Umírání za dlouhého dne

• Velká Británie The Long Day's Dying (více)

John, Cliff, Tom. Tři muži, tři angličtí výsadkáři. Všichni skvěle vyškoleni pro záškodnickou činnost. Všichni umějí správně zabíjet, klást miny, vyhazovat mosty, střílet samopalem i pistolí. Ale v tuto chvíli jim nic z toho není moc platné. Jsou odříznuti od své jednotky, uvízli v jakémsi podivném bezčasí, v neznámé krajině, bez spojení, bez velení. Už čtrnáct hodin čekají v polorozbořeném, opuštěném statku na svého seržanta, který odešel na průzkum, a je čím dál jasnější, že se dříve nebo později budou muset sami rozhodnout, co dál... (oficiální text distributora)

charge

Jestli musí divák neprve přečíst knihu, nebo chce film zhlédnout původní znění s titulky, opravdu nevím, ale film mi neřekl téměř nic, jediný co se mi líbilo bylo odříznutí od světa od všeho a všudypřítomné napětí, ovšem ty vnitřní hlasy a pro mě často nepochopitelné akce mi nesedly. ()

Compadre

Netradiční, spíš minimalistický film z válečného prostředí. Svou atmosférou velice působivý a napínavý, ale musím přiznat, že chvílemi jsem se docela nudil. Možná jsem se na to jen málo soustředil. ()

zdenny

Psychologický film z období 2. světové války, který se mi v mládí zdál lepší. Tu hutnou atmosféru jsem v něm dnes nenašel. Nejvíce mě dostalo to tahání sirek. Vždyt přece po vyhodnocení tahání, když jsem překvapen výsledkem, to s kolegy zpětně proberu - kdo jak hlasoval. Jenže Američani jsou gentlemani a tajné hlasování je pro ně svaté. A na to ten Němec vsázel. ()

JohnSmith

Absolutně film o ničem. Nechápu tak vysoké hodnocení. To si asi zase někdo hraje na rádoby uměleckého hodnotitele. Kdyby se alespoň něco dělo, tak prosím, ale tenhle příběh je naprostá, nikam nesměřující, nuda. ()

Autogram

Komorný vojnový film o troch červených baretoch a koľko je v ňom napätia. Vyzerá to ako hra na vojakov, ale každú chvíľu sa niečo môže zvrtnúť, a aj sa zvrtne. Aj tí "naši" sa vojnou menia na poriadne beštie a keď nám film umožnil počuť ich myšlienky, alebo telepatickú komunikáciu, tak sa moje sympatie k hrdinom veľmi rýchlo vytrácali. Nestačilo ani klasické brutálne zabíjanie zoči voči, ale prišlo aj zabíjanie mŕtvych alebo zabíjanie omylom. –––– Jsem pacifista a byl to můj granát. –––– Já už to umím! Už umím dobře zabíjet! ()

Aqualung

Viděl jsem tenhle výborný film kdysi dávno.A silný dojem ve mně zůstal dodnes.Elitní vojáci britské armády v týlu nepřítele se pokoušejí probojovat ke svým.Brání jim v tom přinejmenším stejně dobře vycvičení němečtí vojáci.Výborné jsou momenty nonverbální komunikace mezi britskými výsadkáři míchané se slovní formou.Ukazují na vynikající výcvik tolik potřebný pro akce tohoto druhu.Konfrontace úrovní výcviku,válečných pastí až zvracení po úspěšné likvidaci německého "kolegy".Navzájem se postupně likvidují, chuděrku slepici nevyjímaje, kterážto se odebere do žaludků Britů s nespravedlivým označením za nacistku.A tak žádná živá bytost nepřežije děj filmu.Hlavního hrdinu nevyjímaje.On sám je, děsný paradox, zabit vlastními vojáky.Ani sebelepší výcvik nezabrání největším absurditám, které může válka připravit. Krásný a silný film s ohromným sdělením o povaze války.Tohle by měli vidět všichni, kteří mají válečné choutky !! Hodnotím velice vysoko.Ba nejvýše! ()

Tjaden

Skoro až komorní válečný fim s dusivou atmosférou a propracovanou psychologií postav. Celou dobu jsem se pokoušel vžít do složité situace těch tří výsadkářů. Tematikou paragánů a hořkým paradoxním koncem mi snímek silně připomínal knihu Hodina mrtvých očí. ()

Han22

Půjdu proti proudu, protože mě tohle nestrhlo. Trojice vojáků se za války poflakuje v rozpadlém stavení a pak se vydávají i s německým zajatcem na pochod k vlastním. Ano je to špinavé, plné vnitřních monologů, ke konci patřičně brutální a nesmyslné jako celá válka. Dalo by se říct i realistické, ale problém je, že realistického nerovná se zábavné. Chybí tu jakýkoliv cíl, díky televizní kameře a ošuntělé výpravě to vypadá lacině, nikdo tu nehraje a ty více či méně vygumované stroje na zabíjení moc sympatií nevzbuzují. A především já si od válečného filmu představuju trošku něco jiného. SPOILER navíc to zase skončí totálně špatně a ještě v úplně nesmyslné konci, kdy trojici rozstřílí nejspíše vlastní vojáci. 3* a ani o chlup víc. ()

Ještěřák

Tak takhle vypadala válka. -- Třikrát škoda, že o snímku ví jen minoritní množství lidí, bylo by celkem zajímavé sledovat jak / jestli se LONG DAY'S DYING prodírá TOPkou. ()

TheDude

Jeden z obecně neprávem opomíjených protiválečných snímků s hutnou, osobitou atmosférou, brilantní prací s psychologií jedinců. Ve výsledku údernější zobrazení války než slavnější a dražší kolegové. ()

Rozjimatel

[2,5*]     Veľmi podivný (proti)vojnový film, ktorý sa tými vnútornými monológmi hraje na akože psychologickú drámu. Lenže to by tie monológy museli dávať aspoň trochu zmysel. Namiesto toho počúvame banálne až hlúpe myšlienky, akési duševné pochody v prázdnych hlavách, obohatené o čudnú telepatickú komunikáciu ako z nejakého béčkového sci-fi filmu. Podivnosť celého filmu potom vrcholí v prehnanom, skoro až parodickom závere (tento dojem podporujú tie komické výbuchy okolo postáv). V priebehu filmu mi skoro neustále udierala do očí jeho nelogickosť a tiež jeho lacný televízny vzhľad (napr. akčné scény, ktorých vôbec nie je málo, sú dosť úsmevné). Zámerom bolo zrejme poukázať na nezmyselnosť vojny, výsledkom je ale skôr nezmyselný film. A nemyslím tým samotný koncept, ten je výborný (inak by som hodnotil ešte horšie), ale to spracovanie je dosť nepodarené. ()

1945

Vytvořit válečné drama tak, aby v něm byla v rozumné míře zastoupena psychologie je velké umění. Často se stane, že režisér překročí zdravou míru a vytvoří snímek, u kterého člověk skoro usíná. Umírání za dlouhého dne je mistrovský kousek, který se rozhodně k fádním filmům neřadí a proto jej lze jen doporučit ()

crha

Je opravdu k nevíře, jak se dá za málo pěněz natočit tolik muziky. Vše tady působí strašně realisticky a dobrým způsobem se seznámíte s jednotlivými charaktery. Tenhle film je prostě úplně jiný, než ostatní válečné filmy. Měl jsem tu pocit asi jako kdybych četl knihu. Divné srovnání, ale při normálním filmu mi nepřijde, že vím tolik o každé konkrétní postavě. ()

Zaitsev

Myslím, že společně s "Das Boot" nejlepší válečný film a jsem rád, že si to dle hodnocení nemyslím sám, nicméně jsem jediný, kdo to viděl v mém okolí a nemám si o tomto skvostu s kým povídat :) To zachycení atmosféry, propracování postav a jejich myšlenkových pochodů...celková syrová realičnost...nemá chybu!! David Hemmings se pro mě tímto stal nesmrtelným :) ()

Heavyman

Podzimní paragánská balada, která je jasným důkazem, že pro kvalitní válečný snímek platí "méně znamená více".A když dojde na akci tak perfektně detailně provedenou. ()

HH

Skvělé komorní psychologické drama. Minimalistická režie a dobré herecké výkony jen podtrhují fakt, že v dobrém válečném filmu nemusejí od začátku do konce létat stovky granátů, tisíce střel a kusy roztrhaných těl. ()