Reklama

Reklama

Čarodějův učeň

  • Západní Německo Krabat (více)
TV spot 1

Obsahy(1)

Kouzelný příběh o Krabatovi, pocházející původně z Indie a objevující se později v různých obměnách souboje čarodějova učně a mistra v mnoha zemích světa, je příběhem chlapce, který se na prahu dospělosti přiblížil temným silám a je jimi fascinován, dokud nepozná, že jej mohou zahubit. Převyprávění lužickosrbské legendy o Krabatovi (Krawatovi, Chorvatovi) z přelomu 17. a 18. století ze slezské Horní Lužice, již nám svým nenapodobitelným způsobem předkládá mistr českého filmu Karel Zeman na motivy knihy liberečáka Otfrieda Preusslera. Čarodějův učeň je o silách srdce, jež nelze změnit a jež ovládají naše city a jednání a mohou být zdrojem nenávisti i lásky, zloby, závisti či radosti. Je možné je využívat k dobrému či zlému (neboli k bílé i černé magii, jak se kdysi říkávalo). V tomto věčném souboji vede k osvobození z osidel zla jen cesta pevné vůle a víry v lásku. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (2)

TV spot 1

Recenze (540)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Moc hezký animovaný příběh natočený hodně zvláštně a originálně. Když si tady ty komentáře tak pročítám, vůbec se nedivím, že jako malí měli zdejší uživatelé z této strašidelné pohádky strach Já bych si taky ustřík sledovat Krabata, jak se pere s černokněžníkem. Přitom se na to tak hezky, úplně samo, kouká. 73 minut je sice tak málo, ale v tomhle případě překvapivě dost. Mrzí mě jenom fakt, že nedávno na tenhle film natočili hraný remake. Jak ten asi dopadl... ()

nash. 

všechny recenze uživatele

Ani po letech se kouzlo nevytratilo. Poetická pohádka, která je současně ponurým až depresivním horrorem funguje v obou rovinách na výbornou. Chytré, dokonale vystavěné a vyprávěné, zemanovsky hravé a přitom mrazivě děsivé. Zásluhu na tom mají nejen šibenice, krev vytékající pode dveřmi, stále se obnovující rakev nebo hrob, který si učni musí sami vykopat, ale také Luděk Munzar jako vypravěč a Jaroslav Moučka, jehož hlasem mluví Čaroděj. Jeden z nejlepších českých animáků. ()

Reklama

Lavran 

všechny recenze uživatele

Brilantní převedení už tak poutavé knihy do ponurého animovaného krabátu - resp. animovaného psycho krabátu. Opravdu oceňuji, že tíživá, hororová a makabrózní atmosféra knihy, kterou na krátké momenty projasňuje teplo lásky a naděje zůstala zachována i zde, to samé platí pro hlavní myšlenky o boji Dobra se Zlem a celkové uchopení duality. Velmi mě zaujala svérázná animace, která propojuje hodně nevšední postupy a za zmínění stojí i neposedná hudba, které sice k dokonalosti chybí mnohé, ale práce s motivy je velmi velmi pochvalná (milostná linie díky tomu dostává až neuchopitelně poetický nádech). Nuže, byl to krásný umělecký zážitek, byť poněkud mrazivý a zlověstný, ale to bylo a je pouze dobře. P.S. Doporučuji ke zhlédnutí za pošmourného a chladného počasí. ()

Šakal 

všechny recenze uživatele

"Jako malý kluk jsem žasl a bál se, dnes: žasnu, bojím se :-) a (d)oceňuju"... bezbřehou nápaditost, animaci, (nadčasový) scénář, vypravěčský hlas. (Téměř) bez výhrad. S osobním dovětkem (přáním). Nebyl by tam (pro mé cynické JÁ) alternativní závěr?! Takové poctivé (černé) práce...by mělo přijít vniveč. Docela škoda ne?! Ostatně, už teď se mi pomalu ale jistě začíná stýskat po: "a mlýn už zase mele CHACHACHACHA". Zajímavé, v dětství jsem tento "problém" neměl :-) ()

curunir 

všechny recenze uživatele

Animovaný film ako prelom českej kinematografie, hektolitre preliatej krvi, 3 noci mal rawen nepokojný spánok, desivé!, depresívne!, brutálne!, krvavé!!! ... ale no tak! Možno je tento komentár trocha zaujatý, avšak veľmi som uvažoval dať 4*, napokon konám podľa čistého svedomia a nesnažím sa brať na zreteľ umiestnenie v top 200. Dôvod? Tento film ma síce nikdy nezasiahol, ako malé dieťa som ho nevidel, dokonca som v dobe jeho výroby ešte ani nežil, nič to však nemení na tom, že ako menšiemu a tobôž nie ako dospelému by mi pri tomto tuhla krv v žilách. Svoje na tom určite nesie aj animácia, veľmi milá a jednoduchá, no do takéhoto filmu by som použil viacej prepracovanejšiu, zdôraznil mimiku pri mnohých napínavých scenách a tým viac priblížil atmosféru (veď samotný Krabat má vystrúhaný stále rovnaký face, nehovoriac o tom, že ak by mal iný učes, bol by ho problém rozoznať aj od jeho milej). Samozrejme film má niekedy čím zaujať, omnoho viac sú vydarené nočné scény, tie denné sú menej nápadité, navyše príbeh je naozaj šikovne nahovorený, ku koncu však trocha zbrklo uponáhlaný. Suma sumárum, vo svojej dobe Čarodejov učeň rozhodne zaujal viac ako dnes, ešte k tomu som sa pri krátkej stopáži neubránil pohľadu na hodinky. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (5)

  • Navzdory vžitému názvu, uváděnému ve všech materiálech, je v úvodních titulcích filmu uvedeno pojmenování Krabat - Čarodějův učeň. (charles3)
  • Jméno Krabat je odvozeno od slova Chorvat. (Terva)
  • Předobrazem legendárního Krabata byl Jan Šadović, německy Johannes Schadowitz, žijící v letech 1624 až 1704, důstojník chorvatské lehké jízdy, který si svými zásluhami ve válce s Turky od saského panovníka vysloužil statek Gross Särchen - Wulke Ždźary na Horní Lužici. (Ampi)

Související novinky

Zemřel herec Luděk Munzar

Zemřel herec Luděk Munzar

26.01.2019

Ve věku 85 let zemřel legendární český herec Luděk Munzar. Toho dlouhodobě trápily zdravotní problémy, v minulosti například prodělal rakovinu ledvin a prostaty. Diváci si herce mohou pamatovat… (více)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011

13.02.2012

V sobotu 21. ledna byl ukončen výběr filmů Kánonu filmu za rok 2011 a přinesl opět zajímavé výsledky. Původní prosincový termín konání výběru byl z důvodů nečekaných a smutných předvánočních událostí… (více)

Reklama

Reklama