Bývalý detektiv se ujme vyšetřování záhadné vraždy, ke které došlo na americké vojenské základně. Pomáhat mu přitom bude mladý kadet z West Pointu jménem Edgar Allan Poe. (Netflix)

kafe.srkal

Co se týká stránky vizuální a kompoziční byla jsem nadšená. Pokud si stejně jako já potrpíte na chladné a temné scenérie, bude jich tu na vás čekat kopec. Ze zbytku jsem ale poměrně zklamaná. Zápletka sice ze začátku vypadala slibně, ale postupně postrádala gradaci a vlastně i význam. Charaktery mi přišli ploché. Pro Bale mám slabost, ale i jeho hloubavé a tajemné pohledy mě začaly dost nudit. Pořád přemýšlím jestli si tvůrci mysleli, že postava Edgara A Poea přilákala víc diváků nebo si prostě jako kinematografický Babica řekli, že tam nějak zapadá. ()

ThoumY

Cesta na horu Slibů, jak že nám to ten pečlivě vytříbený herecký komparz špičkových troubelínů vymaluje tu geniální a nečekanou, nekonvenční a originální, záhadnou a poetickou, děsivou a vybledlou historicko-mysteriózní-thrillero-fantasy-hororovou, a snad všechny existující žánry do kopy látající, kriminálku do bledě modra, je až bolestně plná Chybů, spíše sestupů než výstupů, a když přijde sem tam řada i na ně, vchází nám do dramatu největší Hráč s velkým H, na nějž taky všechno vynaložené úsilí schází, a to je fakt, že je to všechno vlastně strašně průměrné. Ve výsledné rovnici se před dosažením výsledku většina kladů a záporů tak nějak podivně vzájemně proškrtá, takže se ve finále dostaví poloviny všech slibů osekaná, nadále skvěle osazená, špinavá, atmosférická, skličující, ponurá, nekonvenční a originální, děsivá a zakrvácená pseudohororovka, která je ale namazaná na tak velký krajíc, že mám nesmyslně smyslnou chuť dát si po slušném intru šlofíka, abych nemusel trpět všechen ten bezbarvý bordel mezi bledě modrým začátkem a velice barvitým zakončením. Kdyby k němu ale nevedla cesta, kde by musel Mohamed vláčet svoje koule skrz písek a střepy, aby nakonec zjistil, že možná stálo za to zvážit možnost si je v pohodlí vyvalit na gauč a čekat, až hora přijde za ním, zážitky a jakési nadšení by se mohly v rovnici místo škrtání umocňovat. Fajných 5/10 ()

SoulAsAGem

Bohužel je to celkem ploché a ani závěr mě příliš neupoutal. Harry Melling odvedl dobrou práci. Nejzajímavějíší postava. Ani emocionálně to ve mne však nezanechalo nic, po vizuální stránce to také nemělo co nabídnout. Zkrátka slabší průměr. ()

jara12

Zajímavý nápad zasadit Christiana Balea do role detektiva v roce 1830. Provedení je bohužel v celku průměrné a herecké výkony až na hlavní postavu nedostačující. Snímek si hraje také s kousky mysteózna, které ale nemá žádný build up. Přestože má film své kvality, nápad je v tomto případě lepší než provedení. ()

madcap

Kdo si tenhle film našel podle hesla "horror", ten bude zklamán, bát se příliš nebudete. Mysteriózní krimi je lepší definice. Celý snímek je hodně zvláštní a rozhodně si umím představit, že mnoha lidem to nesedne a bude je to nudit. Není tam prakticky žádná akce, všechno je to o podivně dusné atmosféře, velmi specificky vedených dialozích a hodně věrných a zdařilých dobových kostýmech. Atmosféra by podle mě mohla být ještě lepší, kdyby práce s kamerou byla trochu víc kreativní ... takhle je to v tomto ohledu občas poněkud "televizní", takže za mě hvězdička dolů. Možná to byl ale takhle záměr tvůrců, aby zdůraznili tu zimu a sychravost, těžko říct. Dialogy jsou vedené většinou velmi strojenou formou se spoustou archaismů a někdy i básnických obratů ... a pokud se bude jednat o verzi v původním znění s angl. titulky, jako jsem viděl já, tak vám garantuji, že pokud nejste rodilým mluvčím, nebo pokročilým studentem anglické literatury, tak to zapojí vaši šedou kůru mozkovou opravdu až po krajní meze. Díkybohu za DeepL v telefonu. 😅 Celkově to ale považuji za plus filmu. Pokud existuje verze v českém dabingu (nezjišťoval jsem), tak se bojím, že tam by se tento zajímavý aspekt mohl snadno úplně ztratit a to by celý film srazilo hodně dolů. Ohledně zápletky to rozhodně není nic extra objevného, navíc třeba dost klíčová scéna rituálu se podle mě bohužel moc nepovedla (druhá hvězdička za mě dolů), ale potěší aspoň závěrečný plot twist. Harry Melling jako E.A. Poe je naprosto skvělý, Christian Bale odvádí svůj solidní standard, Toby Jones a Lucy Boynton také nezklamou, překvapí agentka Scully. Suma sumárum žádná epochální filmová událost, ale rozhodně vybočuje z šedivého průměru a za vidění to stojí. ()

Korpy22

Krásný film spojující charakteristické rysy Agáty Christie do doby Poa. Příběh hezky plyne, má svou atmosféru, emoce. Celý film má bleděmodrý nádech a vlastně člověk neví kam pořádně směřuje. Nemůžu říct, že by se jednalo o revoluční snímek, ale co se technických stránek týče , vše splnil s velkou galancí. ()

Stanislaff

Harry Melling vzhledově jako Poe přesný, Havran krákal, Lenora mrtvá a tedy nedosažitelná, zrádná srdce vyřezána a skoro finální všestravující a očišťující oheň nechyběl. To vše mi připomnělo béčkové, ale pro mě skvělé, filmy Rogera Cormana s Vincentem Pricem, jako jsou Jáma a kyvadlo, Předčasný pohřeb, Zánik domu Usherů a další.  Tady atmosféra také ponurá, láska nenaplněná, bolest ze ztráty blízké osoby, nemoc, pomsta a smrt. Typické Poeovy rekvizity a dokonce Poe sám součástí příběhu. Akorát ten Christian mi ve filmu moc neseděl. ()

caesar_sauce

Tak nevím, jestli jsme viděli všichni stejnej film. Pět sluncí a nemám co vytknout. Výborný od začátku do konce. Jako jestli vám chybí laserový pewpew nebo mučení zviřátek, tak sry no. ()

LEFTFLANK

Musím priznať, že mne sedia viac takéto potemnejšie, okultné detektívky v štýle prvého Holmesa s R. D. jr. Síce nemám o Edgarovi P. načítané veľa a bolo to dávno počas školy, pamätám si, že ma veľmi bavili (klasika Kyvadlo, príbeh s vraždiacim opičiakom, neviem si spomenúť názov). Predstaviteľ Dadlieho z Pottera super. Na Balea sa pozerá stále dobre. Výprava, kostýmy výborné. Musím pochváliť NF, že to s dobovými kúskami občas utiahne nahor. Viď Na západnej fronte. ()

Amberjack

Proč mám pocit, že se z toho dalo vytřískat víc? Scott Cooper mi přijde daleko lepší jako scénárista než v roli režiséra. Je to v krátké době druhý jeho film, který jsem viděl (první bylo Paroží) a musím uznat, že umí vykouzlit skvělou atmosféru. Jenže mu chybí lepší střih a přebývá mu doslovnost, která zabíjí tajemství. Přes to všechno stojí tenhle film za shlédnutí. Rozhodně to i přes průměrné hodnocení (momentálně 61 %) není žádná tuctová zábava. Hodnocení za mě sedí, ale potenciál to mělo výš. ()

BobiB

Film určite zaujal. Oceňujem kameru aj herecké obsadenie. Atmosféra filmu ma prinútila dopozerať film až do konca a nebola som sklamaná. Osobne mám rada tento žáner takže 5/5. ()

CampaHD

65% veľmi pútavá atmosféra a geniálne fungujúci Bale, jeho kamarát Edgar asi sral každého, je proste fakt chudák čudak, len pri pohľade na pravého Poeho, asi nebolo možné vybrať lepšiu podobu. Celkovo ale tomu chýba v druhej polovici spád a to počiatočné tajomno. Ja som ale bavil. ()

Obsazení nového filmu Scotta Coopera se rozrůstá

Obsazení nového filmu Scotta Coopera se rozrůstá

02.12.2021

Režisér Scott Cooper (Crazy Heart, Nepřátelé) přibližně před měsícem v kinech představil svůj dlouho odkládaný horor Paroží s Keri Russell a Jessem Plemonsem v hlavních rolích. V současné době však… (více)