Rus iznačalnaja

• Sovětský svaz

Rus iznachalnaya

(Sovětský svaz)

Sovětský svaz, 1985, 149 min

Film rozprávajúci o histórii Slovanov {v 6. storočí, keď boli zjednotení v armáde pod vedením Ratibora, syna Vseslava, sa im podarilo prvé víťazstvo proti kočovným kmeňom}, ktorý by bol ťažkým kalibrom, ak by sa neprezentoval miestami typickou ruskou teatrálnosťou; mohol si dať záležať, aby Slovania a Byzantínci nehovorili tou istou rečou a to ruštinou; bojové scény mohli byť kvalitnejšie natočené (dá sa to ale bez problémov oželieť), aj keď nám prinášajú vítaný pohľad do histórie (keď sa nemýlim, tak nie úplne presnej); atď.. k plusom by som zaradil pohľad na život Slovanov ich rituály, zvyky ako aj bojové postupy; zoznámenie sa s Chazarmi (v boji so Slovanmi), Byzantskou ríšou na čele s Justiniánom Veľkým; celkovo krásne začlenenou prírodou, step na ktorej sa preháňajú "tarpany" a iné zvieratá... ---65%---(24.1.2016)

Vyžírkovské vyděračství a nájezdnictví Chazarů je známé. Tento film to přesně vystihuje.(4.7.2017)

Zaujímavé. Stará Rus zapadá do skupiny veľkofilmov o národných dejinách, aké sa hlavne v 80. rokoch točili vo Východnom bloku. Najviac mi to pripomenulo bulharského Borisa I., ale Rus je zaujímavejšia, dynamickejšia. Oba filmy napriek tomu, že sú drahé, majú smiešnu výpravu a aj exteriérové scény budia dojem štúdiovosti. Nemá zmysel riešiť historickú pravdivosť, lebo tá je divákovi ukradnutá.To, čo z Iznačalnej Rusi robí nadpriemerný film, sú dialógy, kde zaznejú priam všetky možné klišé o tom, akí boli Slovania, kedysi chrabrí, čestní, mali úctu k predkom... Na mňa to zabralo.(27.10.2017)

Ruský epos o víťaznej historickej epoche Rusov na slovanskom území trpí tradičnými ruskými neduhmi ako teatrálnosť hercov, nevieryhodné (filozofujúce) dialógy, patetizmus k rodnej zemi a pod. Čakal som však niečo epickejšie. Tiež sa mi zdalo, že zlyhával v kulisách a kostýmoch - najmä pri Byzantíncoch. Bojových akciií nie je veľa, ale tie čo sú, ujdú. To, na čom môže táto historická dráma stavať, je charizmatické obsadenie, historické udalosti z iného súdka a rovnako aj celková "dýchajúca" atmosféra.(3.8.2017)

Na tenhle film jsem se těšil už velmi dlouhou dobu. Ani ne tak kvůli bojovým scénám, spíš mě naprosto dostala úvodní řeč slovanského kněze Goroboie o zvycích a způsobu života starých Rusů. Jde o typické ruské válečné drama, kdy hrdinný ruský lid brání svou zem proti vetřelcům. Tentokrát jsou jimi Chazaři, ale tím hlavním nepřítelem je byzantský císař Justinián, který z Konstantinopole tahá za drátky a snaží se podmanit si ruské kmeny. Nemám co bych filmu vytknul, možná snad v určitých místech ten typicky ruský patos, ale na ten já jsem zvyklý a v podobných filmech mi ani moc nevadí. Od PRASTARÉ RUSI jsem očekával dalšího HERKUSe MANTASe, ale ten je přece jenom o něco lepší, nicméně fanouškům historických dramat vřele tento snímek doporučuju.(14.2.2011)