Zrození Planety opic (2011)

K mému, né však všeobecnému, překvapení ztratil Fassbenderův Magneto pozici nejlepší filmové postavy roku, protože co tady předvedli týpci z Wetty, vedení Rupertem Wyattem s nemalým přizpěním Andy Serkise byl zážitek s velkým Z. Když přišlo v polovině filmu na lámání chleba a hlavní postava dostávala titulního názvu filmu tak jsem ani nestíhal jíst popcorn. Díky režisérovi, protože někdo musel vědět, jak mají dané záběry vypadat. Díky Weťťakům, protože Ceasar byl k nerozeznání od reality a díky Serkisovi, protože podle někoho to museli renderovat. Kvůli němu by se doopravdy mělo orodovat za udělení ceny pro CGI postavu. Zrození planety opic má své mouchy a škarohlíd si může najít chybky i na výše zmíněných, ale kvůli oné prostřední pasáži nemůžu jinak než za plný počet. PS: Závěrečná scéna je tak jednoduše udělaná a přitom nikoho v ničem nelimituje kam až může dosáhnout námět na sequel. Mazec.

X-Men: První třída (2011)

Strašně mě štve, že jak se Amíkovi nezabalí kus dobré filmařiny se schyzmatem comicsové předlohy do konzumního balíčku, tak si prostě nenajde cestu do kina ke kase. Že potom ani nechce přijmout, že kromě toho že ústřední dvojice, ve které je jeden šikovnej na železo a druhej je machr přes genetiku, má úplně obyčejné motivy, o kterých byly natočeny už desítky filmů a že i ten scénař naroubovaný na historické realie má hlavu a patu. Pak taky příjde o ultimátní první polovinu, kde se hlavní postavy doslova rvou o to, kdo má větší charizma (tady nejde zapomenout na Kevina Bacona), abych s přihlédnutím k druhé polovině zjistil, že na plné čáře vyhrál Michael Fassbender. Stašně rád bych se dočkal pokračovaní, ale v zákonech Hollywoodu je snažší dostat do kin postiženýho bratrance Wolverina (který si tady mimochodem vystřihne luxusní cameo), než tyto skvělé Prvňáky.

Dívka, která si hrála s ohněm (2009)

Muže, kteří nenávidí ženy udělal onen příběh cca 30 let pohřešované vnučky, jednoho švédského pracháče, a ústřední dvojice byla zajímavá tak akorát co se o ní divák ve zkratce dozvěděl. Bez dobrého příběhu, ale bohužel neutáhnou film, s jehož námětem vznikají kařdý rok jak na běžícím páse desítky výtvorů v Rumunských horách v hlavní roli se Seagalem. Protože jsem knížku nečetl, můžu se jen domnívat, že obsahovala poutavější dějové linky, které extrahované na filmové plátno talentem takového režiséra jako Fincher zboří v Americe kasu.

Captain America: První Avenger (2011)

Teměr každý heroic film je tak dobrý, jak dobrého má záporáka, a tady s Hugo Weavingem nešlo šlápnout vedle. Jinak jsem víc než mile potěšen jak se scénaristi s režisérem popasovali s pozice Prvního, který musel jít jako poslední, a přitom semtam pomrkávat na ostatní superhrdiny (starý Stark, kostka, Bifrost). Malá špetka zklamání ve mě přebívá, protože jsem očekával epičtější závěr, ale to je jako vždy u originu cena za vykreslení charakteru postav. Palec nahoru za první "náborouvou" polovinu, kdy se týpek v trikotu z americké vlajky neprodával jako balíček už tak klasického amerického patosu. Druhý malý palec nahoru za konec Red Skulla, ten charakter má potenciál.

Kamarád taky rád (2011)

Tak ve mě převažuje jenom nadšení a do plné palby chybí Mile s Justinem jen lepší, né tak unylý, konec. Jinak jsou Kamarádi na šuk příjemným osvěžením v rámci žánru romantické komedie. Ad 1) ústřední dvojici to spolu jde, ad 2) rozdílnost je překvapivě řešena geograficky, ad 3) Woody Harrelson a Patricia Clarkson rules a celkově je ve scénaři hned několik neotřele řešených klíšé rom-comu. PS: Jsem zklamaný, že už je Mila taková hvězda, že se jí musí dublovat holý zadek. Sucks!

Hard Boiled (1992)

Jooo, to byly doby, kdy se v HongKongu vyráběly bouchačky s nekonečnými zásobníky a Chow Yun Fat byl největší obouruční řezník na Dálném Východě. Stunti se museli naskákat po zásahu kulkou a semtam se i nechat zapálit. To už se nikdy nevrátí.

Taxikář (1976)

Budu si pamatovat extremně vulgárního Scorseseho, Keitela s dlouhýma vlasama (weird Mr. Wolf), líbeznou Cybillu a víc než solidně hrajícího De Nira, ale to je tak všechno, protože jsem se několikrát stratil v jeho motivech a hereckých kreacích. Nebyl jsem si jist, jestli toho magora hraje nebo jím je, popřípadě by mi mohlo celou jeho postavu osvětlit, kdyby mi řekl, proč má problémy se spaním. Prostě mi jeho chovaní k mladičké Fosterové neštymovalo s chovaním k Shepherdové. Snad jsem to někde neminul. Víc než 3 ale ode mě Taxikář nedostane.

Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Tak jsem zas jednou podlehl vlně fanouškovské skepse a zbytečně dlouho jsem vyhýbal příjemnému filmovému zážitku. Je pravda že po pár dnech ze mě skoro všechno vyprchalo, ale za to přece filmu a pocitem "vejdi a neuškoď" nebudu dávat podprůměrné hodnocení. Jerry B. prostě ví, jak si pohlídat produkt, i když tady je režie jedna z nejslabších věcí, ale nad to je na Pirátech vidět, že se snažili předat nějakou tu myšlenku. A proto jsem se během sledovaní ani na chvíli nenudil. Jedna z mála výtek je, že nástup a představení nových hlavních postav je trochu slabý a tím pak ve mě nezanechali takovou jizvu, jako třeba Davy Jones. Čtyři hvězdy ale zcela po právu.

Rychle a zběsile 5 (2011)

Suverenně největší krutor a zřejmě i válec roku byl The Rock, jeho výstupy nemají sebemenší vadu a jeho romantická chvilka s Vinem je stokrát lepší než celý Expendables dohromady. Paul Walker už regulérně podědil funkci podržtašky a i vedlejší postavy jsou svými epizodkami zábavnější popřípadě příjemnější na pohled (Elsa s Gal). Záporák se svým nohsledem jsou jak z encyklopedie akčního žánru což s připočtením akčních scén evokuje krásy přelomu osumdesátek a devadesátek, kdy se akčňáky nedělaly jedničkama a nulama, popřípadě epileptickým střihem a kdy vznikly nejlepší filmy žánru. Na 5 * se Rychlá Pětka nedostala jen o fous, kdy mám pocit, že tvůrci až moc tlačili na pilu, aby byli cool pro dnešní diváctvo. PS: Ještě teď si trhám vlasy, že jsem byl liný si na to zajít do kina. Třikrát fuj, lenosti.