Monika

Dojemná a silná rodinná dráma o umieraní, rodovej identite a sile pokrvných väzieb. Mladá žena Monika (Trace Lysette) cestuje z Los Angeles do malého mesta v Ohiu, aby sa starala o smrteľne chorú staršiu ženu s nádorom na mozgu, ktorý ovplyvnil jej pamäť aj citové prežívanie. Po rokoch sa tak Monika vracia k svojej matke (Patricia Clarkson), ktorá ju kedysi vyhnala so slovami, že ju už nikdy nechce vidieť. Nedokázala sa zmieriť s tým, že jej potomok sa cíti ako žena v mužskom tele. Dôjde k zmiereniu na smrteľnej posteli? Bude mať matka silu priznať si pravdu a vysloviť ju? A ako Moniku prijmú jej brat a švagriná, jej netere a synovci? Taliansky scenárista a režisér Andrea Pallaoro opäť robí to, čo mu ide najlepšie - zameriava sa na výnimočné, "sociálne defektné", trpiace ženy. (HBO Max)

Jhershaw

Pomalé, jakoze opravdu pomalé; o půl hodiny zkrácené by to pořád bylo příliš dlouhé. Zároveň vidím problém v tom, že film klouže po povrchu a nejde do hloubky, a to doslova. Více dává na odiv práci plastických chirurgů, než abychom se dozvěděli o minulosti postav. ()

LenkaAK

Některé záběry byly na můj vkus moc dlouhé. Touha po mateřské lásce. Vnitřní boje postav. Hodně dobrý! ()

Johnny.ARN

Nemám ani ponatia, o čom bol tento film. Tak pútavo a zaujímavo to bolo natočené a podané. Niekto tam však šukal a boli tam cecky, takže 1 z 5 ()

Devadesát Dva

Pomalé tempo v příběhu o trans Monice, kde se námět dost ždíme i ze života hlavní představitelky Trace Lysette. Monica se v příběhu vrací k umírající (a kdo je Monica nicnetušící) matce, která se jí dříve zřekla, střetává se i s rodinou bratra (tady ji naopak komplet přijímají). Přítel Monicy je scumbag a ve filmu se ani neobjeví, zato mu ale pořád volá, a tady si cením toho actingu asi nejvíc, není to žádný přepálený drama, ale ty emocionální přechody, v jedné scéně před barem, v zelených neonéch: vztek, smíření, vztek... až se končí tradiční promiskuitní píchačkou s náhodným chlápkem, který jediný projevil blbý zájem u baru. Netlačí to na pilu, ale myslím si, že i přes to záměrné tempo to mohlo být kratší, protože zase tak silnej scénář to nemá. Vizuálně slušný snímek, trochu mi připomněl i podobný indie vibe, jaký jsem nedávno cítil u úžasného 'Falcon Lake'. ()

kolemjdouc

Příběh má svoji hloubku, ale pomalý děj s dlouhými ,detailními záběry,monotóními dialogy   nastolily otázku :co tím chtěli tvůrci sdělit.Jistě šlo o smíření se s matkou.S takovými příběhy se roztrhl pytel,ale tohle je jeden z těch hodně slabých. ()

david141474

(KVIFF 2023) No, úplně nevím co si o tom mám myslet. Prostě hlavní postava je transka a herec/čka ve skutečnosti taky. Na premiéru přišla i Patricia Clarkson, která ztvárnila máti s rakovinou. Její výkon nebyl moc dobrej, ale dal se. Hrát nemocnou celkem umí. Tohle je zároveň první projekce v Karlových Varech na které jsem kdy byl a bylo to v Městským divadle. Po problémech s Festival Passem jsem byl rád, že jsem se tam vůbec dostal. Co se týče největšího pozitiva filmu, tak tím byl soundtrack. Dokonce zazněla i Dragostea, takže co se týče soundtracku spokojenost. No a co se týče děje, tak ten byl hrozně jednoduchej, prostě transka se jde starat o svou máti s rakovinou, která ji kdysi vykopla z domu. No a ní to nebylo dotáhnutý do konce, prostě film skončil s otevřeným koncem, bez jediné vyřešené věci a bez událostí, které se staly po vystoupení. S tím mám asi největší problém no. No ta transka měla dobrou postavu, ale u mě by neuspěla, protože je to právě transka a já nejsem příznivec LGBT, to se musím přiznat. Přijde mi to prostě divný, ale jako co se týče filmů, tak se i podívám no. 6,5/10 Jako první film na KVIFF teda nic moc. (Karlovarské městské divadlo - 2.7.2023) ()