Tento seriál je natočen podle knihy Charlese de Costera, takže zdejší Enšpígl není jen šprýmař, který si utahuje z bohatých a mocných, ale i bojovník za svobodu nizozemských provincií. Viděl jsem tento sovětský film kdysi před převratem na čs. televizi. Pamatuji si, že na mne působil velice nerusky. Obrazově silně se inspiruje malbami Boschovými a Brueghelů, což celému filmu dodává apokalyptický podtón, exteriéry vypadají opravdu neuvěřitelně holandsky, kostýmy jsou dokonalé a herecké výkony rozhodně nezaostávají. Dobová působivost (tedy dobová v 80. letech) byla umocněna ve filmu zachycenou tísnivou atmosférou španělské okupace spojené se špiclováním, honem na čarodějnice a udáváním ideologicky podezřelých, která věru dost souzněla s Normalizací, ale která rezonuje i dnes. Ten film je působivý, dokonce i když je viděn jen v nedokonalé kvalitě na youtube.(1.1.2017)

Legenda o Eulenspiegelovi - tenhle seriál mě dostal. Když jsem se díval, ani jsem neměl pocit, že by na něm bylo něco ruského. Neuvěřitelné prostředí pobaltských měst, polosnová amosféra, zasněné světlo a fantastické výkony herců. Jen škoda, že do přehledu herců se nedostala Natalia Belochvostikovová.(29.8.2013)

• annifrith

Četla jsem kdysi knihu, ale troufnu si napsat, že na tenhle film nemá. Netřeba psát víc.(7.4.2014)