Kupé č. 6

(festivalový název)
  • Finsko Hytti nro 6 (více)

Finská studentka a nerudný, alkoholu holdující ruský horník se setkávají ve vlakovém kupé na cestě do Murmansku. Juho Kuosmanen ve své nevšední romantické komedii s hlubokým porozuměním vypráví o přirozené potřebě blízkosti. (MFF Karlovy Vary)

SAINTS

Laura je finská študentka,ktorá žije v Moskve s Irinou,akademičkou do ktoréj je zamilovaná.Spoločne si rezervovali výlet,aby videli petroglyfy Kanozero.Ale Irme do toho niečo príde a tak Laura ide sama.Tak kupé namiesto nej musí byť s baníkom Ljomom.Sú velmi rozdielní,karikatury svojich národov.On je drsný,často opity a agresivne nezdvorily,pýta sa či ide do Muranska pracovať ako prostitútka.Ona je rezervovaná,nesúhlasne hladí dole z horného lôžka.Postupne však nachádzaju k sebe cestu.Režiser o filme povedal,že to arktická road movie,ktorá sa odohráva vo vlaku.Čoraz viac sa ukazuje,že Laura sa na tuto cestu vydala len v snahe zapadnúť do života svojej milenky.Pokial ide o Ljohu,pod jeho drsným zovnajškom sa skrýva bolestné poznanie,že Laura môže byť jeho spoločníčkou-v dobrom aj zlom-iba počas trvania tejto cesty.Nádherne a vierohodné su herecke vykony Seidi Haarla a Jurija Borisova.Ćo sa týka širšieho posolstva ústredná téma filmu o prekonávaní inakosti a nachádzaní spoločnej reči naprieč osobnými,kulturnými a geografickými hranicami pôsobí v tychto búrlivých časoch ako balzam na dušu. ()

DJ Kritik

Pozitívum tohto filmu je, že ak treba riešiť problémy s lesbickými sklonmi, je potrebné nastúpiť na vlak z Moskvy do Murmansku a problém sa tak nejak vyrieši. Inak mi film nepriniesol nič á ... vlastne áno okradne ťa fínsky cestovateľ, ktorému pomôžeš, Nie toto nieje pozerateľné. ()

starydivak

Upřímně zahraná dobovka s dnes asi už povinným genderovým motivem, která udrží svoji úroveň po celou dobu trvání. Excelentní výkon herečky v hlavní roli! ()

thekalli

Pro mě vidět herečku uvádět film na festivalu a poté ji uvidět na plátně s takovým výkonem je nevšední záležitost, stejně jako tento film, který mě velmi překvapil. Skoro nic jsem od toho neočekával a dostal jsem toho spoustu. Parádní chemii, skvělé výkony, až překvapivě dobrá práce s kamerou. Vytknout se tomu mimo jiné maličkosti dá pouze to, že téma, které skvěle nakoplo začátek a táhlo se přes většinu filmu velmi udržitelně, se ke konci začne ztrácet a sám konec není tak uspokojivý. Ale i tak jsem si to užil. ()

melmoth

Romantika ponukajúca umelecky silnú výpoveď o osamelosti a neistote jedinca vo svete i v živote. Alebo hĺbavá dráma s romantickou patinou? Je na vás, ako vás Kupé číslo 6 interpretačne osloví. Viac tu ()

Boanka

Keby som chcela hodnotiť moje pocity, tak 60%. Ljocha otrasný bolehlav, Laura kŕčové nesympatické klbko, v plackarte kopa smraďochov a alkoholu. A v podstate depka. Lenže ja chcem hodnotiť film a dávam 85%, pretože herci výborní, počin je to minimalistický a surový s kopou hlbších detailov. Fascinujúco komorné a pritom sme stále inde:-) ()

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

Zlatá palma festivalu v Cannes zná vítěze

17.07.2021

Prestižní filmový festival ve francouzském Cannes se dnes v rámci ambiciózního post-covidového ročníku 2021 uchýlil ke svému poslednímu večeru a rozhodně nebyla nouze o překvapení. O jedno z nich se… (více)