Lásce na stopě (2001)

Kolem jedné z nejstarších filozofických otázek se točí tenhle romantický film - existuje svobodná vůle, nebo naše kroky řídí nevyhnutelný osud? Osud, který nás navzdory všemu vždy dovede tam, kam se máme dostat, nebo naopak ať se snažíme jak chceme, pokud nám není osudem dáno, navzdory vší snaze se prostě věci nepodaří? A co "spřízněná duše", osoba jež nás doplňuje a je naší součástí, jako jedna rukavice z páru a kterou bychom měli v ideálním případě najít, aby náš život za něco stál? Potřebujeme mít některé kapitoly našeho života ukončené, než se budeme schopni pohnout dál? Zásadní otázky, které film řeší v rámci romantického příběhu. Za mě osobně vše spěje k otázce/odpovědi kamarádky hlavní hrdinky..."pokud existuje nezvratný osud, proč bychom vlastně vůbec měli něco řešit a ráno vstávat z postele?". Samotný film lepší průměr, skvělý Eugene Levy v jedné z vedlejších rolí by mohl aspirovat na titul Opruzáka roku:). 60%.

Šest dní, sedm nocí (1998)

Velmi průměrný film, uplácaný jako letní záležitost a stavějící na známých jménech. Slabý příběh a netuším, čím by měl stárnoucí pilot tuhle ulítlou redaktorku přitahovat (nebo ona jeho). Navíc jako vždy příšerný David Schwimmer v jedné ze svých typických rolí (bože, ten snad fakt hraje sám sebe), už chybí jen Rachel a jejich věčné rozchody. Mimochodem - jasně, po dvouminutové instruktáži před Harrisonovým upadnutím do kómatu dokáže zvládnout přistání s poškozeným letadlem na mořské hladině každá káča:).

Enderova hra (2013)

Opravdové zklamání - kvůli snaze získat masy diváků natěšených na vesmírné bitvy film víceméně zcela ignoruje pojetí knihy (a jejích pokračování). Tam kde kniha sází na Enderův vnitřní svět osamělého geniálního chlapce nám Hood podsouvá bombastické efekty. Kde je v knize Ender líčen jako citlivý dětský vojevůdce zmítaný vlastními vnitřními krizemi, je ve filmu protlačován malý dokonalý voják. Spíš vojáček. Plus Ford mi jako Graff vůbec nesedí. Extra body nahoru za naopak skvělé ztvárnění Bitevní místnosti. Celkově ale slabota, úžasná kniha by si zasloužila věrnější zpracování. 40%.

Krvavý sport (1988)

Asi nejlepší Van Dammův film vůbec. Skvělé, nekomplikované, adrenalinem našlapané osmdesátkové béčko. Úžasné závěrečné klišé, kdy si Žánklód vybaví svůj tréning (jak jinak) zaměřený samozřejmě na boj poslepu a zcela férově (jak jinak) a slavně zvítězí nad podlým Chong Li, kterému k vítězství nestačí ani triky s drogami hozenými do belgických očí (jak jinak:)). Extra body za vyměněnou minci, rozštěp mezi židlemi a samozřejmě nesmrtelný úder di mak:)!

Austin Powers - Goldmember (2002)

Nemůžu si pomoct, ale Austin Powers je podle mě nedoceněná perla. Prakticky každý z dílů a Goldmember zvlášť. Geniální Mike Myers tentokrát v čtyřroli Powers/Dr.Evil/Fat Bastard/Goldmember. Geniální rozhovor na téma "Austinův fažr" by se dal tesat do kamene. A kdo nemá Goldmembera rád...eat some shit..ake mushrooms:)! 85%

Muž taiči (2013)

Ne tak tohle za mě opravdu ne. Reevese mám rád a ačkoliv si nemyslím, že to je nějaký extra herec, ve většině svých rolí je uvěřitelný, byť trochu prkenný. Tady se ale žádný další Matrix nekoná (I know kung fu...show me:)) - Reeves působí oproti agilnímu vytrénovanému Tigerovi jako líná herka a divák si jen přeje, aby mu tajčiman konečně nakopal zadel a ukončil tu trapnou frašku.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Navzdory klasickému Allenovskému tématu, sympatickým hlavním hrdinům, velmi příjemné hudbě a krásnému prostředí mé oblíbené Barcelony jen šedivý průměr. Na rozdíl od ostatních filmů Woodyho film určený k jednomu podívání a zapomenutí. Neustálé vysvětlování děje a emocí postav vypravěčem k filmu vůbec nesedí. Sakra Woody, tohle jsi vždycky dokázal vystihnout bez řečí...!!

Vetřelci (1986)

Skvělý akční nářez - nostalgicky vzpomínám na doby, kdy jsme na Vetřelce koukali s kamarády na základce a ani příšerná kvalita dostupných kopií a jednohlasý dabing německého originálu nedokázaly potlačit, jaká to ve své době byla pecka. Přestože tady mariňáci kosí vetřelce po stovkách a víceméně tak popírají fungování ostatních dílů (kde jeden vetřelec dokáže vyhladit celou posádku či v případě Vetřelce 3 celou stanici), zůstává tenhle díl naprostou klasikou. Nejlepší hláška "Vasquezová, spletli si tě někdy s chlapem?" "Ne, a tebe?":). Director´s Cut - splněný fanouškův sen, ačkoliv vystříhané scény nijak neovlivňují děj, je očividné, že takhle to chtěl mít Cameron vymazlené od začátku. 90%.

Propast (1989)

Podle mě jednoznačně nejslabší film jinak brilantního Jamese Camerona. Extra body za hutnou a tíživou atmosféru podmořské stanice, sympaťáka Eda Harrise a skvěle psychoidního Michaela Biehna v hlavních rolích. Přesto, slabota a maximálně 50%.

Titanic (1997)

Film na který se nezapomíná. Jiskření mezi Leonardem DiCapriem a Kate Winslet působí naprosto věrohodně a divák na konci nenápadně schovává do kapsy probrečený kapesník, že měli jen tak krátký čas na svoji lásku (byť logicky je to samozřejmě blbost a v reálném světě by plebs zůstal s plebsem v podpalubí a neproháněl by se po horních palubách mezi aristokracií). A přesto - Cameron to má vypočítané na efekt a skvěle to funguje - silný příběh, vynikající filmařské řemeslo a kočkoidní Winsletka v hlavní roli. Plus jako bonus vzpomínka na tehdejší vtípek Mareše a Hezuckého z rádia, kdy se po okřídlené větě "Jacku, já letím", ozvalo "vypadni, tady jsme byli první my":))).