• Thriller

REC 3: Počátek (2012)

Neviem čo má táto tragikomická fraška spoločné s hororovým žánrom, a takisto so sériou REC, kde okrem názvu nemá spoločné nič. Úvod vo forme svadobného obradu bol super a fakt som netušil čo sa s tým filmom stane už o pár minút... Samotný dej sa odohráva vo vile, kde prebieha hostina, takže celý čas sme sledovali ako hlavné postavy behajú po miestnostiach a pozemkoch sem a tam, a snažia sa ujsť pred zmutovanými bratrancami a tetičkami, na chvíľu som zazrel dokonca Miloša Zemana (a to bez prdele). Celý film sa nesie v komediálnom duchu, postavy sa správali štýlom, že nikto nič nemyslí vážne a tie dialógy na vážnosti tiež nepridali.. O hororovej atmosfére nemôže byť ani [reč]. Od polovice to bolo pre mňa len čakanie na koniec.. Tú jednu hviezdu dávam vo viere, že to chceli fakt pôvodne natočiť ako paródiu, ktorá by si viac ako 1* ale aj tak nezaslúžila. █ edit: tak som to zrejme vzal až príliš vážne, práve čítam komentáre ostatných, a vidieť že znechutení sú práve tí, čo sa chceli báť.. tí ostatní čo to berú ako gore odvaz sa na film dívajú triezvejšie.. Nuž, značka REC si spravila meno práve v atmosférach...

Žena v černém (2012)

Hneď prvá scéna spravila na mňa dojem, takže po tomto som si vravel že to nemôžu posrať. Vidno že si dali záležať na prostredí a celkovo na vizuálnej stránke, pri rekonštrukcii prešperkovanej viktoriánskej éry sa ukázala tá anglická precíznosť a perfekcionizmus. Čo sa týka ľakačiek, formálne nič nejak extrémne prevratné, ale boli správne zosúladené a vystupňované, takže vidieť, že aj úplne jednoduché nápady dokážu vybudiť, ak ich vedia kvalitne natočiť, čo sa im podarilo. Samotná atmosféra bola trochu rozpačitá.. V hororových scénach bola dokonale vybudovaná, avšak keď práve o nič nešlo, tak ma začínala chytať nuda, čo by sa nemalo stávať.. Záver takisto fajn, spokojnosť aj s hereckým výkonom Harryho Pottera, rozhodne doporučujem ako jeden z tých lepších atmosférických hororov.

Agresivní virus (2014) (seriál)

Po prvej časti to vyzerá fajn... Možno mohli viac brzdiť s tou Scifi/fantasy zložkou, verím že by to šlo aj bez toho.. keby tam nemiešali tie bizarnosti bolo by to zatiaľ za 4-5*, aj keď po pilote mám pocit že to bude smerovať presne opačne ako by som chcel, a práve na tom fantasy bude celý seriál stavať... počkám si na ďalší diel :)

Baby Blues (2008)

"Niekedy sa ženy tak cítia keď porodia dieťa. Prejde to." Wohooou popôrodná depresia je riadne svinstvo. Nuž a pani Matka je správne pošahaná od začiatku, hrozivá. Ak by som mohol tým deťom dať jedinú radu, tak aby poslúchali túto ženskú a to na slovo. Hlavne ak pani Matka neznáša deti a psy, a detský krik pri idylickej večeri je pre ňu posledná kvapka pred tým než ju chytí amok. Pokiaľ mal otec v kamióne veget, jeho potomkovia to už mali v tomto momente zrátané. Ešte pred tým, než sa film pretaví na obyčajný slasher, môžme vidieť jednu dokonale natočenú scénu výchovy, na ktorú som pozeral s otvorenou hubou a len kvôli nej odporúčam vidieť tento film. 70%

V bolestech (2013)

Spočiatku som sa nechal zmiasť štýlom točenia, keď chalani natáčali zážitky z cesty a každú sekundu cez obraz behali stupídne animácie a podobné hovadiny, díky bohu že s tým po 20 minútach prestali a začína pravý FF. Dvaja priatelia Clif a Derek sa vydajú do zahraničia, kde sa Derek hneď vyspí s náhodnou ženskou, ktorá ho nakazí nejakým svinstvom, vďaka ktorému získava nadľudské sily. V prvej polke filmu sa dozvedáme čo je vlastne vo veci a pomaly nabiehame na pointu, naplno sa to rozbieha v druhej polke, kde už nakazený Derek medzitým začína vyvádzať. Vidieť snahu o originalitu, pretože kým v iných hororoch "obyčajní ľudia" bojujú proti nakazeným a zrejme by práve kamerovali Dereka, teraz je to presne naopak, dostávame unikátne zábery z pohľadu nakazeného, ktorý bojuje zároveň sám so sebou. Čo ma mrzí, že z tohto nápadu mohli vytrieskať viac, keďže márne som čakal na výraznejšiu akciu a napätie. Každopádne za námet **

KR 13 (2009)

Odovzdať mobily, hodinky a ide sa do prázdnej bielej miestnosti bez ničoho. Ako to už býva zvykom, stretne sa v nej skupina ľudí, ktorí sa postupne musia navzájom eliminovať až ostane posledný víťaz. Tentokrát sa tam stretnú dvaja muži, žena a černoch, od kamery na nich bude dohliadať kríženec A. Hopkinsa, S. Ballmera a B. Willisa v jednej osobe. Vždycky od filmu s podobným motívom čakám, že sa konečne niekto pohrá s psychológiou postáv, aj tu som zahliadol nejaké pokusy ale inak žiadna sláva.. Mohol by som to prirovnať ku Kocke, konkrétne Kocka 0 a k Exam. Rovnako ako v Kocke 0, aj tu sa stretávame s obidvomi stranami deliacej steny, či už so šéfikmi projektu, alebo so samotnými aktérmi v miestnosti. K Exam sa to hodí asi najviac samotným motívom, aj keď narozdiel od Exam, tento snímok ma až tak extrémne nenudil, ale zároveň ani výrazne nenadchol. Okrem strelby z pištole tu nie sú žiadne výraznejšie vraždy.. Taký slabší priemer by som povedal.

Pitevna (2006)

Nie je pitva ako pitva. Prvú tretinu hodnotím super. Fajn príbeh, každú chvíľu ľakačka a mrazivé scény, to som dával filmu ešte akú takú nádej. Hneď po pútavom začiatku ale nastúpil ťažký amaterizmus, začali sa dokola omielať furt tie isté strašidelnonudné scény a príbeh už začínal naberať typické ázijské chaotické grády. Začala transformácia z hororu na kriminálku, keď už sa snažíme zistiť kto/kde/kedy/prečo straší, lenže bez akejkoľvek atmosféry, so scenárom napísaným očividne z donútenia.. hej a takisto mi už každú chvíľu šli rupnúť nervy z neustáleho ustráchaného pohľadu hlavnej hrdinky a toho jej večného uľakaného ojkania... Koniec bol velmi slabý... Jediné čo mi ostalo v hlave bola scéna z prednášky s premietačkou.. a chytľavý soundtrack.

Noční autobus (2008) odpad!

Nehorázna kravina - hovnovina. Pamätám sa že tento film som pozeral cez skúškové, keď som niekoľko dní nepil nič iné len redbull a mlieko, a síce matiku som sa vkľude vydržal učiť do 4 rána, tu som zaspával čo 5 min. Autobus ktorý ide nikam, s 5 unesenými ľuďmi a magorom za volantom, sem tam niekto niečo povie.. Po 30 minútach a asi 5 totálne presraných zjavných možnostiach únoscovi ujsť som sa na to vysral.. Keď niekto dokáže poviazať únoscu, namieriť mu zbraň k hlave, ujať sa riadenia autobusu a aj tak to potom všetko dodrbe.. no čo k tomu dodať.. snád len že po 2h sťahovania v HDčku ten film vyletel z harddisku do 5 sekúnd, a to prekonal aj všetkých pánov prsteňov (shift + delete = 10 sekúnd)

Oculus (2013)

Luxusný film. Zo začiatku ma štvala kopa zbytočných kecov, ale za tú atmosféru čo prišla hneď potom im to dokážem odpustiť. Film stavia na motívoch súčasnosti aj retrospektívy, ktorá nie je len vo forme útržkov spomienok, ale je značne zastúpená, vytvára akúsi druhú príbehovú líniu, ktorá mi strašne pripomenula Shining. Obidva časy sa navzájom logicky prelínali, pričom to vôbec nebolo otravné. Takisto sa autori snažili vyhnúť klišé, na ktoré som zvyknutý z podobných filmov, avšak hlavne v posledných 10 minútach padli do určitého stereotypu, ktorý si sami vytvorili, nieže by ma to nejako extrémne štvalo, ale mohli si to odpustiť, rovnako ako plytvanie duchmi v niektorých scénach. Inak horor je postavený na postupnom stupňovaní atmosféry, podobne ako v spomínanom Shining, taktiež na ľakačkách, a čo ma potešilo najviac, na konečne kvalitne natočených halucinogénnych scénach. 95%

Pokoj 1408 (2007)

Dosť ťažké k hodnoteniu popravde. Začiatok fajn, narozdiel od ostatných filmov kde je úvod len nutné znásilnenie, teraz už samotný úvod zaujme a poslúži ako svižné vhupnutie do deja. Pre Mike-a, lovca duchov, nie je žiadne strašidelné miesto dosť strašidelné, preto sa nechá ubytovať v hotelovej izbe, kde zomrelo v priebehu rokov až 56 ľudí. Zo začiatku má len ľahké halucinácie (skutočne?) a začína sa budovať nahustená atmosféra, ktorá sa ale v poslednej tretine zmení na príliš silné scifi, navyše strašne predvídatelné. Ale aj pomedzi všetok ten chaos na konci sa objavili scény, ktoré dokázali vyvolať slušné zimomriavky. Čo sa týka hororovej atmosféry a ľakačiek, čakal som viac a aj samotný film by ich vedel z námetu vyťažiť viac. Inak réžia super, verný prevod Kinga na plátno, ten Kingov rukopis bol cítiť. //práve som videl alternatívny koniec, no skoro ma drblo, zimomriavky a ľakačka ako prasa. Rozhodne treba vidieť.