• Thriller

Medianeras (2011)

WHERE IS WALLY? O tom, ako nám internet priblížil svet, ale vzdialil život. O tom, ako nás unavuje zdravý životný štýl (chodíme plávať len preto, aby sme si počítali bazény a nie pre čistú radosť). O "až" budhistickej vlastnosti - tzv. náladovom termostate - nastaviť sa tak, aby veselý deň nebol až tak veselý a smutný až tak smutný. O rane kladivom do hlavy, o ďalšom rovitrole. O Woodym, o námorníckom tričku. Pre tých, čo nepochopili pointu (a že nás bolo): opýtajte sa v záverečnej scéne WHERE IS WALLY? LÁSKA.

Dýchat (2011)

Konvenčné, televízne spracované, s dvoma silnejšími scénami, s parametrami titulu do TV a nie na festival.

Víkend (2011)

TRULY, MADLY & DEEPLY (a s hviezdičkou), resp. modelová snímka na odhalenie tolerancie, hraníc a pochopenia v každom z nás.

Požáry (2010)

Silná predloha v rukách výnimočného režiséra, ktorej ale nesedí retrospektívny spôsob rozprávania a zbytočná doslovnosť v závere (oboje mi opakovane pripomenulo Madisonské mosty). Ide o očakávania diváka, či chce klasicky vystavanú príbehovú šablónu alebo nie. Ja určite (NIE).

Máme papeže! (2011)

Kongeniálne spojenie autorskej odvahy, inteligencie, individuálnej múdrosti a pokory. Jednoduchý nápad, univerzálna myšlienka - VIERA, viera v seba samého, zmysel existovania, miesto pod slnkom vs. všeobecné i konkrétne očakávania spoločnosti (a normy). Silne polarizujúci film, v ktorom sa pochybnosti dajú vnímať i ako hrozba, ale zároveň poľudštenie hlavy cirkvi. Je len na každom z nás, čo hľadá (a čo nájde). Plný počet za zimomriavkový záver.

Simple Men (1992)

Hartleyho dar postaviť text na brisknosti dokonale funguje hodinu, príchodom otca na scénu sa príbeh (i dialógy) zamotávajú, čím sa film stráca v autorskej šedi tak nechcenej u podobne talentovaného autora. Škoda. Menej vie byť viac.

Melancholie (2011)

LARS & HIS REAL GIRLS. A môj vlastný svet absolútne odlišný od Larsovho, "vďaka" čomu sa tentokrát naše planéty obišli. Dobré pre mňa, čoby človeka, horšie pre mňa, čoby diváka. Vizualizácia v snových sekvenciách, očividne inšpirovaná pánom Crewdsonom, ma každopádne dostala. Gregory Crewdson

The Daisy Chain (2008)

Až príliš diétne (multižánrové & debutové) sústo.