• Thriller

Pád (2013) (seriál)

Po první sérii jsem byl trochu v rozpacích, protože nepopiratelné kvality seriálu (psychologie hlavních postav, celková atmosféra) byly rozrušovány řadou dalších dílčích motivů, které do celkového obrazu zdánlivě nezapadaly. Druhá řada ale dílo korunovala a výsledkem je mrazivý příběh dvou velmi zvláštních individualit - predátorů, kteří dokážou kořistit ze světa kolem, protože na rozdíl od jejich okolí mají jen velmi málo slabin. Oba žijí ve vlastních uzavřených myšlenkových světech, oba pronásledují slabé nebo neposlušné "kusy" ve svém okolí a oba stojí jen díky společenské konvenci na opačných stranách zákona. Kdo bude v našem ideově rozříštěném a morálně ambivalentním světě úspěšnější? Napínavé, znepokojující, hypnotické. Jo a Gillian Anderson je tam zatraceně sexy.

96 hodin (2008)

Možná je to tím, že jsem se k tomuhle "kultu" dostal až teď, ale neoslovilo mě to. Je to sice akční jízda, ale kromě politicky nekorektní brutality není vlastně ničím zajímavá, prostě taková cesta z bodu A do bodu B, rychle a bez zastávek. Příběh řídký, postavy si ani nestačíme zapamatovat, než je někdo zabije, obligátní balkánští padouši... Srovnání s bourneovkami je zcela mimo mísu a na vrcholné seagalovky (Glimmer Man) to taky nemá. Je to jenom film o mlácení, v podstatě něco jako bijáky s T. Hillem a B. Spencerem, jenom bez legrace a se spoustou krve.

Špinavý prachy (2014)

Solidní pomalá kriminálka opřená o kvalitní herecké výkony, ale se slabším scénářem, jakých se v poslední době objevilo víc. Dobře se na ně dívá, ale v paměti příliš neutkví (z letoška třeba Blood Ties... a vzpomíná si někdo ještě na Killing them Softly z roku 2012?). Tom Hardy je bohužel příliš nevýrazný a Noomi Rapace si střihla už kdovíkolikátou verzi "děvčete s problematickou minulostí a jizvami/tetováním". Hezký zvrat na konci a účast Jamese Gandolfiniho však film povyšují nad průměr.

Vexed (2010) (seriál)

První tři díly s Lucy Punch jsou velmi dobré. Čekal jsem sice ohňostroj černého humoru ve stylu "Touch of Cloth", ale i tak jsem spokojen. Partnerské špičkování a úlety obou detektivů jsou sice poměrně civilní, nicméně charisma herců, celková nálada a třeba taky soundtrack dělají ze série velmi příjemnou a trochu trhlou moderní variaci na Dempseyho a Makepeaceovou.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Po slabé dvojce překvapivě koukatelné, i když nejlepších je prvních cca 30 minut filmu se Snipesem. Pak už to není taková palba ani co se týče akce, ani co se týče hlášek, ale pořád dobrá zábava. Nic víc, nic míň.

Američan (2010)

Film, který jakoby byl natočen před 30 - 40 lety. Pomalé a málomluvné drama o muži, který se naučil nikomu nevěřit a k ničemu se nepoutat. Až azyl (nebo spíš exil) v malém městečku jej přiměje přijímat pomoc a dá mu příležitost najít přátelství a snad i lásku. Podaří se mu pomocí svého instinktu zabijáka odrazit hrozící nebezpečí a uniknout k nové budoucnosti, která mu kyne? Podobnou zápletku známe z řady filmů, ten Corbijnův však vyčnívá z řady a lze jej postavit po bok žánrové klasice třeba takového Melvilla nebo Deraye. To vše díky precizní práci s obrazem, která nezapře Corbijnovu dávnou kariéru fotografa, a hereckému výkonu G. Clooneyho, který často připomene třeba mladého A. Delona. Přestože příběh plyne pomalu a jakoby bez zvratů, najde se v něm dostatek napětí a pečlivě dávkované akce.

Nejhledanější muž (2014)

Další povedený kousek A. Corbijna. Politicko špionážní thriler s výrazným existenciálním a společenskokritickým přesahem, který připomene evropskou žánrovou klasiku 70.let nejen pomalostí, důrazem na postavy a nedořečeností zápletky, ale také fenomenálním hereckým výkonem P. S. Hoffmana, který mi svou "rezignovanou odhodlaností" silně připomněl L. Venturu. Nepřímočarý a nejednoznačný příběh, který divák postupně rekonstruuje z náznaků a útržků dialogů, ztracených ve zdánlivé všednosti zachycovaných dějů nebude asi kasovním trhákem, mě (a asi i dalším staromilcům) ale udělal radost a zajistil zábavu na dalších několik sychravých večerů, kdy se k němu budu rád vracet. Jediné co bych filmu vytknul je jeho téměř výhradně anglická jazyková výbava. Chápu, že čečenský běženec bude asi s německou sociální pracovnicí mluvit lámanou angličtinou, ale jinak by měli Němci mezi sebou mluvit německy, Arabové arabsky atd. Na mě ta neustálá angličtina (turecká azylantka žijící v Německu mluví anglicky s německou právničkou!) působila rušivě. Je to ale jen drobný nedostatek, vynucený asi účastí velkých hvězd anglicky mluvící kinematografie. Pro mě jeden z filmů roku.

Super 8 (2011)

E.T. meets Stand by Me meets Alien. Vědeckofantastická linie je poměrně slabá a klišovitá (i když ty divné kostky byly super), linie dospívání a dětského přátelství mezi kluky, které se musí vyrovnávat s vpádem dívčího elementu, výtečná - proto je také první polovina filmu, kde se mimozemšťan ještě neobjeví, vrcholem snímku. Závěr nejdříve s 'dungeon style' honičkou a pak ohňostrojovým finále bohužel příběh dost sráží, ale divák stržený zručně vyprávěným příběhem si to uvědomí až ex post. Kvalitní řemeslná pocta klasickému Spielbergovi s občasnými záblesky filmařského génia.

Oblečen na zabíjení (1980)

Solidní film, který sice trochu sráží řídký scénář, ale filmový fanoušek si i tak může užít pár brilantně nasnímaných scén, které často připomenou hojně připomínanou hitchcockovskou inspiraci (galerie, metro). Můj oblíbenec Michael Caine nemá bohužel moc co hrát.

Manhattan (2014) (seriál)

Jedno z příjemných překvapení letošní seriálové sezóny. Velmi zajímavý námět však trpí ve střední části série přílišným tříštěním motivů a dějových linií. Ty hlavní a nosné jsou velmi dobré (soupeření dvou koncepcí konstrukce atomové bomby, všudypřítomná podezíravost a orwellovská atmosféra, krize vztahů pod tlakem těžké doby a olbřímí odpovědnosti), ty ostatní jsou často jen hrubě nahozeny (změny v postavení žen,které přinesla válka, přetrvávající rasismus americké společnosti a necitlivost k původním obyvatelům, sexuální otevírání prudérní americké společnosti...) a bohužel často působí neústrojně či přímo rušivě. Nicméně když se seriál zaměří na hlavní téma atomového výzkumu a možné špionáže, má to grády a spád posledních epizod první série je strhující. Těším se na druhou.