Umírání za dlouhého dne

• Velká Británie The Long Day's Dying (více)

John, Cliff, Tom. Tři muži, tři angličtí výsadkáři. Všichni skvěle vyškoleni pro záškodnickou činnost. Všichni umějí správně zabíjet, klást miny, vyhazovat mosty, střílet samopalem i pistolí. Ale v tuto chvíli jim nic z toho není moc platné. Jsou odříznuti od své jednotky, uvízli v jakémsi podivném bezčasí, v neznámé krajině, bez spojení, bez velení. Už čtrnáct hodin čekají v polorozbořeném, opuštěném statku na svého seržanta, který odešel na průzkum, a je čím dál jasnější, že se dříve nebo později budou muset sami rozhodnout, co dál... (oficiální text distributora)

siloalampa

Detailne vyprofilované chovanie skúsených vojakov v neznámom teréne ma nenechalo úplne chladným. Realisticky surové a podané bez zbytočných oku lahodiacich mašličiek. Ťažký film, ťažký koniec... ()

Stíba

Syrové válečné psychologické drama, z kterého je cítit, že něco přes dvacet po válce je stále ještě dostatečně čerstvá doba na přesné přenesení pocitů z ní. Přesné vykreslení charakterů je navíc ještě velice dobře podkresleno vnitnřními monology. ()

Zombo

Ten, kdo zná můj profil, se nemůže divit mému hodnocení, s kombinací 'Britové - válka - psychologie' to ani nemohlo dopadnout jinak. Originální pojetí válečného filmu, ve kterém vítězí zvířecí pudy nad ideály pacifismu a humanismu, muselo dostat nejen milovníky žánru. A až klaustrofobické prostředí spolu s téměř telepatickými vnitřními hlasy hlavních hrdinů to jen umocňuje. ()

markotter

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na způsob vyprávění příběhu - hlavní hrdinové mi připadli podobní a měli i podobné hlasy. Když jsem se zorientoval, tak to bylo lepší a mohl jsem si vychutnat dusnou atmosféru jednoho dne kdesi za nepřátelskými liniemi. Úplně to na mně padlo, jak tam byli chudáci sami. Závěrečné vyvrcholení je zářným příkladem toho, jak je válka zbytečná a debilní. ()

neo93

Napínavě podané válečné drama, které si v podstatě vystačí pouze se třemi postavami. Tom, Cliff a John jsou elitní britští výsadkáři, kteří nyní pobývají v opuštěném a rozbitém domě neznámo kde. Již čtrnáct hodin zde čekají na svého seržanta, který odešel prozkoumat terén a ještě se nevrátil. Nevědí, co mají dále dělat, co bude pro ně nejlepší. Zda zůstat a vyčkat či odejít a zkusit najít velícího důstojníka i svou jednotku. Klíčová ovšem pro ně je skutečnost, že se stále zdržují na nepřátelském území, kde za každým  keřem nebo stromem, se může nalézat ne jeden, ale hned hromada nacistů. Minimalisticky laděný snímek, který od začátku sází na vzrušující atmosféru z cizí  krajiny, ve které stačí být chvilku nepozorný a může vás to stát život.   Postupně poznáváme trio hrdinů, kteří mají perfektní výcvik a ovládají zbraně všeho druhu, ať už jsou útočné pušky, granáty či nože. Pozoruhodný je však film nejen v akčních scénách, které jsou zobrazeny naturalisticky,  ale především v myšlenkách a pocitech tří vojáků, jejichž vnitřní pochody slyšíme a jsou  navzájem propojeny. Nejlepší ukázkou toho, jak výsadkáři mezi sebou komunikují a vědí o  sobě, je v momentu, kdy musí čelit nečekanému nepříteli. Film mě pohltil svou intimní a podmanivou atmosférou, díky čemuž se fandil hlavním protagonistům od začátku až do konce, ačkoli se mi malinko pletli i kvůli horší zhlédnuté obrazové kvalitě. ()

MRPitivier

Doopravdy méně známé válečné psychologické drama z roku 1968, které ve všech směrech překvapí! Herecké výkony jsou dech beroucí, David Hemmings září! Excelentní dialogy se proplétají s monology v hlavách vojáků! Můžeme detailně sledovat, jak se vyvíjí myšlení a psychika našich třech hrdinů...z pacifisty se stane "zabiják" apod. Děj je místy fascinující, nečekejte dramatické scény a přestřelky, ale vyvážený příběh, kde si voják rozmýšlí každý svůj krok! Excelentní drama! ()

karlee

Děj nic moc a ještě to kazí ty vnitřní monology, ty obecně nemám rád (snad s výjimkou Faunova velmi pozdního odpoledne, kde mají přidabńou hodnotu). Tak snad jen ten Helmut jde trošku do plusu. ()

Salavard

Není válečný film jako válečný film. Zde rozhodně nečekejte efektní masové bitvy. To, co je zde působivé a nahrazuje moderní filmařské triky, je dokonalé vystupňování atmosféry, psychologie postav, vnitřní monology. Ano, ve filmu se vlastně moc nemluví, zaznívají hlavně myšlenky 3 ztracených výsadkářů za nepřátelskou linií. Cítíte jejich strach, napětí, cítíte tu hrůzu války která je daleko a přitom tak blízko. Vojáci svádí vnitřní boj sami se sebou. Strach je totiž ten největší a nejhorší nepřítel. Od začátku do konce máte stejně tíživý pocit, jako zažívají hrdinové filmu. Konec je poměrně překvapivý. Tedy, jak se to vezme. Silně protiválečný snímek se skvělými hereckými výkony. Kdo nemůže být bez akce, ať radši jde dál, tohle nebude nic pro něho. Pro ty ostatní je to film k zamyšlení, velmi vážný, smutný až tragický. Rozhodně nic na sobotní pohodový večer. ()

Jehan

Strašidelný a přitom tak samozřejmý film s dějem, který mohl potkat jen málokoho. Do Commandos nebrali každého. Ale i elitní výsadkáři (na obou stranách) byli jen lidi. Lidi odsouzení k nelidským skutkům a koncům, aniž by jim byla odebrána schopnost lidsky uvažovat a cítit. Nevídaná psychologická drobnokresba s nevyhnutelně tragickým koncem. ()

subic

Uf, jako dobrý, ale není to takový ten jakože jó oblíbený válečný film. Někdy tak za 20 let se na něj asi znovu podívám. Jsou 3, jsou excelentně vycvičení, přesto to nakonec nedá žádný a nakonec nechybí ani filozofování o pacifismu. Příběh je jednoduchý přímočarý až do konce. Chybí tomu výraznější tváře, tyhle jsem snad jinde neviděl a žádná mě nezaujala. Snad jen ten nácek Alan Dobie vypadal skoro jak Daniel Craig. Na obrazovku ČT se taky dostal dost pozdě, až v roce 2003. 50% ()

Bumerang

Moc mě tento film neoslovil. Postup hrdinů jsem totiž občas nechápal. Film na jedné straně zdůrazňuje, že máme co dělat s fakt elitními výsadkáři, na druhé straně ti samí výsadkáři dělají doslova hloupé chyby - dost nelogicky nechávají žít německého zajatce, nechtějí být odhaleni, ale do jiného Němce vystřílí celý zásobník a to fakt vůbec není slyšet široko daleko... Navíc - jak to celé dopadne je už z názvu patrné. No, prostě - znám lepší filmy. ()

CorvusBlek

Vlastně docela obyčejný válečný příběh jednoho dne, ovšem pojatý pohledem zevnitř myslí několika vojáků komunikujíc se sebou i ostatními.Viděl jsem už jako dítě a zůstal zarytý dodnes a po x letech musím znovu uznat, je to skvělé! ()

Šak

Psychologické válečné drama, které společně s Tenkou červenou linii tvoří absolutní vrchol daného žánru. ()

blekekeke

Zkušení výsadkáři a kolegu zajatce z druhé strany fronty, vedou nezpoutaného. Našlo se i více nesmyslů, ale v době vzniku snímku, se na styl a dokonalost nehrálo. Tenkrát šlo o pojetí a útrapy války. Tu se to v celku i povedlo. ()

katsumi2002

Působivé válečné drama o vojácích v nehostinném nepřátelském území, kdy je krásně vykreslena psychika jednotlivých vojáků a jejich vnitřních sporů. Pro mě to je jeden z nejoblíbenějších filmů vůbec. ()

Sympy

Byl jsem úplně nadšen !! To je přesně to,co u válečného filmu z tohoto období hledám. Již se těším na knížky Alana Whita,které už si na tenhle popud sháním :) ()

KorenGeorge

Perfektní antiválečné psychologické drama, které vnímavějšího diváka chytne od začátku a do konce a nepustí. Reálnost, absurdita a bolestivost války snad nikde nebyly vykresleny lépe. Doporučoval bych vidět všem bojechtivým blbečkům a "statečným" pseudovojáčkům. ()

brasek

Nielen na 60. roky úplná vojnová fraška! Snímok nemá tempo, príbeh je rušený myšlienkovými pochodmi jednotlivých postáv, divák má pocit, že sa postavy snáď bavia telepaticky medzi sebou, absolútne nulová akcia. Názov filmu je veľmi výstižný, pretože divák umiera počas dlhého dňa pri sledovaní tohto snímku! ()