Kurýr

Kuriér

Komedie / Drama / Romantický

Sovětský svaz, 1986, 88 min

• Ej Hlemýžď

V době svého vzniku byl ve své zemi tento film prezentovaný jako lyrická komedie dosti populární . Mně však nějak extra komediální nijak nepřipadal, jedná se o snímek, kde 18-19.letý kluk zápasí sám ze sebou v přístupu ke skutečnostem okolního světa a v pokusu navazovat vztah, . Pohybuje se v tom občas jako slon v porcelánu, v podstatě nic neobvyklého pro tento věk. Film nijak zvlášť nevybočuje v uchopení takových témat dospívání a chceme-li škatulkovat, pak by spadal spíše do těch romantických dramat. V hlavní roli Ivana je Fjodor Dunajevskij, který na MFF v Moskvě v r. 1986 (v čele poroty Robert de Niro) dostal cenu za nejlepší mužský výkon.(20.3.2005)

• Flego

Môj otec hovorieval, že sovietským psychologicko-spoločenským drámam nerozumie ani režisér, čo ich točí. V mnohých prípadoch mal pravdu, pri tomto filme určite ano. Príbeh mladých ľudí je tak úžasne sovietský, ako len môže byť. Jedna hviezdička je za iróniu, prostorekosť vyjadrovania a určitú snahu o atraktivitu života mladého človeka v socializme.(13.4.2007)

• d-fens

ocenenia : MFF Moskva 1987 - Špeciálna cena poroty(22.1.2012)

Velmi sovětský, velmi přestavbový, mírně zábavný rebel bez příčiny. 1) Film je postaven na konfliktu generačním (lehce rebelující Ivan versus otec jeho dívky Káti profesor Kuzněcov) a současně na protikladu sociálního prostředí (buranský Ivanův svět versus Kátino nabobské prostředí). I když snímek sám nijak nešokuje, ve své době vzbudil v SSSR značnou pozornost._____ 2) 17letý (!) naturščik Fjodor Dunajevskij (kurýr Ivan) hraje víceméně sebe sama. Je přesvědčivý, sovětsky ironický, milý a přitažlivý._____ Svou roli získal náhodou. Jeho spolužačka ze střední školy, představitelka Káti Anastasija Němoljajeva odnesla Fjodorovy fotky na Mosfilm. Vybrali ho z více než stovky uchazečů. K tomu herec uvádí: Решающую роль сыграло то, что мне посулили целых 140 рублей в месяц – большие деньги по тем временам. Rozhodující bylo, že mi dali 140 rublů za měsíc - tehdy velké peníze. Snímek natáčeli tři měsíce._____ 4) Mimochodem v popisu filmu Fjodorovo jméno zcela chybí (!)._____ 5) Podrobnosti uvádí ruská Wiki._____ 6) Fjodor sám žije dost barvitý život. Po menších rolích v dalších filmech se odstěhoval na dva roky do Izraele, pak se vrátil do Moskvy, později strávil 8 let v Itálii. Pak založil hudební skupinu Banda Dunaevsky. Zpíval (italsky)._____ 7) 34letý autor knižní předlohy a režisér Karen Šachnazarov to později dotáhl na ředitele Mosfilmu (od 1998). Je vášnivý podporovatel Putina s velmi svéráznými politickými názory.(13.5.2019)

Celkem zabavna podivana, socialisticka nalada z toho cisi, mlady ztresteny kluk bali holku z profesorske rodiny, je to takove trosku podivne, misty usmevne. Vyborne obsazeni! 3+(5.8.2015)

Dospívání v zemi, kde zas jednou zítra už znamená včera. Dílo citlivé, zábavné a velmi hořké. Nevím najisto, s jakými pocity Šachnazarov točil závěrečný taneční dýchánek, ale mně bylo z té alternativy k sovětským ideálům a lžiideálům úzko. I když pořád lepší trávit život pilováním zbůhdarmých pohybů než sběrem jizev v boji za rozpínavou otčinu. Dobře obsazená titulní úloha (přirovnání k Holdenu Caulfieldovi mi připadlo výstižné).(27.9.2016)