Vynález zkázy

• angličtina The Deadly Invention (více)

Geniální vynálezce, profesor Roch, je na pokraji objevu látky, která může ve špatných rukou zničit svět. A právě takové ruce má hrabě Artigas, tajemný a temný dobrodruh, který ve své ponorce brázdí světová moře, potápí lodi a bohatství, kterého se tak zmocní, je mu nástrojem k ovládnutí světa. Artigas unese profesora Rocha ze sanatoria a nutí ho, aby v jeho sídle v kráteru sopky Back Cup vynález dokončil. Shodou okolností Artigas unese i profesorova asistenta, inženýra Harta, který je i vypravěčem příběhu, a který se všemožně pokouší profesora osvobodit a zamezit zkáze. Hart nakonec vyšle jícnem sopky balón s poselstvím k lidstvu, jež se díky tomu spojí a jehož válečné flotily v hodině dvanácté zkáze zamezí. (AČFK)

Rodin

Kdyby byl býval Zeman natočil jen Cestu do pravěku, Barona Prášila a tohle, stejně by stál na naprostém vrcholu české animační filmové školy. Geniální Verneovka zpracovaná kongeniálním filmařem do kongeniální podoby. ()

rottik-cb

Fantaskní a fantastický film, geniální blbinka. Jaké netušené poklady ještě česká kinematografie skrývá? Budu si muset na Karla Zemana dát pozor :) Ač jsem tento snímek viděla až v dospělosti- byť rané ;) -jsem naprosto unešená a pokusím se vysvětlit proč. 1) Neuvěřitelné vynálezy. Tento film je doslova prosycen důvtipnými technickými zlepšováky, pár příkladů za všechny: podmořské kolo/ letadla vzpírající se fyzikálním zákonům/ „žehlička“/ promítačka/ jednoruční kulomet/ prototyp vodotěsných hodinek. A co teprve když dojde na scénu, kde si jedna z postav nechá podávat tužku jeřábem nebo kde velbloudi jezdí na bruslích :) 2) Celková atmosféra, nádherný jazyk a kouzelné znázornění podmořského světa, kde je lecjaká ryba větší než ponorka, ale nikomu to netrhá střeva. 3) Na svou dobu neskutečné triky i kvalita zpracování- tryská z toho nadšení. Když to porovnám se současnou českou tvorbou, je mi dost smutno… ()

RajCZitko

I přes na tu dobu fantastický příběh se moje oči a uši téměř nemohly dočkat konce. Pořád tam je ale to "na tu dobu". A to nic nemění, že tento film byl mezi ostatními opravdu hrozný. Chápu, že fakt v té době to bylo něco extra ale s tím, čemu čelíme v nynější době, nemůže nijak konkurovat. Možná hodnocení jde ještě o to víc dolu, že jsem se zrovná vrátil z kina - 3D trona :D Mno každopádně Vám řeknu, že kdo máte rádi moderní sci-fi a nechcete promarnit 1,5 hodiny svého drahocenného času rozhodně se na to nekoukejte. ()

Godhaj

,,Jakým právem mě tady zadržujete?" ,,Právem silnějšího, inženýre." Zemanovské triky a kulisy jsou sice opravdu úchvatné a dechberoucí, ale příběh je značně prvoplánový a nudí. Většina záběrů příběh vůbec nikam neposouvá a časem se i výrazné kulisy a hudba omrzí. ()

topi80

Natočit katastrofický velkofilm, kde je prostředí vybroušeno do sebemenšího detailu, v jednom ateliéru? Ano, i to lze, neboť u Karla Zemana je možné úplně všechno. Jen je třeba se na toto dílo dívat trochu jinak než na nejrůznější hollywoodské předapokalyptické filmy. Nacházíme se někde mezi sledováním filmu a čtením bohatě ilustrované knížky, takže i divák musí své vnímání naladit to této polohy. Ale možná je to víc filmem než filmy jiné s realističtějšími kulisami. Protože film je světem snů, světem fantazie. Za takovým světem utíkáme, takový svět nám přináší nové zážitky. Zemanovy kresby nás v tomto světě hýčkají a my se můžeme ponořit do atmosféry vyprávění. Do atmosféry, jakou žádné rušivé bombastické efekty nemohou nikdy vynahradit. Je to klišé, ale musím to napsat, a zřejmě to napíšu ke všem komentářům Zemanových filmů. Takhle vypadá opravdové umění. ()

joelly01

Vynalez zkazy je dokonalost. Nejen vizualne, ale i obsahove. A ty dialogy.. no to je prece nadhera. Ze je Zeman Genius je proste neoddiskutovatelne. Jako zlinacka ktera vyrustala na jeho filmech se citim k Zemanovi bliz nez ke vsem mym ostatnim oblibenym reziserum / tvurcum. Miluji svet Karla Zemana. Na Vynalezu Zkazy me ovsem fascinuje jeste jedna vec: pokazde kdyz se na nej divam, tak objevim neco noveho, neco co me pohladi po dusi, neco co me neustale nuti vyvalovat oci a rikat "Wow, Zeman je machr, o tom tedy opravdu zadna!" ()

Knor

Další mistrovský kousek geniálního vizionáře Karla Zemana. Nádgerná vizuální práce a krásně odvyprávěno. Není to sice to nejlepší co mistr stvořil, ale určitě je to český filmový klenot. V každý minutě filmu jsem si říkal, jak to tenkrát sakra mohli natočit ? ()

J.e.r.e.c

Rozporuplná záležitost. Zatímco Zeman trikař a fantasta vyhrává na celé čáře, Zeman vypravěč krutě selhává. Výtvarné provedení je nestárnoucí a bude něčím jedinečným a krásným i za sto let, ale, šmankote, proč je celý příběh podaný tak ledabyle a bez emocí? Verneovky byly docela drsné a měly většinou parádní záporáky, ale tady se místo nich producíruje jakýsi hrabě Artigas, který na plac omylem zabloudil z natáčení F.L.Věka, a jeho kumpáni pro změnu připomínají legrační figurky ze Steklého Švejka. A Thomas Roch víc než geniálně šílený vynálezce vypadá jako zmatený a pacifistický dědeček Hříbeček. Podotýkám, že předlohu jsem znal jen ve velmi hrubých obrysech, ale když jsem si ji po zhlédnutí snímku doplnil do větších detailů, tak mi ty posuny ve scénáři oproti Vernovi přišly ještě horší a pro celkové vyznění a atmosféru filmu doslova zkázonosné. 70 % ()

Fanak

Jako malý jsem hltal dobrodružný příběh, jako starší obdivují dokonalou výtvarnou stylizaci. Autor jakoby rozhýbal klasické ilustrace Verneovek. ()

Bigfuckman

Absolutně skvělé a na tu dobu uchvátné efekty, které Zeman dělal více méně na koleně a za pár Kčs. I po letech je to zatraceně dobře koukatelné a tryská z toho vynikající atmosféra. Jsou zde i dobré humorné špetky např. použití lodního děla jako držáku na žehlení dámské toalety. Nádherné a fajnšmekři si přijdou na své i v podobě traileru s japonským dabingem :). ()

hackstolle

Tento snimek vyjadruje slovo klasika v tom nejspravnejsim slova smyslu. A naprosto po pravu patri do top 200 na CSFD. Myslim dokonce, ze by mel patrit do top 100. ()

Bendiys

Budu jen opakovat co zde bylo jiz mnohokrat receno - neuveritelne triky na svou dobu, nadherne vykresleny podmorsky svet, i dnes (nebo prave dnes) se na toto neda koukat jinak nez s udivem a s uspokojenim, ze neco tak genialniho se zrodilo v Ceskoslovensku... ()

2scha

I po tolika letech a po tolika filmech s tolika počítačovými triky je tohle, pro mě, dechberoucí záležitost. ()

ozzman111

Československý filmový priestor v minulosti oplýval výnimočnými tvorcami, ktorí dokázali svoj talent zužitkovať do výnimočných diel. Takým tvorcom je aj Karel Zeman. I keď spracovanie románu Julesa Verna nie je jeho majstrovský kúsok, musí nadchnúť všetkých fanúšikov trikovej, či animovanej kinematografie. Zlatá stredná cesta medzi animáciou a živými hercami funguje. Vytvoriť niektoré triky bez modernej počítačovej animácie si zaslúži veľký potlesk. ()

bohhous22

Po Cestě do pravěku a Baronu Prášilovi jsem nečekal vyšší strop.Říkal jsem si,že už výš mířit nelze.Přesně proto miluji hudbu a film.Bez hranic rovná se skutečná svoboda!!! ()

5. ročník festivalu Future Gate

5. ročník festivalu Future Gate