Věčný žid

Dokumentární / Historický

Německá říše, 1940, 62 min

Fritz Hippler

Eberhard Taubert

Harry Giese (a.z.), Rosa Luxemburg (a.z.), Max Reinhardt (a.z.), Rosa Valetti (a.z.), Curt Bois (a.z.), Charlie Chaplin (a.z.), Albert Einstein (a.z.), Adolf Hitler (a.z.), Mona Maris (a.z.), Ernst Lubitsch (a.z.), Peter Lorre (a.z.), Kurt Gerron (a.z.)

"Ovládni masu a ovládneš jedince." Jak už řekl Nettrass, Ewige Jude je propaganda. Bohužel však precizní a mistrovská, jenž má/měla obrovskou sílu. To, jak nacisté oblbli rozumný národ, je obdivuhodné. Samotný "dokument" je čistým produktem nenávisti a manipulace a tak váhám, zda dát "odpad!" kvůli odpornému účelu nebo plnej počet za provedení. Sám mám pár židovských předků a tak by bylo laciné mě nařknout z extrémistických pravičáren, přesto musím tuhle mistrovskou propagandu/ubohý dokument ocenit. Divákovi je totiž servírován jako důvěryhodný a pohrává si s jeho emocemi, které gradují do vzteku během podřezávání krav a následně je utěšen pohledem na usměvavé árijce s hákovým křížem v srdci a Hitlerem v hlavě vštěpující divákovi naději na lepší svět bez židů...Dovedu si představit, jak to v nacistických kinech muselo vřít. Smutné!(30.8.2012)

Těžko toto hodnotit, proto nechám stranou ideologickou stránku, a zhodnotím, jak to funguje jako film v 21. století. A film je to velice vtipný! (místo "dokumentární" by tu mělo být "komedie"). Když posloucháte vypravěče, který se po 60 minut snaží očerňovat Židy tím nejmimóznějším způsobem (Židi jsou jako krysy, také se v průběhu staletí rozšířili ze svého domova v Asii do celého světa, kradou jídlo, roznášejí tyfus a choleru a przní árijskou kulturu), tak se neubráníte pobavení nad tím, jací byli ti náckové hovada. Na rozdíl od poněkud nudného Triumfu vůle je toto mnohem lepší volbou, chcete-li se pobavit na účet nácků. Jste-li ale voličem Dělnické strany, tak toto jistě budete považovat za skutečný dokument, a přičtěte si k místním 47% dalších 53 (pokud umíte do tolika počítat).(8.11.2009)

• Morien

Když hodnotím filmy, často inklinuji k tomu potlačit vjemy způsobené formou a hvězdičkuji z velké části pouze myšlenku. No a na tuhle myšlenku je každej odpad krátkej. Jak ovládnout lidskou mysl snadno a rychle. Proč jsou si nacistické a komunistické praktiky tak podobné, když každý stojí na jiné straně politického spektra? A máme to na talíři dnes a denně. My, co se máme hůř, se s pomocí těchto lidí sice nebudeme mít líp, ale aspoň můžeme nenávidět ty, co se mají líp než my a taky jim třeba pořádně znepříjemnit život. V tomto případě jim ho sebrat úplně.(4.6.2009)

Mimořádně zajímavý a poutavý dokument s autentickými záběry z polského židovského ghetta a přehlídkou nejrůznějších židovských typů, včetně Palestiny. Filmů se dotýká exkurz do oblasti umění, přičemž typickými známkami židovské tvorby, zde zmíněnými, jsou: negace ideálu krásy, deformace reality a záliba v ukazování zvráceností (jsou zde ukázky z některých předválečných filmů). Se všemi výroky tu nelze souhlasit, ale mnohé jistě stojí za úvahu. Po formální stránce se jedná o dokument na poměrně vysoké úrovni, dokonale názorný, arci propagandistický.(20.5.2011)

• Martin741

demagogia sa tazko hodnoti a pri sledovani tohto filmu som si uvedomil zrudnost nacistickeho rezimu /ale komunisticky bol rovnako zrudny/. Svastiky su tu dost caste, sam sa venujem hinduizmu, no tam je svastika na kazdom 2. kroku. Nacista nejsem, pre mna je to len dalsi -izmus /v Europe vzniklo cca 70 -izmov/. To mate ako s krestanstvom - na Jezisa Krista narazite na kazdom 2. kroku a v islame rovnako na Koran a na Proroka. 30 %(15.3.2016)

• - I když Goebbels neměl obecně vzít aktivní roli v produkci jednotlivých filmů, rozhodl se tak učinit v případě velkých propagandistických filmů jako Věčný Žid. (Kmotr76)

• - Scéna z filmu Vrah mezi námi (1931), kde je Peter Lorre odsouzen jako dětský vrah byla do filmu dodána kvůli faktu, že Lorre byl žid. Hitler tím chtěl dokázat kriminální mysl židů. (Kulmon)

• - Veřejná distribuce a uvádění filmu je v Německu zakázána, jedinou výjimkou je určení pro použití ve školních učebnách a pro další akademické účely. (Kmotr76)