Reklama

Reklama

Poslední křížová výprava

  • Rumunsko Mihai Viteazul (více)
Rumunsko / Francie / Itálie, 1971, 107 min

Hudba:

Tiberiu Olah

Hrají:

Amza Pellea, Olga Tudorache, Irina Gardescu, György Kovács, Nicolae Secareanu, Aurel Rogalschi, Ioana Bulca, Maria Clara Sebők, Septimiu Sever (více)

Obsahy(1)

Vévoda Michal Patrascu je hrdý valašský šlechtic. Když se postaví svému pánovi, rozhodne se riskovat soud před samotným sultánem, tehdejším vládcem nad Valachy. Sultán z něj učiní svého zástupce v zemi, on se ale rozhodne postavit jeho nárokům na odpor. Dobude celou zemi až k Černému moři, kde se ale musí zastavit s marným čekáním na podporu z Evropy, jejíž vládci pouze intrikaří. I když se Michal poddá novému pánu Transylvánie Báthorymu, pomoci se nedočká, přesto však sám slavně vítězí nad Turky u Calugareni. (YSantiago)

(více)

Recenze (29)

Pohrobek 

všechny recenze uživatele

Monumentální, ale v první řadě i skvěle napsaný a natočený snímek o slavném Michailu Chrabrém. Jistá tendenčnost - dobově poněkud nepadnoucí volání po rumunském sjednocení, což bych bral možná v devatenáctém, ale ne v šestnáctém století - se pochopitelně vzhledem k době vzniku i účelu snímku nezapře, ale ji určitě nemá smysl vyčítat, a i kdyby, je přebita výborným příběhem, dobrými hereckými výkony a hudbou a výpravou, jakou má historický snímek mít. Amza Pellea v titulní roli knížete, který více než po moci touží po dobru své vlasti, je místy vyloženě uchvacující. ()

Flego 

všechny recenze uživatele

Mihai Viteazul ( Michal Chrabrý ) zjednotil tri podunajské kniežatstvá Valašsko, Sedmohradsko a Moldavsko do jednotného celku a vytvoril na krátky čas silnú krajinu ako štít proti tureckým vpádom. Dodnes je považovaný za rumunského národného hrdinu. Renomovaný rumunský režisér Sergiu Nicolaescu sa podujal na veľmi ťažkú úlohu natočiť tieto stredoveké dramatické udalosti a treba uznať, že sa mu to podarilo. Film má rýchle tempo, vyniká bohatými kostýmami, nebojí sa drsných scén a vyráža dych niekoľko tisícím komparzom. Prvá časť má základ vo vykreslení postáv a vzťahov medzi nimi, záverečná tretina je však venovaná veľkolepej bitke s rôznymi strategickými ťahmi. ()

Reklama

Lokutus 

všechny recenze uživatele

Nádherný bohatě strukturovaný snímek, který nepostrádá ucházející herecké výkony, výbornou hudbu, bohatou výpravu a především smysl - tudíž vše, co Nicolaescovi předchozí (a dle množství hodnocení u nás i podstatně známější) Dákové, postrádají. Vznešený příběh slednotitele rumunských kmenů má vše, co by správný historický snímek měl mít a jediné, co mu trochu škodí je rozdělení na dvě - mírně kontrastnější - poloviny, z nichž druhá se soustředí především na bojové a výpravné orgie a nedokáže už diváka natolik zainteresovat jako polovina první. Přesto se však jedná o jeden z vůbec nejzdařilejších rumunských filmů. ()

tahit 

všechny recenze uživatele

Pokud máte rádi historické filmy, tak budete příjemně překvapeni velkolepým stylem rumunského výpravného filmu, který není žádnou pseudohistorickou baladou. Děj se sice hodně soustřeďuje na hrdinskou interpretaci Michala Chrabrého, ale je zároveň protkán úchvatným obrazem válečných scén. A že si najde svoji cílovou skupinu milovníků historických filmů, není myslím pochyb. Nutno říci, že z kraje filmu jsem se trochu v tom historickém ději ztrácel, protože tahle epocha rumunských dějin mi není až tak povědomá, ale následně jsem se chytil a vnořil s chutí do příběhu, který poté měl pro mne srozumitelnou hloubku. Herci Michala Chrabrého (Amza Pellea) a Selima paši (Sergiu Nicolaescu) mají charisma na rozdávání. Film je vlastně svým způsobem také tak trochu o vtazích bytostně odlišných kultur východu a západu, které jsou doposud i dnes hodně aktuální byť v jiné formě. Dlužno říci, na to, že to je rumunský film, kterých zde moc nevídáme, a navzdory některým škobrtnutím, jde o výjimečně kvalitní film na svou dobu vzniku. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Veľmi dobré historické dielko, ale nie pre našinca, ten pozná z Rumunov len Drakulu. A práve o ňom by som skôr natočil historický veľkofilm, no nie ten mýtizovaný, ale ten pravdivý, pretože by to bol príbeh porovnateľný s Ivanom Hrozným, snád aj zaujímavejší. V tomto filme sa stretávame s postavami, ktoré nám len málo povedia, a tak sa stráca záujem. Herecky a obrazovo ale dobré. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (5)

  • Ve scéně, v níž Michal Chrabrý (Amza Pellea) účtuje s poraženými šlechtici od bitvy u Selimbaru, v záběru, v němž přikazuje Stroeu Buzescovi (Ilarion Ciobanu) vrátit zajatcům jejich meče, má titulní hrdina připnut svůj sněhobílý plášť s vysokým límcem, přestože jím o chvíli dříve přikryl hlavu Ondřeje Báthoryho (György Kovács). (AGAMENON)
  • Ve scéně papežské audience svatý Otec Klement VIII. (Fory Etterle) podvakráte žehná znamením svatého kříže pravoslavným způsobem, nikoliv katolickým. (AGAMENON)
  • Představitel hlavní role Michala Chrabrého (Amza Pellea) trpěl při natáčení vleklým onemocněním hlasivek, stejný problém jej sužoval i u předchozího společného natáčení s režisérem Nicolaescem Dákové (1967). Z tohoto důvodu bylo nutno roli Michala Chrabrého předabovat, tohoto úkolu se, stejně jako u Dáků, zhostil Emanoil Petrut. (AGAMENON)

Reklama

Reklama