Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Výbušná komedie o životě Johana, maloměstského samotáře s citem pro dynamit, který se dostává do neustálého konfliktu s venkovskou komunitou. Johan, který v mládí osiřel, je vychováván svou tetou a strýcem a po celý život se snaží najít své místo ve společnosti a vyrovnat se s celoživotní neopětovanou láskou k dívce ze sousedství, kterou během svého mládí málem rozmetal na kusy. (Film Europe)

(více)

Videa (3)

Trailer 3

Recenze (31)

Aljak 

všechny recenze uživatele

Tak toto bola v celku bizarná komédia, v ktorej nechýbal ten správny severský humor s nenápadným dôvtipom. Johan bol vo svojej podstate dobrák, akurát mal poriadnu smolu, že tie pyro aktivity dosť ovplyvnili jeho život. V domácej dedinke zrovna obľúbený nebol, ale potom aspoň čiastočne napravil svoju reputáciu. Film ma bavil, akurát bol na môj vkus až príliš seversky chladný a chýbala mi tu lepšia dialógová esencia. Ale inak fajn, lepšie 3* ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Utrápená komédia cez slzy, pričom je to skôr dráma, pretože hlavnému hrdinovi sa vždy všetko poserie. Partizánska veselohra s prekliatym osudom, kde za pozitívnu zmienku stoja akurát tak masky, za ktoré film dostal aj domáce ceny. Pål Sverre Hagen bol vynikajúci a nezabudnuteľný záporák v Boji snežného pluhu s mafiou. Herecky to nepokašľal ani tu, ale úlisnosť mu sedí viac. Ak sa ale niekto teší na echt komédiu, bude sklamaný. Je bezútešná. ()

Reklama

angel74 

všechny recenze uživatele

Už ten dvojsmyslný název naznačoval, že půjde o nevšední filmový zážitek. Ale že to bude až takové, jsem nečekala. Tak svéráznou a zároveň skvělou tragikomedii jsem snad ještě nikdy neviděla... Osud mu nebyl zrovna dvakrát nakloněn, Johan se však z mnoha ošklivých ran dokázal otřepat a zarputile kráčel životem dál. Kvůli zálibě v odpalování bomb ho skoro nikdo neměl rád, přesto našel spřízněné duše. Při tom jeho neúnavném hledání jsem se místy od srdce zasmála, nebo naopak dojala téměř k slzám. Konec mě pak rozsekal na cucky... Jo, a abych nezapomněla, hudba byla taky bombastická! (90%) ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Z materiálu, ktorý by vydal na niekoľko sezónny seriál, spravili Loe a Witzo krátku jednohubku, kde preskakujeme veľké časové obdobia, aby sme stihli prežiť s Johanom niektoré dôležité životné míľniky od narodenia až po smrť. Je to zaujímavý prístup, môžete ho kvitovať vďaka filmovým skratkám, alebo sa sťažovať na to, že ste chceli byť svedkami omnoho väčšieho množstva udalostí z Johanovho života. Je to skôr čierna komediálna dráma než komédia, takže aj s týmto vedomím by mal divák ísť do kina/pred obrazovku. Emócie za mňa fungujú predovšetkým v závere. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

S norskými komediemi jsem se zatím moc nesetkal a šlo o docela příjemně strávený čas. Absurdním humorem a zvláště absurdní titulní postavou se zálibou v odpalování dynamitu Bombastický Johan vyloženě kráčí ve stopách typických skandinávských (např. švédských) komedií. Hodně se mi líbila první polovina včetně celého příběhu Johanova táty, zatímco po zvratu, kdy všemi opovrhovaný Johan začne prožívat na chvíli šťastné romantické období, začal pro mě film stagnovat a po dalším zvratu mi zas připadalo, že tvůrci už začínají být vůči hlavní postavě místy příliš krutí. Oceňuji, že tvůrci dotvořili celý osud fiktivní postavy od raného dětství až po opravdu stylové „pohřbení“ na závěr, jen mě zamrzelo, že mimo pár zmínek o 2. světové válce zde není žádné výrazné propojení příběhu s dějinnými událostmi či společenskými změnami u tak velkého časového oblouku 1940 – 2022 (ač je možné, že norský venkov žije izolován téměř od všeho :o)) – ale mnohem víc jsem se pozastavoval nad tím, jak film často skáče časem přes 10 až 20 let, jednu hodně zajímavou kapitolu z Johanova života (práce v Americe) zhrne do krátkého vyprávění a pár fotek, z další (pobyt ve vězení) nám neukáže nic, zatímco některé rozehrané situace se naopak líně táhnou. Jako milovník Doživotní renty mám holt u komedie s osudy postav v průběhu několika dekád vysoké nároky, ale stačilo méně velkých časových skoků, dodat pár scén z vynechaných období + svižnější tempo u pár jiných a byl bych hodně spokojen. V rámci severských absurdních komedií za mě příjemný, ale jen mírný nadprůměr: díky výtečné první polovině a závěru. [70%] ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • Dej sa odohráva v Titrane na ostrove Frøya v Trøndelagu, kde sa aj film natáčal. (Arsenal83)

Reklama

Reklama