Reklama

Reklama

Zlomové okamžiky: 11. září a válka proti terorismu

(TV seriál)
  • USA Turning Point: 9/11 and the War on Terror
Dokumentární / Historický
USA, 2021, 5 h 15 min (Minutáž: 59–67 min)

Epizody(5)

Obsahy(1)

Nekompromisní seriál, který dokumentuje teroristické útoky z 11. září od zrodu Al-Káidy v 80. letech až po ráznou americkou reakci na domácí půdě i v zahraničí. (Netflix)

Recenze (26)

Slasher 

všechny recenze uživatele

Máme tu výročí dvou dekád od osudového útoku na WTC, k tomu alespoň zdánlivý konec války v Afghánistánu, spolu s tím čekejte řadu k této příležitosti vysílaných titulů (x). Netflix boduje s nadstandardní rekapitulací, která přispívá lépe se zorientovat a projde následující: 1) Sám den 11.9.01 jako drsný budíček ze snu o "New World Order" idylce, traumata účastněných a co předcházelo (fail mezi CIA a FBI), 2) Touha po razantní odvetě a bushovský kroužek jestřábů (x), vysoce sporná autorizace k užití sil, Guantanamo praktiky a policejní stát pod záštitou národní bezpečnosti a boje proti terorismu, na úkor vlastních národních hodnot, 3) Invaze na Střední Východ a důraz na Afghánistán (Irák jednoznačně račte zde x), tristní absence jasné strategie, příklad nesmyslných investic a korupce, kontroverze s drony, celkově patová situace až po finální odsun z nejednotné země plné nebožáků a radikálů. Jak pravil Trump: "It’s a mess." / Logicky vás položit si otázku k čemu to sakra celý bylo, zda přineslo víc ztrát a sraček, nebo užitek? Kdo by jste měl náladu dále se zamýšlet a lovit souvislosti, odkazuji na starší sérii The Power Of Nightmares od Adama Curtise. "As we act, let us not become the evil who we deplore." ♪♫ ()

dO_od 

všechny recenze uživatele

// Poněkud obšírné, ale přesto velmi uctivé zrekapitulování americké války proti teroru, sovětskou invazí do Afghánistánu počínaje a stažením amerických sil z téhož kouta světa konče. Problém nastává pouze ve chvíli, kdy už máte načteno a nakoukáno, takže vám jednotlivé epizody připomínají konkrétní události a jejich průběh, ale zároveň už se v nich nedozvíte nic nového. Některé výroky je navíc třeba brát s velkým nadhledem, což už vám ale dokument nesdělí. Doporučuju na tohle téma seriál The Looming Tower, zaměřuje se to na kratší etapu, ale jde to více do hloubky a nabízí to pohled do perspektivy lidí, kteří mohli téhle válce zabránit. ()

Reklama

mm13 

všechny recenze uživatele

Skoro až pietne obhliadnutie sa za popisovanými udalosťami, reakciami na nich a dôsledkami siahajúcimi do najprítomnejšej prítomnosti (a ako práve sledujeme, aj ďalšej dlhej budúcnosti). Pietne jednak v rovine osobných tragédií (bez, či s patričným pátosom), tak aj (ešte pietnejšie) v rovine dôveryhodnosti najvyššej americkej politiky. Pritom sa ani len v náznakoch nejedná o "proti-systémový" dokument. Je to triezvy pohľad na to, ako a kam za tých 20 rokov veci dospeli. V rámci hysterickej doby vzácny a krajne sympatický, o fakty sa opierajúci výkon, ktorý spomínanými zastaveniami sa pri konkrétnych tragických osudoch (obete útokov, chlapci nasadení do vojenských operácií) mimovoľne pripomína starú pravdu o hrách (nezodpovednosti) mocných a bezmocnosti (nevedomosti a naivite) nás ostatných. ()

Kothy 

všechny recenze uživatele

Tento dokument od Netflixu mapuje afghánsko-americké vztahy od roku 1979 až po současnost. Snaží se ukázat souvislosti a propojenost v celé situaci kolem 11. září. Začíná tedy sovětsko-afghánskou válkou, kde Američani podpořili Afghánce a tím i Talibán a Al-Káidu. Poté mapuje události kolem Pádu Dvojčat a dění okolo něj. Pak vidíme následnou reakci USA a rozporuplné reakce, hlavně na válku v Iráku. Konec se zaměřuje na samotnou válku, její přínos nebo naopak promarněný potenciál a příležitost. Také je tu ukázán pohled vojáků a jejich následné psychické problémy po válce. Poslední část se zaměřuje na samotné následky války v Afghánistánu a na naásledný vývoj. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Překvapivě sebekritické, silné fotografie a záběry, které pamětníka, jež tehdy seděl po práci s kolegy "na jednom" a mlčky civěl hodiny na zapnutou telku ve Stodole na Stodolní a zbořil se na žal se všemi, jako ty mrakodrapy, nemůžou nechat netečným. V úvodní kapitole je rekapitulace novodobé historie Afghánistánu, kterou můžeme znát z podrobného, vynikajícího německého dokumentu Afghánistán:40 let války (2020) (ČT2 uvedla nedávno), v dalších dílech vše, co následovalo. Výpovědi, názory, chyby, zbytečné oběti, falešné oběti, sledování společnosti, propírání ambic prezidentů, důsledky a taky kruté úroky další, spláceny utrženými nohami, rukami a životy další generace a ták. Nakolik je co pravda a co politická špína, si člověk udělá názor dle vlastního uvážení. Každopádně dobrý počin, protože tohle by si mohli na Netlixu pustit i zobáci, kteří ještě tehdy nebyli ani v plánu a pro které, logicky, je toto pravěk, nehodný pozornosti, neboť fičí v udržitelnosti, možná v ideologii pro každého stejně a tak podobně. Terorismus pro ně není téma. Řada záběrů je pro silnější nervy, autentické zvukové záznamy telefonických hovorů, pokyny z řídících věží, vzpomínky lidí, kteří se vyhrabali z trosek, údiv a nevěřícné zírání všech jak z ulic NY, tak před televizními obrazovkami. Síla. Analfabetická, sjetá, vyšklebená hadrová hlava, sedící na hromadě kamení se nechala v reále, nikoli v tomto dokumentu, slyšet, že: "Vy máte sice hodinky, ale my máme čas." Hrozivá krása v jednoduchosti, což? S těmito skalními kozojeby si svět ještě užije svoje. Taliban je financován z heroinu, tento prostý fakt dává prostor na další staleté scénáře. Pro holky a tamní inteligenci začala hodně tmavá, dlouhá noc. Nejen na základě aktuálního dění osobně cítím v kostech konec humanismu, vítání i dobré vůle, konec cestování kam se mi zachce, ale taky začátek stavění plotů, zdí, uzavření seskupených států nebo států jednotlivých, prostě takový ten pocit, jestli se definitivně neschýlilo k novým časům. Ale sledujme. Třeba se pletu. ()

Reklama

Reklama