíšem o smiešnom scenári či niektorých výkonoch, snažil som sa nevšímať.

Bohemian Rhapsody (2018)

Tým, že nie som v žánri zainteresovaný a z ich najznámejších hitov poznám len krátke úryvky som zostal šokovane odmeraný a zároveň veľkoleposťou ohromený. Keď čítam o nejakých režisérskych nezhodách a že sa ani poriadne nevie aké časti kto točil ma výsledok pozitívne prekvapuje o to väčšmi. Opatrný prístup ku kontroverznému spôsobu života Mercuryho kvôli ohľadu na bežného diváka je citeľný a vyplácajúci sa, nič nepôsobí príliš nechutne ani prehnane. Rami Malek predviedol veľký talent stvárnením reálnej osoby, ale nepresvedčil naplno. Možno keby vynechali prehnané closeupy naň. Skutočne oddané prevtelenie, až chorobné, sme mohli vidieť napríklad u Jima do Andyho. Keďže nie som fanúšikom Queenu som sa mohol na film pozerať bez očakávaní, vedomostí a zaujatosti takže rozsah príbehu neviem zhodnotiť, jediné čo mi v ňom chýbalo aspoň okrajovo (nie jednou vetou) bol raketovo všetkých dokopy predbiehajúci sólista a King of pop, ktorého sfilmovania biografie (nikto odvážny sa nenašiel) sa snáď ešte dožijem. Záver filmu vidieť v kine bolo zážitkom aký ma nachvíľu vedel preniesť "do Vesmíru" s husou kožou aj na hlave.